Yhteistyössä

 


 

 

SM kilpailut

Suomen Perinneurheiluliiton SM- pilkki ja LepU:n pilkki-cupin II osakilpailu Leppävirran Möhköskoski 26.12.2010.

Tulokset:

Myl: 1) Timo Pietiläinen HKM 6207, 2) Mauri Jylkkä PuPi 5703, 3) Erkki Hynynen PuPi 5336, 4) Markku Tirronen PuPi 4584, 5) Tuomo Kuutsa Vapa 4027, 6) Timo Oksanen HKM 3287, 7) Jarmo Takkunen LUK 3082, 8) Mika Hämäläinen Vapa 3022, 9) Seppo Saukkonen HeiUK 2703, 10) Sem Karjalainen PuPi 2602, 11) Antti Tuomainen Vapa 2371, 12) Erkki Flink HKM 2185, 13) Pauli Suikka PuPi 2091, 14) Esko Suikka PuPi 1340, 15) Markku Pelkonen VKM 1306, 16) Timo Immonen PuPi 982.

M60: 1) Reijo Hilonen VTO 4161, 2) Urho Karppinen PuPi 2983, 3) Matti Simonen PUK 2515, 4) Tuomo Törn VTO 2151, 5) Matti Tarvainen VTO 1121.

M70: 1) Ossi Taam PUK 2850, 2) Tauno Pöntinen PUK 2541, 3) Erkki Immonen VTO 808.

Naiset: 1) Arja Ylönen VKM 3648, 2) Päivi Karhunen PuPi 2982, 3) Kati Kuutsa Vapa 2497.

N60: 1) Liisa Tarvainen VTO 3731, 2) Anja Markkanen VTO 2068.

Joukkue tulokset:

1) Puijon Pilkki I 15619 ( Jylkkä,Hynynen,Tirronen) 2) Hankasalmen Kalamiehet 11674 ( Flink, Pietiläinen,Oksanen) 3) Varkauden Vapa 9432 ( Hämäläinen, Tuomainen, Kuutsa) 4) Varkauden Talvionkijat ( Hilonen, Markkanen, Törn) 5) Pieksämäen Urheilukalastajat 7903 ( Simonen, Taam, Pöntinen) 6) Puijon Pilkki II 6557 ( Karhunen, Immonen, Karjalainen)

Liitosaappaanheiton talvi SM-kilpailut Leppävirta 7.11.2010.

Myl 1) Jorma Rajakannas LepU 40,77, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 35,89, 3) Juho Impivaara HPU 34,84, 4) Seppo Saukkonen LepU 34,72, 5) Erkki Peiponen LepU 33,48, 6) Juhani Kinnunen LepU 24,94.

Naiset: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,15, 2) Meri- Tuulia Kouhia LepU 38,23, 3) Kirsi Heiskanen KiihU 26,05, 4) Katariina Ahlholm KiihU 18,56, 5) Helvi Heinonen LepU 15,72.

Naiset harrastesarja 1) Hanna Kauhanen Leppävirta 20,61, 2) Lotta Liimatainen Espoo 17,09.

N30: 1) Meri-Tuulia Kouhia LepU 38,51.

N40: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,69.

N45: 1) Kirsi Heiskanen KiihU 26,73.

N60: 1) Katariina Ahlholm KiihU 21,35.

N80: 1) Helvi Heinonen LepU 16,93.

PT luokka Myl 1) Heikki Impivaara LepU 14,05.

PT luokka naiset 1) Seija Hassinen LepU 12,14.

PTluokka M60: 1) Heikki Impivaara LepU 12,66.

PT luokka N60: 1) Seija Hassinen LepU 11,83.

Miehet harrastesarja 1) Juho Impivaara HPU 34,25.

M35: 1) Timo Kauhanen Leppävirta 21,67.

M55: 1) Jorma Rajakannas LepU 40,08, 2) Seppo Saukkonen LepU 32,34, 3) Raimo Heiskanen KiihU 28,13.

M65: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 32,98.

M70: 1) Erkki Peiponen LepU 32,26, 2) Aaro Raassina KiihU 25,93.

M75: 1) Juhani Kinnunen LepU 23,85.

T5: 1) Minttu Kouhia LepU 6,87.

P7: 1) Miska Kotti LepU 12,57

Suomen Perinneurheiluliiton avoimet SM laituripilkit Leppävirran Konnus 30.10.2010.

Tulokset:

Myl: 1) Pekka Hujanen PuPi 308, 2) Sem Karjalainen PuPi 239, 3) Mika Hämäläinen Vapa 197, 4) Esa Sorjonen LKK 60, 5) Urpo Karppinen PuPi 32, 6) Seppo Saukkonen HeiUK .

M65: 1) Reijo Viertola LKM 130, 2) Kalle Turpeinen LKK 108, 3) Hannu Jäntti LKK 88, 4) Ossi Taam PUK 87, 5) Otto Huovinen TKB 79, 6) Tauno Pöntinen PUK 26 ja Pentti Hänninen PUK 28, 8) Raimo Tolonen Kuvansi 17, 9) Kalle Ukkola PUK 15, 10) Unto Keituri VTO 14.

Naiset: 1) Eila Turunen LKM 97, 2)Päivi Karhunen PuPi 83, 3) Anna- Liisa Pärnänen PuPi 61, 4) Pirjo Tuomainen LUK 46, 5) Kaisa Huovinen TKB 26, 6) Seija Kokkarinen PuPi 21, 7) Helena Tolonen Kuvansi 20.

N65: 1) Ritva Viertola LKM 193, 2) Kirsti Hänninen PUK 150, 3) Raili Muikku VTO 118, 4) Aila Mäenpää LKK 64, 5) Ellen Keituri VTO 62, 6) Helvi Poutiainen VTO 61, 7)Orvokki Karhunen LKK 18, 8) Kaisa Turpeinen LKK .

Joukkuekilpailu: 1) PuPi I 576 ( Hujanen, Karjalainen, Karppinen) 2) LKM 419 ( Reijo Viertola, Ritva Viertola, Eila Turunen) 3) HooHoo 300 ( Hämäläinen, Kaisa ja Otto Huovinen) PUK 265 ( Taam, Pöntinen, Kirsti Hänninen) 5) VTO 239 ( Muikku, Poutiainen, Ellen Keituri) 6) LKK 165 ( Jäntti, Sormunen, Karhunen) 7) PuPi II 164 ( Pärnänen,Kokkarinen, Karhunen) 8) S- Team ( Saukkonen, Ukkola, P. Hänninen)

 

Erikoisheitot SM-kilpailu 3.10.2010 Leppävirta

( Rengas, Jakkara, Yhden käden paino, Hirrensyöksy )

Myl: 1)Kari Markkanen LepU 70,06 (19,98, 26,75, 16,08, 7,25) 2)Matti Saukkonen LepU 67,52 (20,74, 25,95, 14,03, 6,80) 3)Seppo Julkunen LepU 63,88 (18,80, 25,09, 13,07, 6,97)
M19:1)Toni Tuononen JuJä 62,94 (20,20, 21,67, 15,17, 5,90)
M45:1)Matti Saukkonen LepU 67,28 (21,40, 25,51, 14,04, 6,33) 2)Seppo Julkunen LepU 65,15 (19,36, 25,15, 13,37, 7,27)
M55:1)Kari Markkanen LepU 74,51 (22,68, 25,75, 19,39, 6,69) 2)Kari Tuononen JuJä 56,86 (16,84, 20,38, 13,85, 5,79) 3)Jorma Rajakannas LepU 53,26 (15,72, 16,52, 13,85, 7,17) 4)Seppo Saukkonen LepU 48,67 (14,97, 17,48, 10,97, 5,25)
M60:1)Teuvo Kukkonen LepU 59,45 (16,17, 20,45, 16,54, 6,29) 2)Jouko Voutilainen KKV 51,91 (14,90, 17,66, 13,95, 5,40)
M65:1)Pentti Montonen MikKv 62,95 (17,71, 20,94, 18,49, 5,81) 2)Raimo Kilpeläinen LepU 48,98 (13,60, 17,15, 13,04, 5,19) 3)Pentti Ihonen MikKv 43,77 (12,56, 14,94, 12,53, 3,74)
Nyl:1)Pirjo Saukkonen LepU 47,84 (15,12, 14,59, 13,13, 5,00) 2)Meri-Tuulia Kouhia LepU 41,24 (11,29, 13,83, 10,93, 5,19) 3)Asta Kankaala MuuJy 35,76 (10,34, 12,41, 8,15, 4,86) 4)Tuula Miettinen MuuJy 30,85 (9,60, 12,58, 8,67, 0,00)
5)Inkeri Fält Speul 28,69 (9,01, 9,72, 9,96, 0,00)
N30:1)Meri-Tuulia Kouhia LepU 43,11 (11,59,13,91, 11,06, 6,55)
N35:1)Asta Kankaala MuuJy 37,89 (10,75, 13,02, 8,27, 5,85) 2)Tuula Miettinen MuuJy 36,20 ( 9,76, 12,47, 8,70, 5,27)
N40:1)Pirjo Saukkonen LepU 47,75 (14,15, 14,03, 13,34, 6,23)
N50:1)Marja-Leena Ukkonen LepU 24,03 ( 6,06, 8,26, 5,95, 3,76)
N65:1)Terttu Kilpeläinen LepU 32,65 (6,42, 9,09, 12,05, 5,09) 2)Terttu Brask LepU 30,68 (7,77, 8,32, 9,03, 5,56)
N70:1)Inkeri Fält Speul 39,80 (9,61, 9,95, 13,98, 6,26)
N75:1)Lilli Korhonen LepU 20,88 (3,95, 5,66, 6,84, 4,43)
N80:1)Helvi Heinonen LepU 22,17 (4,44, 6,15, 6,93, 4,65)

Liitosaapas:
P15:1)Artem Ihonen MikKv 31,60
M60:1)Jouko Voutilainen KKV 44,06
M65:1)Pentti Montonen MikKv 47,18, 2)Raimo Kilpeläinen LepU 36,84, 3)Pentti Ihonen MikKv 34,20

Suomen perinneurheiluliiton Kyykän SM-kilpailut Joroinen 2.10.2010

M Mestaruussarja: 1)Marko Pöllänen Joroisten Kyykkäseura +7

M A-sarja:1)Markku Koikkalainen Joroisten Kyykkäseura +13, 2)Jarno Lappi Joroisten Kyykkäseura +5

M B-sarja:1)Ari Koikkalainen Joroisten Kyykkäseura +7, 2)Jorma Rajakannas LepU -1, 3)Seppo Saukkonen LepU -2, 4)Pertti Tuomainen LepU -4

M Veteraanisarja:1)Raimo Lappi Joroisten Kyykkäseura +6, 2)Esko Honkanen Joroisten Kyykkäseura -9,5, 3)Juhani Kinnunen LepU -11,5

N B-sarja:1)Pirjo Saukkonen LepU +11, 2)Mirka Tuomainen Joroisten Kyykkäseura -3, 3)Mirja Jyräs Joroisten Kyykkäseura -15

N Veteraanisarja: 1)Helvi Heinonen LepU -29, 2)Marja-Liisa Hyötyläinen LepU -35

Juniorisarja 10:1)Jere Kuparinen Joroisten Kyykkäseura -35

Naiset parikilpailu: 1)Joroisten Kyykkäseura(Jyräs,Tuomainen) +5, 2)LepU (Hyötyläinen,Saukkonen)

Miehet joukkuekilpailu:1)Joroisten Kyykkäseura (Koikkalainen A,Koikkalainen M, Lappi, Pöllänen) +20, 2)LepU  (Kinnunen,Rajakannas,Saukkonen,Tuomainen)

Liitosaappaanheiton SM 26.9.2010 Leppävirta

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 46,47, 2) Sari Kieloaho RautIsku 44,08, 3)Tuija Salonen Ronttoset 42,57, 4)Heidi Korkalainen PieSa 38,33, 5)Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 24,20, 6)Lilli Korhonen LepU 17,39, 7)Helvi Heinonen LepU 16,22, 8)Marja-Leena Ukkonen LepU 15,24
Myl: 1)Jukka Vesterinen LepU 68,82, 2)Kari Markkanen LepU 67,10, 3)Jari-Petri Laurila Vieskan Virsu 66,05, 4)
Jari Myllykangas Vieskan Virsu 60,00, 5)Tapani Kananen PyhPo 59,66, 6)Markku Luostarinen LepU 59,05, 7)Riku Pulliainen RiU 57,87, 8)Erkki Leskelä LepU 55,89, 9)Niko Korhonen PieSa 50,44, 10)Pentti Peltonen KuHu 50,19, 11)Esa Ypyä KuHu 49,58, 12)Jorma Rajakannas LepU 47,52, 13)Pentti Montonen MikKv 45,40, 14)Juho Kaivosoja Vieskan Virsu 44,12, 15)Rauno Holopainen KKV 44,07, 16)Jouko Voutilainen KKV 44,04, 17)Matti Saukkonen LepU 43,69
P3:1)Kaapo Koponen Joroinen 2,22
T5:1)Nea Ursin LepU 5,25
P5:1)Riku Kankaala MuuJy 4,81, 2)Samu Koponen Joroinen 2,99
T7: Martta Koski-Vähälä Rannikon Skorpionit 10,78, 2)Jenna Korhonen PieSa 9,68
P11:1)Severi Patrikainen HeiYu 19,28
T11:1)Milla Koski-Vähälä Rannikon Skorpionit 31,24, 2)Henna Simoinen LepU 17,55, 3)Siru Eronen KiiU 11,72,
4)Henna Anttila LepU 11,32
T13:1)Tiina Kinnunen LepU 26,65
P13:1)Jesse Simoinen LepU 30,55, 2)Taisto Patrikainen HeiYu 23,18
T15:1)Heidi Korkalainen PieSa 35,53, Mari Kinnunen LepU 20,55
P15:1)Joonas Hyttinen LepU 20,88
N17:1)Heidi Korkalainen PieSa 39,20, 2)Tiina Kinnunen LepU 25,27, 3)Mari Kinnunen LepU 25,26
M17:1)Antti Ruusuvirta KivKiv 44,99, 2)Joonas Oravainen PieSa 44,60, 3)Santeri Patrikainen HeiYu 37,20
MPT:1)Heikki Impivaara LepU 12,29
N30:1)Tuija Salonen Ronttoset 41,80
N35:1)Sari Kieloaho RautIsku 43,30, 2)Asta Kankaala MuuJy 26,06
N40:1)Pirjo Saukkonen LepU 42,16, 2)Ulvi Jurikivi KU-58 33,16, 3)Tarja Kinnunen LepU 17,76
N45:1)Kirsi Heiskanen KiiU 29,64, 2)Anita Hyttinen LepU 22,01, 3)Sisko Kakkonen KiiU 20,16
N50:1)Päivi Simoinen LepU 27,94, 2)Riitta Karhapää KiiU 23,24, 3)Eila Huuskonen KiuJä 22,08, 4)Tuula Sirainen KiiU 18,40, 5)Marja-Leena Ukkonen LepU 16,76
N60:1)Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 23,02, 2)Marja Maksimainen KiiU 20,06
N65:1)Terttu Brask LepU 19,80
N70:1)Annikki Itkonen LepU 10,27
N75:1)Lilli Korhonen LepU 18,63
N80:1)Helvi Heinonen LepU 14,31
M19:1)Santeri Patrikainen HeiYu 42,68
M22:1)Santeri Patrikainen HeiYu 40,23
M30:1)Niko Korhonen PieSa 51,08
M35:1)Jukka Vesterinen LepU 66,57
M40:1)Erkki Leskelä LepU 55,34, 2)Markku Luostarinen LepU 54,07
M45:1)Esa Ypyä KuHu 54,37, 2)Pentti Peltonen KuHu 53,39, 3)Seppo Julkunen LepU 50,94
M50:1)Asko Valkeinen KivKiv 51,92, 2)Eero Oravainen PieSa 49,45, 3)Pavo Tilk KU-58 45,79
M55:1)Kari Markkanen LepU 62,70, 2)Tapani Kananen PyhPo 56,01, 3)Veli Pulliainen RiU 52,00, 4)Aimo Kolehmainen KivKiv 48,03, 5)Rauno Holopainen KKV 47,09, 6)Jorma Rajakannas LepU 44,91, 7)Pertti Tuomainen LepU 36,04, 8)Tuomo Kukkonen LepU 33,51, 9)Seppo Saukkonen LepU 32,67, 10)Raimo Heiskanen KiiU 30,96, 11)
Kauko Purhonen JorJy 26,09
M60:1)Mauri Laaksonen Pohjois-Karjala 41,50, 2)Jouko Voutilainen KKV 41,05, 3)Lasse Jussila LepU 30,95, 4)Teuvo Kukkonen LepU 30,91
M65:1)Pentti Montonen MikKv 47,41, 2)Einari Moilanen PieSa 47,01, 3)Raimo Kilpeläinen LepU 38,05, 4)Seppo Lyytikäinen PieSa 37,13
M70:1)Olavi Väänänen Ronttoset 50,05, 2)Pekka Oinonen KivKiv 37,33, 3)Erkki Peiponen LepU 32,22, 4)Aaro Raassina KiiU 25,66
M75:1)Raimo Kärkkäinen PieSa 27,88, 2)Ilpo Oinonen KivKiv 26,62, 3)Juhani Kinnunen LepU 24,62
M85:1)Uuno Heiskanen LepU 15,57
M Joukkue:
1)LepU 1 188,53 (Markkanen, Luostarinen, Vesterinen) 2)Vieskan Virsu 164,71 (Laurila, Myllykangas, Kaivosoja) 3)
Sollon Luikut 156,74 (Peltonen, Pulliaianen, Ypyä) 4)LepU 2 142,16 (Leskelä, Rajakannas, Saukkonen)
N Joukkue.
1) LepU 1 90,91 (Hyötyläinen, Kilpeläinen, Saukkonen) 2) KiiU 69,30 (Heiskanen, Maksimainen, Karhapää) 3) LepU 2
48,85 (Ukkonen, Korhonen, Heinonen)
Joukkue N30-49v:
1)LepU 79,76 (Hyttinen, Kinnunen Saukkonen) 2)KiiU 61,82 (Eronen, Heiskanen, Kakkonen)
Joukkue N yli 50:
1)LepU 1 69,19 (Brask ,Hyötyläinen, Simoinen) 2)KiiU 57,53 (Karhapää, Maksimainen, Sirainen) 3) LepU 2 48,66 (Ukkonen, Korhonen, Heinonen )
Joukkue M yli 50:
1)LepU1 141,50 (Markkanen, Rajakannas, Tuomainen) 2)KivKiv 135,02 (Kolehmainen, Oinonen, Valkeinen) 3) 117,06 (Oravainen, Lyytikäinen, Moilanen) 4) LepU2 98,00 ( Kilpeläinen, Kukkonen, Peiponen) 5) LepU3 96,12 (Jussila, Kukkonen, Saukkonen)

Renkaanheiton SM 26.9.2010 Leppävirta

Nyl: 1)Pirjo Saukkonen LepU 15,30, 2)Sari Kieloaho RautIsku 10,47, 3)Terttu Brask LepU 8,19, 4)Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 7,93, 5)Marja-Leena Ukkonen LepU 5,71, 6)Lilli Korhonen LepU 5,43, 7)Helvi Heinonen LepU 3,59
M yl: 1)Jari-Petri Laurila Vieskan Virsu 23,26, 2)Matti Saukkonen LepU 22,61, 3)Kari Markkanen LepU 22,02, 4)
Jari Myllykangas Vieskan Virsu 21,41, 5)Jukka Vesterinen LepU 21,26, 6)Juho Kaivosoja Vieskan Virsu 16,22, 7)
Tuomo Kukkonen LepU 14,63, 8)Teuvo Kukkonen LepU 14,16, 9)Jorma Rajakannas LepU 13,48
P3:1)Kaapo Koponen Joroinen 1,40
T5:1)Nea Ursin LepU 1,80
P5:1)Riku Kankaala MuuJy 2,00, 2)Samu Koponen Joroinen 1,50
T7:1) Jenna Korhonen PieSa 3,99, 2)Martta Koski-Vähälä Rannikon Skorpionit 3,88
T11:1)Milla Koski-Vähälä Rannikon Skorpionit 15,46, 2)Henna Simoinen LepU 8,55, 3)Henna Anttila LepU 4,48
P11:1)Severi Patrikainen HeiYu 10,03
P13:1)Taisto Patrikainen HeiYu 17,44, 2)Jesse Simoinen LepU 14,88
M17:1)Antti Ruusuvirta KivKiv 21,65, 2)Santeri Patrikainen HeiYu 13,94
MPT:Heikki Impivaara LepU 3,78
N35:1)Sari Kieloaho RautIsku 10,75, 2)Asta Kankaala MuuJy 9,89
N40:1)Pirjo Saukkonen LepU 15,10, 2)Ulvi Jurikivi KU-58 12,84
N45:1)Kirsi Heiskanen KiiU 10,29, 2)Sisko Kakkonen KiiU 6,57
N50:1)Eila Huuskonen KiuJä 10,18, 2)Riitta Karhapää KiiU 8,54, 3)Tuula Sirainen KiiU 7,57, 4)Marja-Leena Ukkonen LepU 6,17
N60:1)Marja Maksimainen KiiU 8,28, 2)Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 7,71
N65:1)Maija Silventoinen KarhVe 8,26, 2)Terttu Brask LepU 7,97
N75:1)Lilli Korhonen LepU 5,77
N80:1)Helvi Heinonen LepU 3,62
M40 LV: Mika Markkanen VarkInv 9,22
M22:1)Santeri Patrikainen HeiYu 14,48
M45:1)Matti Saukkonen LepU 23,00
M50:1)Paavo Tilk KU-58 19,62, 2)Asko Valkeinen KivKiv 18,85
M55:1)Kari Markkanen LepU 24,02, 2)Tapani Kananen PyhPo 20,94, 3)Aimo Kolehmainen KivKiv 19,54, 4)Tuomo Kukkonen LepU 18,68, 5)Jorma Rajakannas LepU 17,73, 6)Rauno Holopainen KKV 16,17, 7)Pertti Tuomainen LepU 14,80
M60:1)Teuvo Kukkonen LepU 17,03, 2)Jouko Voutilainen KKV 14,35, 3)Mauri Laaksonen Pohjois-Karjala 12,52, 4)
Lasse Jussila LepU 11,84
M65:1)Einari Moilanen PieSa 19,37, 2)Pentti Montonen MikKv 18,97, 3)Anto Berg PHVU 16,22, 4)Raimo Kilpeläinen LepU 14,19
M70:1)Pekka Oinonen KivKiv 14,10, 2)Sakari Silventoinen KarhVe 12,05, 3)Aaro Raassina KiiU 12,02
M75:1)Ilpo Oinonen KivKiv 12,29, 2)Juhani Kinnunen LepU 7,53
M85:1)Uuno Heiskanen LepU 6,01
Joukkue Naiset:
1) LepU1 29,64 (Brask, Hyötyläinen, Saukkonen) 2) LepU2 14,13 (Ukkonen, Korhonen, Heinonen)
Joukkue Miehet:
1)LepU1 65,20 (Markkanen, Saukkonen, Vesterinen) 2)Vieskan Virsu 55,75 (Laurila, Myllykangas, Kaivosoja)
3)LepU2 42,27 (Kukkonen, Kukkonen, Rajakannas)
Joukkue N yli 50:
1)KiiU 23,94 (Maksimainen, Karhapää, Sirainen) 2)LepU1 20,23 (Brask, Hyötyläinen, Ukkonen)
Joukkue M yli 50:
1)LepU1 60,43 (Markkanen, Kukkonen Tuomo, Rajakannas) 2) KivKiv 52,49 (Kolehmainen, Oinonen, Valkeinen)
3) LepU2 45,59 (Teuvo Kukkonen, Kilpeläinen, Tuomainen) 4) LepU3 25,62 (Jussila, Heiskanen, Kinnunen)

Avoimet TUL:n rullahiihdon, luistelun ja kickbiken SM kilpailut Leppävirran Takkula 12.09.2010.

Rullahiihto:
M35: 6km 1) Hannu Parviainen JuKu 13,12.
M16: 6km 1) Jaakko Roponen WU 14,30, 2) Samu Miettinen WU 15,20.
M55: 6km 1) Pertti Tuomainen LepU 13,32, 2) Erkki Kasanen Män-Ve 15,52.
M60: 6km 1) Teuvo Juutilainen LepU 13,15.
M65: 6km 1) Matti Johansson Vihdin Isku 13,30.
M70: 6km 1) Lauri Tahvanainen Sääksjärven Loiske 15,40.
M75: 3km 1) Kyösti Kinnunen LepU 9,42.
N45: 6km 1) Anita Hyttinen LepU 18,08.
Sauvaluistelu:
M45: 6km 1) Seppo Julkunen LepU 15,17.
N45: 6km 1) Anita Hyttinen LepU 15,13.
N55: 3km 1) Ritva Pesonen LepU 7,54.
T14: 3km 1) Susanna Lintunen SulkTarmo 7,55.
Rullaluistelu:
M60: 6km 1) Pertti Lappalainen VarkKV 19,56.
M75: 3km 1) Hannu Koponen LepU 10,31.
N45: 3km 1) Anita Hyttinen LepU 7,49.
Kickbike SM kilpailu:
Myl 6km 1) Markku Levänen SaD 11,39, 2) Kai Immonen KoPo 11,41.
Naiset: 6km 1) Maarit Salovirta LepU 13,34.
M45: 3km 1) Seppo Julkunen LepU 7,56.
M55: 3km 1) Pertti Tuomainen LepU 6,46, 2) Erkki Kasanen Män-Ve 9,09.
M65: 3km 1) Matti Johansson Vihdin Isku 7,52.
N40: 3km 1) Pirjo Saukkonen LepU 8,35.
N60: 3km 1) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 9,28.
P12: 3km 1) Joonas Levänen SaD 7,49.
P8: 1,7 km 1) Kaapo Levänen SaD 5,45, 2) Miska Kotti LepU 8,56.
Naiset harrastesarja 1,7 km 1) Anita Hyttinen LepU 5,06, 2) Meri- Tuulia Kouhia LepU 8,52.
Miehet harrastesarja 1,7 km 1) Teuvo Juutilainen LepU 4,38, 2) Seppo Parkkinen Kuopio 5,06, 3) Raimo Kilpeläinen LepU 5,15.
Potkulauta
P8: 100m 1) Miska Kotti LepU 20,1, 2) Otto Hämäläinen Varkaus 24,4.
T4: 100m 1) Minttu Kouhia 34,1.
T4: 200m 1) Minttu Kouhia LepU 1.42,0

 

Olympiapainon SM-kilpailut 12.9.2010
Kauhajoen keskusurheilukenttä

TULOKSET

M Olympiapaino: 1) Juhana Mäkelä YK-V 12,13,
2) Jussi Murtasaari SiVe 9,77,
3) Antti Hööpakka YK-V 5,79.

M30 Olympiapaino: 1) Markus Granö IK Falken 9,53.

M35 Olympiapaino: 1) Tuomo Tarvainen ÄhtU 10,18,
Timo Nissinen LepU DNS.

M40 Olympiapaino: 1) Ari Niskala E-PUV 8,41,
2) Markku Hanhela KiimU 6,30.

M45 Olympiapaino: 1) Jukka Perälä KauhajKa 7,84,
2) Hannu Rintaniemi E-PUV 7,43.

M50 Olympiapaino: 1) Heikki Valli KuRy 7,88.

M55 Olympiapaino: 1) Kari Markkanen LepU 7,56,
2) Tuomo Jantunen E-PUV 7,51,
3) Heikki Myllykangas KyPo 6,02.

M60 Olympiapaino: 1) Tapio Reponen TSU 6,80,
2) Pekka Sivula E-PUV 6,16,
3) Pauli Mäkelä YK-V 5,45,
4) Matti Kasari JalJa 5,36,
5) Hannes Keskitalo HU-82 4,57.

M65 Olympiapaino: 1) Olavi Koivukangas TSU 6,44,
2) Reima Mäki-Äijälä KauhajKa 6,23,
3) Paavo Okko TSU 5,18,
4) Tuomo Tilenius PUV 3,82.

M70 Olympiapaino: 1) Aarne Haapala LaihLu 4,83,
2) Sulo Vuorenmaa SoSi 4,80,
3) Mauri Lehtonen LaihLu 2,69.

M75 Olympiapaino: 1) Väinö Isosaari YK-V 5,47,
2) Keijo Korkka TuV 3,71

M80 Olympiapaino: 1) Kalle Taskinen TSU 3,05,
2) Armas Rantala KauhajKa 2,95.

N Olympiapaino: 1) Hanna Niemelä LaVe 8,11.

N30 Olympiapaino: 1) Kirsi Koro VitrU 9,48,
2) Sirpa Tarvainen KaWi 4,28.

N35 Olympiapaino: 1) Teija Aho PulkPo 7,24.

N40 Olympiapaino: 1) Eila Varjo TSU 6,28.

N55 Olympiapaino: 1) Paula Mäkelä 5,52,
2) Hilkka Huhta-Koivisto E-PUV 5,45.

N60 Olympiapaino: 1) Raija Nelimarkka E-PUV 2,81.

N65 Olympiapaino: 1) Helmi Hoppu KP 4,77,
2) Helinä Pihlaja KuoVi 4,03,
3) Sinikka Erjavaara KuoVi 3,38.

N70 Olympiapaino: 1) Inkeri Fält KuoVi 4,87.

Perinneurheiluliiton SM- joukkue Boccia  2.9.2010 Joroinen

Tulokset:

Sarja Yleinen
1 Pieksämäen Eläkkeensaajat III
Aulis Montonen, Vilho Valtonen, Ano Heiskanen

2 Joroisten Eläkkeensaajat II
Aaro Pesonen, Olavi Kaukonen, Antti Miettinen

3 VREL Eläkeläiset Pieksämäki
Matti Päivinen, Jorma Laasonen, Seppo Koivistoinen

Sarja Naiset

1 VREL Pieksämäki II
Kaija Janhunen, Vuokko Korhonen, Kaija Kuosmanen

2 Pieksämäen Eläkkeensaajat
Vieno Kolehmainen, Terttu Sojakka, Inkeri Päivinen

3 Kuopion Invalidit I
Pirkko Hiltunen, Anja Miettinen, Helvi Rantanen

Suomen Veteraaniurheiluliiton SM rullahiihto ja luistelu Leppävirran Takkula 21.08.2010.

Tulokset:
Rullahiihto.
M35: 5,2km 1) Mika Tahvanainen LeKi 12,06.
M45: 5,2km 1) Stefan Storvall IK Kronan 10,51, 2) Antti Pöyhönen LepU 11,38, 3) Veli-Heikki Mustonen LeVi 11,50, 4) Harry Smulter Malax IF 12,13, 5) Veli Huusko Män-Ve 14,02
M55: 5,2km 1) Heikki Riikonen Män-Ve 13,13, 2) Pertti Tuomainen LepU 13,47, 2) Aimo Väisänen Kensu 13,47, 4) Markku Asara Säkl Yritys 13,58.
M60: 5,2km 1) Osmo Soronen OuTa 12,51, 2) Veijo Peltola KymUV 13,06, 3) Teuvo Juutilainen LepU 13,13, 4) Raimo Niemi LeKi 13,14, 5) Lauri Kuusniemi KuusKi 13,56, 6) Ilmari Laitinen LepU 14,00, 7) Esko Arkko MiKV 15,36, 8) Keijo Puustinen LepU 18,08.
M65: 5,2 km 1) Kurt Dannholm Spove 13,11, 2) Antero Ahtiainen KuusKi 13,12, 3) Matti Johansson Spove 14,08,4) Martti Kivelä KP 14,14, Antti Murtomäki LeKi 14,22, 6) Martti Laukkanen PieSa 15,43.
M70: 3km 1) Raimo Huppunen Spove 7,19, 2) Eino Hilden KP 8,08, 3) Lauri Tahvanainen LeKi 8,15, 4) Mauri Peräinen LahLuistelijat 8,50, 5) Timo Huttunen VeiKo 9,22.
M75: 3km1) Erkki Luukkonen RuoRa 9,09, 2) Kyösti Kinnunen LepU 9,39.
M80: 3km 1) Osmo Jurvanen KymUV 11,13, 2) Erkki Turunen Spove 15,26.
N35: 5,2km 1) Niina Anderssen JoKa 16,07.
N50: 5,2km 1) Anita Berg KP 17,53.
N60: 3km 1) Irja Marsala Män-Ve 11,39.
N65: 3km 1) Irma Lappalainen Scarl Män-Ve 8,24, 2) Pirjo Karetie HU-82 9,21
PT-luokat.
M55: 1,5km Sauvapyöräily. 1) Hannu Ilonen VarkInv 8,02.
M60: 1,5km kelaus 1) Heikki Impivaara LepU 11,57.
Rullaluistelu:
M35: 5,2km 1) Marko Laitala SavD 12,05.
M40: 5,2km 1) Veli-Jussi Koskinen Kensu 11,04, 2) Pekka Moilanen SavD 11,20.
M45: 5,2km 1) Markku Henriksson OuTa 11,47, 2) Ismo Kotijärvi KuLS 11,55, 3) Veli Huusko Män-Ve 15,17.
M55: 5,2km 1) Hannu Korkiakoski HTL 11,34, 2) Aimo Väisänen Kensu 12,55, 3) Pertti Tuomainen LepU 14,11.
M60: 5,2km 1) Osmo Soronen OuTa 12,25, 2) Matti Norja KuHi 12,58, 3) Pasi Kiasten KP 14,14.
M65: 5,2km 1) Jaakko Timber KymUV 15,50, 2) Kari Suoniitty Lahden Luistelijat 20,22.
M70: 3km 1) Raimo Huppunen Spove 7,25, 2) Eino Hilden KP 8,19, 3) Mauri Peräinen Lahden Luistelijat 8,55, 4) Lauri Tahvanainen LeKi 12,30.
M75: 3km 1) Hannu Koponen LepU 11,10, 2) Arvo Myllykoski KP 11,19.
N35: 5,2km 1) Elisa Rajamäki KP 12,19.
N40: 5,2km 1) Paula Konttijärvi KP 13,46, 2) Niina Klemetti SavD 14,28.
N50: 5,2km 1) Sirpa Grönberg KP 14,59, 2) Anne Haanpää KP 15,30,3) Ritva Koivisto KP 15,33.
N55: 3km 1) Ritva Pesonen LepU 8,08.
N65: 3km 1) Pirjo Karetie HU-82. 8,51.

Vauhdittoman moukarinheiton 7. SM-kilpailut Mikkelin Otavassa 14.08.2010

Tulokset:

M yleinen: 1. Jussi Murtasaari KuoSiVe 39.66+53.95+67.46= 161.07

2. Kari Markkanen LepU 35.69+48.68+62.80= 147.17

3. Seppo Julkunen LepU 35.51+ 45.63+59.49= 140.63

M 45: 1. Seppo Julkunen LepU 34.23+44.36+58.27= 135.86

2. Pekka Peltoniemi ILO 33.53+41.78+54.50= 129.81

3. Sakari Arkko LepU 22.25+28.24+32.62= 83.11

M50: 1. Esa Dufva MiNy 27.45+35.18+45.57= 108.20

M55: 1. Kari Markkanen LepU 37.59+47.39+61.82= 146.80

2. Jorma Rajakannas LepU 33.53+42.92+55.00= 131.45

M60: 1.Esko Arkko MiKV 22.41+26.97+35.10= 84.48

M65: 1. Pentti Montonen MiKV 31.87+40.18+48.08= 120.13

2. Raimo Kilpeläinen LepU 30.95+38.59+48.58= 117.52

3. Pentti Ihonen MiKV 23.90+30.82+40.97= 95.72

4. Juhani Oksman MiKV 23.21+30.45+41.93= 95.59

M80: 1. Veikko Vilen MiKV 26.26+36.32+41.50= 104.08 ( kaikki SE)

P12: 1. Matti Korhola RiU 10.44+19.70+25.04= 55.18

N yleinen: 1.Teija Aho PuPo 30.35+39.55+50.30= 120.20

2. Pirjo Saukkonen LepU 26.82+37.41+47.28= 111.28

N35: Teija Aho PuPo 30.03+41.81+51.35= 123.19 ( kaikki SE)

N40: 1. Pirjo Saukkonen LepU 27.70+37.74+47.22= 112.66

N50: 1. Marja-Leena Ukkonen LepU 10.98+14.44+19.25= 44.67

N65: 1. Terttu Kilpeläinen LepU 20.33+27.75+33.64= 81.72

N80: 1. Helvi Heinonen LepU 12.13+16.06+19.64= 47.83

T14: 1. Satu Korhola RiU 21.19+31.50+36.34= 89.03

T16: 1. Annuriikka Korhola RiU 26.04+34.31+42.35= 102.70

 

17.7.2010 SM-Jakkaranheitto,Kangaslampi.

M Kilpa:
1)Kari Markkanen Sorsakoski 22,89,2)Seppo Julkunen Leppävirta 22,28,3)Matti Saukkonen Heinävesi 22,26.
M Yleinen:
1)Eemi Saukkonen Heinävesi 22,11,2) Veli-Lauri Konttinen Heinävesi 18,78,3)Marko Heinonen Italia 18,26,4)Tera Heinonen Lahti18,12,5)Heikki Piisilä Kangasniemi 17,98,6)Jari Heiskanen Heinävesi17,13,7)Jarno Lahnalahti Tampere17,10.
Miehet Yli50 V:
1)Kari Markkanen Sorsakoski 21,19,2)Tauno Sjöroos Turku19,88,3)Veli PulliainenJ oroinen 19,45,4)Markku Tuomainen Turku 18,25,5)Ari Korhonen Varkaus18,06,6)Pertti Tuomainen Varkaus 17,75.
Miehet Yli60 V:
1)Pentti Montonen Mikkeli 19,33,2)Teuvo Kukkonen Varkaus 18,41,3)Raimo Kilpeläinen Vehmersalmi 16,90,4)Jorma Akselin Varkaus 14,88,5)Mauno Kartano Vantaa 13,25,6)
Kaarlo Tuomainen Varkaus10,44.
Miehet Yli70 V:
1)Aimo Suutarinen Varkaus 13,63,2)Pekka Kandolin Leppävirta7,40.
N Kilpa:
1)Arja Piisilä Kangasniemi 17,15,2)Pirjo Saukkonen Heinävesi 16,49,3)Meri-Tuulia Kouhia Leppävirta 13,48.
N Yleinen:
1)Asta Kankaala Juankoski 13,50,2)Minna Laurio Enonkoski 11,95,3)Anita Hyttinen Leppävirta 11,12,4)Tarja-Tuulikki Jokinen Joroinen 11,08,5)Laura Pietiläinen Kuopio 10,98,6)
Anu Kusmin Kellokoski 10,42,7)Anne Koponen Varkaus 9,07,8)Sari Räsänen Varkaus 8,58.
Naiset Yli50 V:
1)Ritva Valkonen Vihtavuori 10,88,2)Tarja Kerttula Kajaani 10,57,3)Marja-Leena Ukkonen Mikkeli 9,45,4)Jaana Tuomainen Längelmäki 9,20,5)Eija Kettunen Kangaslampi 8,85
Naiset Yli60 V:
1)Marja-Liisa Hyötyläinen Varkaus 12,15,2)Terttu Kilpeläinen Vehmersalmi 10,25,3)Terttu Brask Varkaus 9,97,4)Sirkka Natunen Kangaslampi 8,70,5)Salli Haimila Kangaslampi 8,65,6)Maija-Liisa Kilpeläinen Kangaslampi 7,35.
Naiset Yli 70 V:
1)Lilli Korhonen Varkaus 9,56,2)Raija Kilpeläinen Pieksämäki 8,90.
Tytöt Alle 23v:
1)Heini Jokinen Vantaa 12,90,2)Sini Liukko Heinävesi 12,11,3)Kerttu Sallinen Kankaanpää 11,15.
Tytöt Alle 18v:
1)Anniina Hyttinen Leppävirta 9,19,2)Erika Vilpponen Savonlinna 9,00,3) Susanne Sivonen Paihola 6,98,4)Taru Pyykkönen Vantaa 5,90.
Tytöt Alle 10v:
1)Emilia Hentunen Vantaa 6,92,2)Jonna Pyrrö Varkaus6,45,3)Milla Pyrrö Varkaus 5,61,4)Olivia Hentunen Vantaa4,03,4)Moona Pietiläinen Kuopio 3,75,5)Nes Lindsten Kerava3,34,6)Emilia Tiitinen Varkaus 3,26,7)Vilma Tarkianen Vantaa 3,06,8)Viivi Tarkiainen Vantaa 2,46.
Pojat Alle 23V:
1)Eemi Saukkonen Heinävesi 22,36,2)Ville Piisilä Vantaa20,40,3)Paul Kröger Varkaus 18,29.
Pojat Alle 18v:
1)Joonas Hyttinen Leppävirta 17,62,2)Tony Ilvonen Tukholma15,54,3)Topi Asikainen Kuopio 7,90,4)Eetu Hentunen Vantaa5,39.
Pojat Alle 10v:
1)Aleksi Soijärvi Kouvola 8,86,2)Saku Asikainen Kuopio7,75,3)Arttu Akselin Varkaus 6,41,4)Jaakko Kojo Siilinjärvi 6,07,5)Leevi Pietiläinen Kuopio 4,58,6)Jere Pyrrö Varkaus 1,79 ,7)Leevi Iivanainen Varkaus 0,00
Vammasurheilijat/Naiset Pyörätuoli:
1)Seija Hassinen Varkaus 5,38.
Vammasurheilijat/Miehet Pyörätuoli:
1)Heikki Impivaara Varkaus 7,00,2)Hannu Ilonen Varkaus 5,62,3)Aulis Kiiskinen Varkaus 3,15.
Vammaisurheilijat/Miehet:
1)Pekka Kandolin Leppävirta 10,01.
Joukkue Miehet:
1) LepU 64,42 ( Seppo Julkunen 21,66,Eemi Saukkonen 21,90,Kari Markkanen 20,86),2) LepU 2 57,54 ( Matti Saukkonen 20,45,Teuvo Kukkonen 17,88,Pertti Tuomainen 19,21),3) Los Cortos,Nummela 54,95 (Joni Helenius 17,86,Aleksi Jääskeläinen 17,88,Jere Kokkonen 19,21),4) Kangaslammin Metsästäjät 50,24 ( Reijo Sallinen 17,30,Pertti Kilpeläinen 16,02,Kauko Asikainen 16,92),5) Vävypojat 47,55 ( Jukka Alenius 16,20,Jukka Lakanen 16,37,Eero Seppä 14,98),6) Los Cortos 2,Nummela 46,61 ( Joona Jääskeläinen 16,19,Teemu Korhonen 16,22,Pekka Wikström 14,20),7) Mulan Moukarit 45,03 ( Ari Salomaa 18,55,Mika Vähäkuopus 13,91,Jussi Ropponen 12,57),8) Lynx 40,01 ( Olli-Pekka Valkonen 15,65,Jari Ilves 13,66,Matti Nederström 10,70).
Joukkue Naiset:
1) LepU 1 42,22 ( Pirjo Saukkonen 16,70,Meri-Tuulia Kouhia 13,38,Anita Hyttinen 12,14),2) Boss&Piiat 30,65 ( Minna Laurio 11,85,Sini Liukko 12,13,Ulla Glad 6,67),3) LepU 2 29,68 ( Marja-Leena Ukkonen 9,19,Anniina Hyttinen 10,13,Marja-Liisa Hyötyläinen 10,36).
Isäntä/Emäntä sarja:
1)Pirjo Saukkonen 15,80/Matti Saukkonen 21,46 Heinävesi 37,26,2) Meri-Tuulia Kouhia 15,31/Kari Markkanen 21,58 Leppävirta 36,89,3) Minna Laurio 11,43/Veli-Lauri Konttinen 18,80 Heinävesi
30,23,4) Kirsi Hakala 11,01/Jarno Lahnalahti 18,61 29,62,5) Marja-Leena Ukkonen 8,83/Pentti Montonen 20,15 Mikkeli 28,98,6) Marja-Liisa Hyötyläinen 9,55/Pertti Tuomainen 18,77 Varkaus
28,32,7) Kati Korhonen 9,20/Sami Korhonen 16,73 Varkaus 25,93,8) Soili Tolvanen 7,09/Markku Tolvanen 13,97 Varkaus 21,06.
Yritys sarja:
1) Heinäveden Kunta 48,02 (Jari Heiskanen 17,92,Veli-Lauri Konttinen 19,28,Minna Laurio 10,82),2) Metalli Sorvaamo A.Pakarinen 43,99 ( Johanna Leppäpuska 7,37,Aki Rintala 16,90,Mikko Kataja 19,72),3) Samin Liikunta ja Elämyspalvelut 41,44 ( Sami Korhonen 14,78,Kati Korhonen 8,88,Jeremias Rantanen 17,78).

Suomen Perinneurheiluliiton SM kilpailut Leppävirran Konnuksen kanava 11.07.2010.

Tulokset:

Hirrensyöksy:
Myl 20 kg 1) Mikko Rautkoski Heinola 7,47, 2) Kari Nurmi Nokia 7,37, 3) Seppo Julkunen LepU 7,34, 4) Jukka Vesterinen LepU 7,27, 5) Jorma Rajakannas LepU 7,24, 6) Timo Mykkänen LepU 7,08.
Naiset 15 kg 1) Meri-Tuulia Kouhia LepU 5,80, 2) Pirjo Saukkonen LepU 5,34, 3) Asta Kankaala MuuJy 5,21.
M70: 15 kg 1) Raimo Koskimies KymUV 6,10.
M65: 20 kg 1) Eino Piippo Varkaus 6,62, 2) Toimi Julkunen LepU 6,08, 3) Raimo Kilpeläinen LepU 5,66.
M55: 20 kg 1) Erkki Saarinen HolNa 7,19, 2) Jorma Rajakannas LepU 6,71.
M50: 20kg 1) Paavo Tilk KU- 58 7,33, 2) Arto Aholainen Konnus 5,45.
M45: 20 kg 1) Seppo Julkunen LepU 7,73, 2) Kari Nurmi Nokia 6,78, 3) Sakari Arkko LepU 5,21.
M40: 20 kg 1) Timo Mykkänen LepU 7,15.
M35: 1) Jukka Vesterinen LepU 6,85.
N30; 7kg 1) Meri- Tuulia Kouhia LepU 7,34.
N35:7kg 1) Asta Kankaala MuuJy 6,11.
N40: 7kg 1) Ulvi Jurikivi KU-58 6,49, 2) Pirjo Saukkonen LepU 6,05.
N45: 7kg 1) Anita Hyttinen LepU 5,98.
N50: 7kg 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 4,08.
N65: 7kg 1) Terttu Kilpeläinen LepU 5,94.
N75:5kg 1) Lilli Korhonen LepU 4,12.
Erikoiskävelyt
Koukkupolvikävely:
M45: 1km 1) Sakari Arkko LepU 5.21.
M50: 1km 1) Paavo Tilk KU-58 6.11,7.
M55: 1km 1) Jorma Rajakannas LepU 8.48,8.
M60: 1km 1) Keijo Puustinen LepU 5.51,4.
M65: 1km 1) Antti Honkonen KorsKa 5.12,5, 2) Esko Hyvärinen PolVa 6.11,7. 3) Raimo Kilpeläinen LepU 6.40,3.
M70: 1km 1) Matti Kettunen PolVa 7.03,6, 2) Pekka Kandolin LepU 7.57,5.
N40: 05km 1) Ulvi Jurikivi KU- 58 2.56,6, 2) Pirjo Saukkonen Lepu 2.53,4.
N50: 0,5km 1) Marja-Leena Ukkonen LepU 3.34,8.
N60: 0,5km 1) Asta Savukoski KorsKa 3.18,3.
N75: 0,5km 1) Lilli Korhonen 3.49,4.
T11: 0,5 km 1) Riina Kuokkanen LepU 2.54,8.
Sauvakippaus matka 0.5km:
M65: 1) Antti Honkonen KorsKa 2,43, 2) Esko Hyvärinen PolVa 2,46.
M70: 1) Pekka Kandolin LepU 4,15.
N40: 1) Pirjo Saukkonen LepU 3,24.
N50: 1) Marja Leena Ukkonen LepU 3,58.
N60: 1) Asta Savukoski Korska 3,55.
Sankohiipiminen matka 0,5km:
M45: 1) Sakari Arkko LepU 5,23+50= 6,13.
M60: 1) Tuomo Jantunen EnU 5.05+15= 5,20.
M65: 1) Antti Honkonen KorsKa 4,12+20= 4,37, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 5.24+10? 5,34, 3) Esko Hyvärinen PolVa 5,24+30= 5,54.
M70: 1) Pekka Kandolin LepU 7,44+1= 7,45.
N40: 1) Pirjo Saukkonen LepU 5.05.
N60: 1) Asta Savukoski KorsKa 5,46.
N75: 1) Lilli Korhonen LepU 7.15.
Hölkkä matka 3km:
Myl 1) Juha Hytönen VarkKV 8,55, 2) Tommi Liipo Kuopio 9,42.
M45: 1) Sakari Arkko LepU 9,29.
M50: 1) Hannu Kokki KeU 9,50.
M60: 1) Toivo Repo MänVe 9,44, 2) Pentti Hämäläinen LeVi 10,30, 3) Veli- Matti Turunen LepU 11,43.
M70: 1) Pekka Kandolin LepU 19,27.
N17: 1) Miia Kuokkanen LepU 11,11.
T11: 1,5km 1) Riina Kuokkanen LepU 5,44.
Tikanheitto:
Myl 1) Erkki Leskelä LepU 37, 2) Jorma Rajakannas LepU 35, 3) Sakari Arkko LepU 14.
Naiset: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39.
M35: 1) Jukka Tarvainen Leppävirta 14.
M40: 1) Erkki Leskelä LepU 37.
M45: 1) Kari Nurmi Nokia 35, 2) Sakari Arkko LepU 34, 3) Seppo Julkunen LepU 33.
M50: 1) Paavo Tilk KU- 58 27.
M55: 1) Jorma Rajakannas LepU 32.
M60: 1) Pentti Hämäläinen LeVi 38, 2) Toivo Repo MänVe 34, 3) Veli- Matti Turunen LepU 24.
M65: 1) Esko Hyvärinen PolVa 37, 2) Antti Honkonen KorsKa 36, 3) Tuomo Jantunen EnU 21.
M70: 1) Matti Kettunen PolVa 20.
N75: 1) Lilli Korhonen LepU 25, 2) Iines Parkkonen LepU 8, 3) Anja Purhonen Leppävirta 7.
N50: 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 34, 2) Katrina Rajakannas LepU 13.
N40: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38, 29 Ulvi Jurikivi KU-58 19.
M harrastajat: 1) Jarmo Takkunen LUK 36, 2) Ossi Taam PUK 32, 3) Tauno Pöntinen PUK 22, 4) Seppo Pöllänen VTO 19,5)Tero Nikkanen LUK ja Unto Keituri VTO 18, 7) Raimo Laitinen PUK 17, 8)Kari Nikkanen LUK 1.
Naiset harrastajat: 1) Sinikka Pöllänen VTO 16, 2) Ellen Keituri VTO 3.
Rantaonginta:
Myl 1) Jarmo Takkunen LUK3087, 2) Tero Nikkanen LUK 1083, 3) Kari Nikkanen LUK 0281.
M65: 1) Jouko Nykänen PUK 4376, 2) Seppo Pöllänen VTO 3320, 3) Ossi Taam PUK 2456, 4) Tauno Pöntinen PUK 1357, 5) Raimo Laitinen PUK 1056, 6) Unto Keituri VTO 0998.
N65: 1) Sinikka Pöllänen VTO 3,743, 2) Ellen Keituri 0686.
Joukkuekilpailu:1) VTO/LUK 10145 ( Takkunen, Seppo Pöllänen, Sinikka Pöllänen) 2) PUK 7900 ( Taam, Laitinen,Nykänen) 3) VTO/PUK 3043 ( Keituri U, Keituri E, Pöntinen. 4) LUK 1365, / T. Nikkanen, K Nikkanen)

Linkopallonheiton ja yhdenkäden painonheiton SM- kilpailut Leppävirta 10.07.2010

Linkopallonheitto

Myl. 1) Timo Nissinen LepU 65,56 SE, 2) Jukka Vesterinen LepU 62,98, 3) Kari Markkanen LepU 61,91 M55v SE, 4) Timo Mykkänen LepU 53,21, 5) Seppo Julkunen LepU 51,98.

M35: 1) Timo Nissinen LepU 64,09.

M40: 1) Timo Mykkänen LepU 54,24.

M45: 1) Seppo Julkunen LepU 52,84, 2) Sakari Arkko LepU 46,43.

M50: 1) Paavo Tilk KU- 58 49,44.

M55: 1) Kari Markkanen LepU 59,11, 2) Jorma Rajakannas LepU 46,95, 3) Erkki Saarinen HolNa 45,87.

M60: 1) Sakari Parkko KymUV 44,76, 2) Teuvo Kukkonen LepU 44,54, 3) Arvo Behm Äänekoski 40,93.

M65: 1) Pentti Montonen MiKV 49,39, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 39,95, 3) Allan Pankka KymUV 37,72, 4) Toimi Julkunen LepU 36,98, 5) Pentti Ihonen MiKV 36,21.

M70: 1) Raimo Koskimies KymUV 33,95, 2) Erkki Peiponen LepU 32,69, 3) Simo Räsänen LepU 28,86. 4) Pekka Kandolin LepU 21,69.

P17: 1) Mikko Nyyssönen LepU 42,37 SE.

P9: 1) Atte Nyyssönen LepU 13,16

LV M65: 1) Markku Pellikainen VarkInv 28,70 SE.

M70: 1) Pekka Kandolin VarInv 20,70.

PT luokka M55: 1) Hannu Ilonen VarkInv 12,84.

PT luokka M60: 1) Heikki Impivaara LepU 16,81.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 47,83 SE, 2) Tuija Salonen Järvenp Ronttoset 43,35, 3) Meri- Tuulia Kouhia LepU 41,60, 3) Ulvi Jurikivi KU-58 35,96.

N30: 1) Meri- Tuulia Kouhia LepU 40,32.

N40: 1) Pirjo Saukkonen LepU 46,05, 2) Ulvi Jurikivi KU-58 35,45.

N50: 1) Eine Pärnänen LepU 31,20 SE, 2) Marja- Leena Ukkonen LepU 18,66.

N60: 1) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 24,13.

N65: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 26,02, 2) Terttu Brask LepU 22,77.

N70: 1) Seija Tikkala Keminmaa 16,06.

N75: 1) Lilli Korhonen LepU 22,10 SE

N80: 1) Helvi Heinonen LepU 20,52.

Yhdenkäden painonheitto:

Myl 11,88kg 1) Timo Nissinen LepU 17,34 SE, 2) Kari Markkanen LepU 16,39, 3) Jukka Vesterinen Lepu 14,47, 4) Erkki Saarinen HolNa 13,93, 5) Seppo Julkunen LepU 13,56, 6) Jorma Rajakannas LepU 11,62.

M35: 1) Timo Nissinen LepU 16,19.

M45: 1) Seppo Julkunen LepU 13,54, 2) Sakari Arkko LepU 6,29.

M50: 9,08kg 1) Paavo Tilk KU- 58 16,87.

M55: 9,08kg 1) Kari Markkanen LepU 20,17 SE, 2) Erkki Saarinen HolNa 16,75, 3) Jorma Rajakannas LepU 15,56.

M60: 7,26kg 1) Sakari Parkko KymUV 18,03, 2) Teuvo Kukkonen Lepu 16,30, 3) Arvo Behm Äänekoski 16,30, 4) Jorma Akselin Lepu 16,26,

M65: 7,26kg 1) Pentti Montonen MiKV 18,26, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 14,60, 3) Allan Pankka kymUV 13,70, 4) Toimi Julkunen LepU 13,40, 5) Pentti Ihonen MiKV 13,28.

M65 LV 1) Markku Pellikainen VarkInv 8,96 SE

M70: 1) 5,45kg 1) Raimo Koskimies KymUV 16,28, 2) Simo Räsänen LepU 12,08, 3) Erkki Peiponen LepU 10,10.

P17: 726kg 1) Mikko Nyyssönen LepU 8,54.

P9: 4kg 1) Atte Nyyssönen LepU 4,33.

Naiset 7,26kg 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,80, 2) Meri- Tuulia Kouhia LepU 10,81.

N30: 1) Meri- Tuulia Kouhia LepU 12,54.

N40: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,81, 2) Ulvi Jurikivi KU-58 9,53.

N50: 5,45kg 1) Eine Pärnänen LepU 12,21 SE, 2) Marja- Leena Ukkonen LepU 6,54.

N60: 1) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 8,86.

N65: 1)Terttu Kilpeläinen LepU 9,55, 2) Terttu Brask LepU 8,50.

N75: 4kg 1) Lilli Korhonen LepU 7,28.

N80: 4kg 1) Helvi Heinonen LepU 7,15.

14.3.2010 Potkukelkkailun SM kilpailut Leppävirta.


Myl 500m 1) Matti Pesälä Kortelan Ryhti 1.16,0. 2) Pertti Tuomainen Leppävirran Urheilijat 1.17,1. 3) Markku Levänen Savon Dynamo 1.23,9. 4) Seppo Julkunen Leppävirran Urheilijat 1.27,9
Naiset 500m 1) Maarit Salovirta Leppävirran Urheilijat 1.11,9. 2) Annina Hyttinen Leppävirran Urheilijat 1.45.9. 3) Pirjo Saukkonen Leppävirran Urheilijat 1.55,9. 4) Tanja Mykkänen Leppävirran Urheilijat 2.00,1
Myl 3000m 1) Matti Pesälä Kortelan Ryhti 7.26,3 ME. 2) Pertti Tuomainen Leppävirran Urheilijat 8.00,9. 3) Markku Levänen Savon Dynamo 8.51,1. 4) Seppo Julkunen Leppävirran Urheilijat 9.21,0. 5) Joonas Levänen Savon Dynamo 10.13,0
Naiset 3000m 1) Maarit Salovirta Leppävirran Urheilijat 7.31,9 ME. 2) Marja-Liisa Hyötyläinen Leppävirran Urheilijat 10.55,1.
N80: 500m 1) Helvi Heinonen Leppävirran Urheilijat 2.53,9.
N75: 500m 1) Lilli Korhonen Leppävirran Urheilijat 1.59,0
N65: 500m 1) Terttu Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 1.33,8
N55: 500m 1) Marja- Liisa Hyötyläinen Leppävirran Urheilijat 1.43,6.
M70: 1) Pekka Kandolin Leppävirran Urheilijat 1.59,1.
M65: 1) Raimo Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat 1.33,4
M55: 1) Pertti Tuomainen Leppävirran Urheilijat 1.14,5
M45: 1) Seppo Julkunen Leppävirran Urheilijat 1.21,7.
T16: 500m 1) Tanja Mykkänen Leppävirran Urheilijat 2.00,0
T14: 500m 1) Annina Hyttinen 1.43,8
P12: 200m 1) Joonas Levänen Savon Dynamo 34,1
P10: 200m 1) Toni Mykkänen LepU 52,0.
P8: 200m 1) Kaapo Levänen Savon Dynamo 46,0. 2) Tatu Mykkänen LepU 1.08,6
3x Kierroksen viesti:
Miehet: 1) Savon Dynamo 2.13,1 ( Markku Levänen, Joonas Levänen, Matti Pesälä) 2) Leppävirran Urheilijat 2.36,1 ( Seppo Julkunen, Raimo Kilpeläinen, Pertti Tuomainen)
Naiset: 1) Leppävirran Urheilijat I 2.34,1 ( Marja-Liisa Hyötyläinen, Annina Hyttinen, Maarit Salovirta) 2) Leppävirran Urheilijat II 3.24,2. ( Tanja Mykkänen, Sonja Mykkänen, Pirjo Saukkonen)
Luistinkelkka:
Myl PT luokka 500m. 1) Erkki Pettinen Juvan Urheilijat 1.50,6. 2) Jorma Horttane Mikkelin Invalidit 2.02,6. 3) Heikko Impivaara Leppävirran Urheilijat 2.29,4. 4) Hannu Ilonen Varkauden Invalidit 2.31,4
Myl LV1 potkukelkka 500m 1) Pekka Kandolin Leppävirran Urheilijat 1.59,4. 2) Mika Markkanen Varkauden Invalidit 2.08.0.
Tikkaluistelun SM:
MYl. Luistelumatka 500m ja tikkatulos 1) Jarkko Koponen Leppävirran Urheilijat 53,7+29= 47,6. 2) Jukka Vesterinen Leppävirran Urheilijat 1.14,0+29= 1.10,4
Naiset: 1) Pirjo Saukkonen Leppävirran Urheilijat 1.43,4+33= 1.38,6.
M45: 1) Seppo Julkunen Leppävirran Urheilijat 53,7+39= 46,6
M55: 1) Kari Markkanen Leppävirran Urheilijat 1.09,6+29= 1.06,0
M75. 1) Hannu Koponen 32 pelkkä tikka
P16: 1) Joonas Hyttinen Leppävirran Urheilijat 56,9+32= 52,4
P10 luistelu 300m: 1) Toni Mykkänen Leppävirran Urheilijat 1.14,1
P8 Luistelu 300m: 1) Tatu Mykkänen Leppävirran Urheilijat 1.28,2
Short Track 500m:
1)Jarkko Koponen Leppävirran Urheilijat 1.03,5. 2) Joonas Hyttinen Leppävirran Urheilijat 1.08,6 (15v) 3) Seppo Julkunen Leppävirran Urheilijat 1.11,2 (45v) 4) Kari Markkanen Leppävirran Urheilijat 1.19,2 (55v) 5) Jukka Vesterinen 1.24,5 (35v)

Pilkkihiihdon SM-kilpailut 13.3.2010 Lappeenranta

M YL
1.      Markku Huopainen Kontulan Kettumiehet 18
2.      Reino Ijäs Ruokolahden Urheilu Kalastajat 14
3.      Teemu Kukkonen Keiteleen Nuju 12
4.      Janne Korhola Taipalsaaren Riento 10
5.      Eero Karvinen Leppävirran Urheilijat 7
6.      Kimmo Sainio 6
7.      Mika Ruotsala 5
8.      Jani Korhola Taipalsaaren Riento 1 (8min 12s)
9.      Timo Lensu Lappeenrannan Hiihtäjät 1 (1h 53min 43s)

 Naiset YL

1.      Sirpa Vatanen Lappeen Automiehet 4 (1h 6min 24s)
2.      Tiina Kukkonen Keiteleen Nuju 4 (1h 56min 43s)
3.      Mari Tenhunen Keiteleen Nuju 2

N 50v
1.      Eija Tikka Raja-Karjalan Suunnistajat 0

 M 55v
1.      Kari Kaarnaoja Ruokolahden Kanto 21
2.      Markku Talonpoika Taipalsaaren Riento 7
3.      Eino Lötjönen Willimiehen Koukku 6 (1h 51min 52s)
4.      Kari Liukko Taipalsaaren Riento 6 (1h 57min 45s)
5.      Pertti Kurki Joutseno 5
6.      Pertti Tuomainen Leppävirran Urheilijat 2
7.      Paavo Haatainen Lapinlahti 0

M 65v
1.      Kari Salminen Taipalsaaren Riento 19
2.      Aulis Korhola Taipalsaaren Riento 17
3.      Arvo Huopainen Kontulan Kettumiehet 16
4.      Osmo Kaksonen Ruokolahden Kanto10
5.      Toivo Peltonen Ruokolahden Kanto 9 (1h 48min 29s)
6.      Arvo Heiskanen Ruokolahden Kanto 9 (1h 54 min 6s)
7.      Pauli Jukkara Leppävirran Urheilijat 6
8.      Ossi Paukkunen Raja-Karjalan Suunnistajat 2
9.      Antero Rusinen Iisalmi 1 (54min)
10.     Esko Pajusaari Lappeenrannan Hiihtäjät 1 (1h 16min 6s)

 M 75v
1.      Eero Lempiäinen Lappeenrannan Hiihtäjät 7
2.      Eino Hartikainen Ruokolahden Kanto 6

16v
1. Roope Sainio 6
2. Anni Siponen Ruokolahden Kanto 4
3. Niko Ilmoni 3
4. Aku-Pekka Rasa Anttolan Urheilijat 1

 Joukkueet
1.      Ruokolahden Kanto 1 39
Kari Kaarnaoja 21
Arvo Heiskanen 9
Toivo Peltonen 9

2.      Kontulan Kettumiehet 36
Markku Huopainen 18
Arvo Huopainen 16
Ossi Paukkunen 2

3.      Taipalsaaren Riento I 32
Kari Liukko 6
Kari Salminen 19
Markku Talonpoika 7

4.      Taipalsaaren Riento II 28
Janne Korhola 10
Jani Korhola 1
Aulis Korhola 17

5.      Ruokolahden Kanto 2 20
Eino Hartikainen 6
Osmo Kaksonen 10
Anni Siponen 4

6.      Leppävirran Urheilijat 15
Eero Karvinen 7
Pertti Tuomainen 2
Pauli Jukkara 6

7.      Lappeenrannan Hiihtäjät 9
Eero Lempiäinen 7
Esko Pajusaari 1
Timo Lensu 1

 Naiset

1.      Keiteleen Nuju 6
Tiina Kukkonen 4
Mari Tenhunen 2

 Kiitos kaikille osallistujille!

2.4.2010 Liitosaappaan ja renkaan Halli SM Kuopio.


M Yeinen: 1) Jukka Vesterinen LepU 60,79 2) Kari Markkanen LepU 57,91 3) Timo Mykkänen LepU 54,04 4) Juha Myllykangas Vieskan Virsu 53,93 5) Timo Nissinen LepU 53,53 6) Eero Tolppanen Vieskan Virsu 49,21 7) Matti Saukkonen LepU 44,78 8) Rauno Holopainen KKV 44,76 9) Jorma Rajakannas LepU 42,44 10) Mika Markkanen VarkInv 40,49 11) Aimo Kolehmainen KivKiv 38,77 12) Ari Karvinen KiiU 36,69 13) Eero Myllykangas Vieskan Virsu 36,68 14) Pertti Tuomainen LepU 33,77 15) Raimo Kilpeläinen LepU 29,00 16) Sakari Arkko LepU 27,03 17) Marko Nironen RiU 0,00
N Yleinen: 1) Meri-Tuulia Kouhia LepU 35,12 2) Leena Valkeinen KivKiv 33,66 3) Tanja Mykkänen LepU 31,25 4) Sonja Mykkänen LepU 30,99 5) Pirjo Saukkonen LepU 30,20 6) Tuija Salonen Ronttoset 27,33 7) Maisa Hakola LepU 24,73 8) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 21,90 9) Lilli Korhonen LepU 15,97 10) Marja-Leena Ukkonen LepU 14,90
M35: 1) Jukka Vesterinen LepU 57,22 2) Timo Nissinen LepU 50,81 3) Ismo Sääksjärvi KivKiv 26,18
M40: 1) Timo Mykkänen LepU 51,92 2) Marko Nironen RiU 46,88
M45: 1) Eero Tolppanen Vieskan Virsu 46,38 2) Matti Saukkonen LepU 45,43 3) Sakari Arkko LepU 27,68
M50: 1) Paavo Tilk KU-58 47,02 2) Hannu Lappalainen KKV 44,75
M55: 1) Kari Markkanen LepU 57,51 2) Veli Pulliainen RiU 45,60 3) Rauno Holopainen KKV 42,87 4) Aimo Kolehmainen KivKiv 41,71 5) Jorma Rajakannas LepU 38,73 6) Pertti Tuomainen LepU 38,65 7) Raimo Heiskanen KiiU 29,48
M60: 1) Eero Myllykangas Vieskan Virsu 41,57 2) Jouko Voutilainen KKV 38,93 3) Teuvo Kukkonen LepU 33,494) Esko Arkko MikKV 26,77 5) Paavo Pajunen MikKV 22,98 6) Reijo Huuskonen LepU 22,20
M65: 1) Pentti Montonen MikKV 39,02 2) Raimo Kilpeläinen LepU 30,76
M70: 1) Aaro Raassina KiiU 24,39 2) Pekka Kandolin LepU 15,73
M75: 1) Juhani Kinnunen LepU 26,02
M Harraste: 1) Reijo Huuskonen LepU 22,08
M Yl Inv: 1) Mika Markkanen VarkInv 40,09
M45 Inv: 1) Markku Kolehmainen MikKV 25,43
N35: 1) Leena Valkeinen KivKiv 28,52 2) Asta Kankaala MuuJy 28,42 3) Tuula Miettinen MuuJy 23,55
N40: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,07 2) Ulvi Jurikivi KU-58 31,44 3) Minna Paimen KivKiv 28,61
N45: 1) Kirsi Heiskanen KiiU 26,53 2) Anne Huttunen Alavieska 23,91 3) Vuokko Kolehmainen MikKV 17,60
N50: 1) Marja-Leena Ukkonen LepU 14,99
N60: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 21,98 2) Katariina Ahlholm KiiU 18,99
N65: 1) Helmi Hoppu Kunto-Pirkat 26,23
N70: 1) Inkeri Fält KuoVi 31,66 2) Aili Nikkinen KuoVi 22,13
N75: 1) Lilli Korhonen LepU 16,50
T5: 1) Taru Pulliainen LepU 5,80 2) Minttu Kouhia LepU 3,79
P5: 1) Riku Kankaala MuuJy 5,80
P7: 1) Tino Pulliainen LepU 10,21 2) Miska Kotti LepU 10,18
P9: 1) Tomi Koutonen Vieskan Virsu 27,59 2) Atte Nyyssönen LepU 14,73 3) Tatu Mykkänen LepU 13,65
P11: 1) Toni Mykkänen LepU 17,72
T9: 1) Satu Pulliainen LepU 11,62
T11: 1) Emma Kolehmainen MikKV 10,13
T17: 1) Tanja Mykkänen LepU 30,00
P17: 1) Mikko Nyyssönen LepU 29,84
N19: 1) Sonja Mykkänen LepU 33,30 2) Linda Kolehmainen MikKV 15,87
N22: 1) Iida Kolehmainen MikKV 10,28
Miehet Yleinen Joukkue:
1 )Leppävirran Urheilijat1 170,62 ( Markkanen, Mykkänen, Vesterinen) 2) Leppävirran Urheilijat2 140,15 ( Nissinen, Rajakannas, Saukkonen) 3) Vieskan Virsu 139,82 ( Myllykangas E, Myllykangas J, Tolppanen) 4) Leppävirran Urheilijat3 89,95 ( Arkko, Kilpeläinen, Tuomainen)
Naiset Yleinen Joukkue:
1)Leppävirran Urheilijat1 94,09 ( Kouhia, Mykkänen T, Saukkonen) 2) Leppävirran Urheilijat2 70,04 ( Hakola, Hyötyläinen, Mykkänen S )
Miehet 35-49v Joukkue:
1)Leppävirran Urheilijat1 156,74 ( Mykkänen, Nissinen, Vesterinen)
Miehet yli 50v Joukkue:
1)Leppävirran Urheilijat1 134,89 ( Markkanen, Rajakannaas, Tuomainen) 2) Kuopion Kisaveikot 125,35 ( Holopainen, Lappalainen, Voutilainen) 3) Leppävirran Urheilijat2 90,27 ( Kinnunen, Kilpeläinen, Kukkonen) 4) Mikkelin Kilpaveikot 77,59 ( Arkko, Montonen, Pajunen)
Naiset yli 50v Joukkue:
1) Kuopion Vipinä 77,40 ( Fält, Nikkinen, Västi) 2) Kunto-Pirkat 74,61 ( Erjovaara, Halonen, Hoppu) 3) Leppävirran Urheilijat 51,20 ( Hyötyläinen, Korhonen, Ukkonen)

Rengas:
M:1) Timo Nissinen LepU 22,28.2) Matti Saukkonen Lepu 21,60.3) Kari Markkanen LepU 20,42.4) Pertti Tuomainen LepU 14,08.5) Jorma Rajakannas LepU 13,30.6) Raimo Kilpeläinen LepU 12,43.7) Timo Mykkänen LepU 10,87.8) Sakari Arkko LepU 9,19.9) Reijo Huuskonen LepU 6,20.
N:1) Pirjo Saukkonen LepU 14,80.2) Riikka Ruuth Kivij.Kiv 14,65.3) Leena Valkeinen Kivij.Kiv 12,70.4) Minna Paimen Kivij.Kiv 12,15.5) Sonja Mykkänen LepU 10,93.6) Meri-Tuulia Kouhia LepU 10,56.7) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 8,44.8) Tanja Mykkänen LepU 7,66.9) Maisa Hakola LepU 6,10.10) Marja-Leena Ukkonen LepU 5,30.11) Lilli Korhonen LepU 5,18.
M 35:1) Jukka Vesterinen LepU 20,54.2) Timo Nissinen LepU 20,23.3) Ismo Sääksjärvi Kivij.Kiv 7,97.
N 35:1) Leena Valkeinen Kivij.Kiv 12,26.2) Asta Kankaala Juankoski 8,89.3) Tuula Miettinen Juankoski 7,71
M 40:1) Mika Markkanen Vark.Inv 11,78.
N 40:1) Pirjo Saukkonen LepU 13,68.2) Minna Paimen Kivij.Kiv 12,16.3) Ulvi Jurikivi KU-58 10,18
M 45:1) Matti Saukkonen LepU 21,12.2) Sakari Arkko LepU 8,72.
N 45:1) Kirsi Heiskanen KiihU 9,24.2) Vuokko Kolehmainen MiKV 6,67.
M 50:1) Paavo Tilk KU-58 18,45.2) Hannu Lappalainen K-KV 15,43
N 50:1) Eeva Ahonen Kivij.Kiv 6,11.2) Marja-Leena Ukkonen LepU 5,33.
M 55:1) Kari Markkanen LepU 22,39.2) Aimo Kolehmainen Kivij.Kiv 17,43.3) Jorma Rajakannas LepU 16,25.4) Rauno Holopainen K-KV 15,77.5) Pertti Tuomainen LepU 14,40.6) Hannu Ahonen Kivij.Kiv 13,04.
M 60:1) Sakari Parkko KymUV 16,75.2)Teuvo Kukkonen LepU 16,19.3) Jouko Voutilainen K-KV 14,78.4) Esko Arkko LepU MikKV 10,69.5) Paavo Pajunen MikKV 9,11.
N 60:1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 8,27.
M 65:1) Sakari Heino KymUV 19,48.2) Pentti Montonen MikKV 17,28.3) Allan Pankka KymUV 15,56.4) Raimo Kilpeläinen LepU 13,69.
N 65:1) Helmi Hoppu KP 9,24.2) Sinikka Erjavaara KP 5,68.
M 70:1) Aaro Raasinen KiihU 11,30.2) Pekka Kandolin LepU 4,50.
N 70:1) Inkeri Fält KuoVi 10,20.2) Aili Nikkinen KuoVi 6,58.
M 75:1) Juhani Kinnunen LepU 7,46.
N 75:1) Lilli Korhonen LepU 5,40.
N 22:1) Iida Kolehmainen MikKV 4,71.
N 19:1) Sonja Mykkänen LepU 11,14.2) Linda Kolehmainen MikKV 6,14.
N 17:1) Tanja Mykkänen LepU 7,77.
T 5:1) Minttu Kouhia LepU 1,30
P 5:1) Riku Kankaala MuuJy 2,40
P 7:1) Tino Pulliainen LepU 5,10 2) Miska Kotti LepU 4,98
T 9:1) Satu Pulliainen LepU 8,18
P 9:1) Tomi Koutonen Vieskan Virsu 13,03 2) Atte Nyyssönen LepU 8,05 3) Tatu Mykkänen LepU 6,22
T 11: 1) Emma Kolehmainen MikKV 7,68
P 11: 1) Toni Mykkänen LepU 11,90
P 12:1) Mikko Nyyssönen LepU 11,00.
Invaliidisarjat:
M:1) Heikki Impivaara LepU 9,02.2) Hannu Ilonen LepU 4,20.
N:1) Seija Hassinen Vark.Inv 7,90.2) Kirsi Kemppainen Kuop.Inv 5,04
M 70:1) Tauno Laitinen Mik.Inv 7,78.2) Pekka Kandolin Vark.Inv 7,45.
M yl:1) Teuvo Kukkonen Vark.Inv 16,09.2) Markku Kolehmainen MikKV 9,25
Joukkuekilpailut:
M Yleinen:1) LepU 1 60,75 ( Matti Saukkonen,Kari Markkanen,Timo Nissinen).2) LepU 2 39,81 ( Jorma Rajakannas,Pertti Tuomainen,Raimo Kilpeläinen).3) LepU 3 26,26 ( Timo Mykkänen,Reijo Huuskonen,Sakari Arkko).
N Yleinen:1) Kivij:Kiv 39,50 ( Leena Valkeinen,Minna Paimen,Riikka Ruuth).2 ) LepU 1 34,69 ( Pirjo Saukkonen,Sonja Mykkänen,Meri-Tuulia Kouhia) .3) LepU 2 22,10 ( Marja-Liisa Hyötyläinen,Tanja Mykkänen,Maisa Hakola).
M 50:1) LepU 1 54,26 ( Kari Markkanen,Teuvo Kukkonen,Jorma Rajakannas).2) KymUV 51,21 ( Sakari Heino,Allan Pankka,Sakari Parkko).3) K-KV 45,18 ( Hannu Lappalainen,Jouko Voutilainen,Rauno Holopainen).4) MikKV 36,91 ( Esko Arkko,Pentti Montonen,Paavo Pajunen).5) LepU 2 35,38 ( Pertti Tuomainen,Raimo Kilpeläinen,Juhani Kinnunen).
N 50:1) Kuopion Vipinä 24,81 ( Marketta Västi,Aili Nikkinen,Inkeri Fält).2) LepU 1 18,27 ( Marja-Leena Ukkonen,Marja-Liisa Hyötyläinen,Lilli Korhonen)

 

 

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään