Yhteistyössä

 


 

 

Elokuu 2014

 

31.8.2014

Rantaonginnan Suomen Perinneurheiluliiton SM Joroinen 31.8.2014.

Tulokset:

Myl 1) Kari Nikkanen LUK 4222, 2) Antti Tuomainen VTO 2028, 3) Timo Turunen HeiUK 1783, 4) Tero Nikkanen LUK 1448, 5 ) Toni Nikkanen LUK 1433, 6) Juha Ikonen PUK 1403, 7) Rauno Hännikäinen Joroinen 1384, 8) Kari Heimonen VTO 753, 9) Matti Tyrväinen KKM 555, 10) Jorma Rajakannas LepU 453, 11) Harri Raita SiiKa 421, 12) Teijo Natunen HeiUK 414.

M65: 1) Matti Tarvainen VTO 4938, 2) Raimo Tolonen Kuvansi 2125, 3) Pentti Hänninen PUK 1009, 4) Kalevi Kaasinen PUK 828, 5) Ossi Taam PUK 617, 6) Reijo Huuskonen LepU 302.

Naiset 1) Ruut Turunen HeiUK 1998, 2) Tuula Karjalainen ja Senja Jyräs PUK 658, 4) Kaija Raita SiiKa 431, 5) Eila Kujala Joroinen 254.

N65: 1) Taimi Lautanen Joroinen 1266, 2) Helena Tolonen Kuvansi 1089, 3) Toini Eronen VTO 736, 4) Rauni Särkkä Joroinen 636, 5) Liisa Tarvainen VTO 433, 6) Helvi Vammelvirta KuvKu 411, 7) Kyllikki Ruotsalainen Joroinen 389, 8) Helvi Poutainen LepU 305, 9) Maire Kaasinen PUK 149.

Nuoret 1) Eemeli Vammelvirta KuvKu 3158.

Invalidit miehet 1) Unto Keituri Varkinv 405, 2) Keijo Turunen VarkInv 336.

Invalidit naiset 1) Maire Damski VarkInv 84.

Miehet joukkue 1) VTO 7718 ( Tarvainen, Tuomainen, Heimonen) 2) LUK 7100 ( T. Nikkanen, Toni Nikkanen, K. Nikkanen,) 3) PUK/LepU 2286 ( Kaasinen, Hänninen, Rajakannas)

Sekajoukkue 1) HeiUK 4193, Natunen, R. Turunen, T. Turunen) 2) VarkInv 826 ( Keituri, Turunen, Damski) 3) LepU/PUK 754 ( Huuskonen, Poutiainen, M. Kaasinen)

Joukkue Naiset 1) Joroinen 2153 ( Kujala, Lautanen, Särkkä)

Jorkin Veto ja samalla avoin Suomen Perinneurheiluliiton SM vetouistelu Joroinen 31.8. 2014.

Tulokset:

1) Niko Venäläinen, Sami Vihervuori 13643, 2) Sami ja Juha Nousiainen 12691, 3) Esa Kivihalme, Minna Nyyssönen 12400, 4) Reijo Nissinen, Raimo Honkanen 12106, 5) Teemu Turunen, Timo Venäläinen 11793, 6) Janne Muukkanen 9712, 7) Patrik Pöyry, Miko Toijonen 9315, 8) Niku Troyano 9185, 9) Ami Laitinen, Tomi Tuovinen, Lari Vänttinen 8261, 10) Marko Westerlund, Jukka Lappi 8213, 11) Tomi Koponen, Antti Valkonen 7996, 12) Aimo ja Mika Immonen 7486, 13) Eero Karvinen, Heikki Voutilainen, Marko Vartiainen 6402, 14) Ari Tokola, Vinski Tokola, Jouni Taskinen 6287, 15) Jarmo Impivaara, Tapio Heiskanen 6091, 16) Tuomo Törn, Tapio Karjunen 5869, 17) Jorma Häkkinen 5469. 18) Pasi Remonen, Jonas Juuti 5005, 19) Jaakko Honkanen, Seppo Kosunen 4470, 20) Uula Suhonen , Antti Sutinen 4059, 21) Tarja Luostarinen, Veijo Häkkinen, Mervi Matilainen, Pentti Immonen 3086.

Perinneheittopäivä 30.8 2014 Koria

Olympiapaino

N45 1. Pirjo Saukkonen LepU 5.61N55 1. Marja-Leena Ukkonen LepU 2.76M50 1. Kari Nurmi 4.91M55 1. Erkki Saarinen HolNa 5.16M65 1. Sakari Parkko KymUV 6.33M70 1. Allan Pankka KymUV 4.49

Hirrensyöksy

N45 1. Pirjo Saukkonen LepU 5.43Miehet Yleinen 1. Kari Nurmi 7.15 20KgM50 1. Kari nurmi 7.13M55 1. Erkki Saarinen HolNa 7.40M65 1. Markku Airikka HolNa 5.42M75 Raimo Koskimies KymUV 6.32 10Kg 2. Olavi Eerola HolNa 5.21

Saappaanheitto

T15.1. Minna Lehtinen 12.10Naiset Pirjo Saukkonen LepU 38,88 2. Marja Leena Ukkonen LepU 17,44N45 1. Pirjo Saukkonen 39,24 2. Niina Simola KymUV 15,62N55 1. Marja-Leena Ukkonen LepU 17,56N65 1. Asta Savukoski KorsKa 21,40N70 1. Eila Pasanen KymUV 12,32N75 1. Sirkka Taavila KymUVMiehet 1. Juha Itkonen Vantaa 39,88M50 1. Kari Nurmi 22.30M55 1. Erkki Saarinen HolNa 22.30M60 1. Juha Itkonen 36,80M65 Markku Airikka HolNa 22,40M75 Kalle Lehtonen KorsKa 27,88

Yhdenkäden painonheitto

Naiset 1.Pirjo Saukkonen LepU 12,48N45 1. Pirjo Saukkonen LepU 13,12N55 1. Marja-Leena Ukkonen LepU 6,77N70 1. Maija Silventoinen KymUV 8,45 2. Eila Pasanen KymUV 5,15M50 1. Kari Nurmi 10,62 2. Juha Lehtinen 8,13M60 1. Mika Hytönen KymUV 13,58M65 1. Sakari Parkko KymUV 16,52M70 1. Allan Pankka KymUV 13,62M75 1. Sakari Silventoinen KymUV 12,65 2. Raimo koskimies KymUV 11,07

Renkaanheitto

T 15 1.Minna Lehtinen 6,05Naiset 1. Pirjo Saukkonen LepU 14,08N45 1. Pirjo Saukkonen LepU 13,86N55 1. Marja Leena Ukkonen LepU 6,60N70 Maija Silventoinen KymUV 7,48Miehet 1. Sakari Heino KymUV 15,00 2. Mika Hytönen KymUV 12,23M50 1. Kari Nurmi 13,72M60 1. Mika Hytönen KymUV 14,23M65 1. Allan Pankka KymUV 12,63M75 Sakari Silventoinen KymUV 10,38

28.8.2014

JoPa:n viikkokisat Pattasten urheilukenttä  Raahe 28.8.2014

Liitosaapas:

Myl. 1)Juha Korpi Jo-Pa 57.14 2)Markku Lattunen Jo-Pa 55.63 3)Mika Kyröläinen Skorpionit 49.86 4)Keijo Haka-Risku Jo-Pa 44.63 5)Marko Anttila Raahe 39.10

Jakkara

Myl 3.2 Kg tasaisen kisan ratkaisi toiseksi pisin heitto

1)Keijo Haka-Risku Jo-Pa 21.03 . 20.78 2)Markku Lattunen Jo-Pa 21.03 . 20.15
3)Mika Kyröläinen Skorpionit 17.84 4)Juha Korpi Jo-Pa 16.70 5)Jyrki Viitanen Raahe 14.80 6)Marko Anttila Raahe 14.20

Hirrensyöksy
Myl.20kg 1)Keijo Haka-Risku jo-pa 7.32 2)Markku Lattunen Jo-Pa 6.86 3)Mika Kyröläinen Jo-Pa 5.67 4)Jyrki Viitanen Raahe 5.58 5)Juha Korpi Jo-Pa 5.55 6)Marko Anttila Raahe 5.43
Nyl 15kg 1)Pirita Hannukari Siikajoki 5.55

23.8.2014

Yhdenkäden painonheiton I MM- Kilpailut Iisalmi 23.8.2014.

Tulokset:

Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 17,25, 2) Seppo Julkunen LepU 13,58, 3) Jari Timonen Iisalmi 12,92, 4) Tapio Porejärvi IisVi 12,45, 5) Jorma Rajakannas LepU 10,29, 6) Pertti Tuomainen LepU 10,18.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,83, 2) Asta Kankaala LepU 12,70, 3) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 6,72.

M30: 1) Jukka Saaranen Savon Saapas 8,98.

M35: 1) Kari Vainikainen IisVi 11,85.

M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 18,02.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 15,91, 2) Jari Timonen IisVi 14,91, 3) Matti Saaranen Savon Saapas 10,86.

M55 1) Tapio Porejärvi IisVi 15,38, 2) Alpo Vornanen KiurU 9,31.

M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 15,52, 2) Pertti Tuomainen LepU 14,75, 3) Tapani Rissanen LepU 11,61, 4) Esa Julkunen IisVi 6,47.

M65: 1) Reijo Huuskonen LepU 5,82.

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 15,79, 2) Toimi Julkunen 14,63.

M75: 1) Niilo Nousiainen IisVi 12,46.

M80: 1) Pentti Niskanen IisVi 9,19.

N30: 1) Minna Vainikainen IisVi 11,17.

N40 1) Asta Kankaala LepU 11,90.

N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,91.

N55: 1) Eila Huuskonen KiurU 11,84.

N60: 1) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 8,20.

N45: NV 1) Saija Vornanen IisVi 7,08 SE

Kansallinen liitosaapaskilpailu Iisalmi 23.8.2014.

Tulokset:

Myl 1) Jukka Saaranen Savon Saapas 60,10, 2) Jukka Vesterinen LepU 57,06, 3) Jouni Hämeenkorpi JoPa Raahe 53,88, 4) Matti Saaranen Savon Saapas 50,35, 5) Juha Korpi JoPa Raahe 49,23.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,96, 2) Asta Kankaala LepU 32,77, 3) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 18,78.

N40: 1) Asta Kankaala LepU 35,90.

N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,67.

N55: 1) Eila Huuskonen KiurU 20,87.

N60: 1) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 22,86.

N45: NV Saija Vornanen IisVi 13,37 ME

M35: 1) Juha Korpi JoPa Raahe 50,88.

M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 55,64, 2) Jouni Hämeenkorpi JoPa 55,13,

M50: 1) Matti Saaranen Savon Saapas 50,16, 2) Jari Timonen Iisalmi 45,60.

M55: 1) Tapio Porejärvi IisVi 52,18.

M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 34,91, 2) Pertti Tuomainen LepU 32,94.

M65: 1) Reijo Huuskonen LepU 22,91.

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 31,59, 2) Toimi Julkunen LepU 29,07.

M75: 1) Niilo Nousiainen IisVi 26,08.

M80: 1) Pentti Niskanen IisVi 20,42.

P9: 1) Riku Kankaala LepU 12,38.

21.8.2014

JoPa:n viikkokisat 21.8.2014 Raahe

Liitosaapas

Myl. 1)Jouni Hämeenkorpi Jo-pa 58.42 2)Juha Korpi Jo-pa 54.63 3)Markku Lattunen Jo-pa 53.91 4)Keijo Hakarisku Jo-pa 51.25 5)Mika Kyröläinen Rannikon skorpionit 47.76 6)Petri Saarela raahe 40.38 7)Marko Anttila raahe 38.88
T11 1)Tinja Niinimaa 29.92

Hirrensyöksy

Myl.20kg 1)Keijo Hakarisku Jo-pa 7.66 2)Markku Lattunen Jo-pa 6.45 3)Mika Kyröläinen rannikon skorpionit 6.24 4)Juha Korpi Jo-pa 6.05 5)Jouni Hämeenkorpi Jo-pa 5.97 6)Petri Saarela raahe 5.86 7)Marko Anttila raahe 5.18

 

18.8.2014

Kalajuoksun SM Leppävirta Laakunlampi 17.8.2014.

Tulokset.

Myl 1) Jens Salumäe UntUrh 8, 2) Kauko Rissanen Vesanto 6.

M55: 1) Martti Semi LepU 6, 2) Pertti Tuomainen LepU 6, 3) Jorma Rajakannas LepU 6.

M65: 1) Heikki Laitinen STO 8, 2) Reijo Huuskonen LepU 4.

Naiset 1) Aiki Salumäe UntUrh 9, 2) Maarja Aigro UntUrh 8, 3) Pirjo Saukkonen LepU 4.

N55: 1) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 2.

N65: 1) Raija Kortelainen STO 9.

Miehet joukkue 1) LepU 16 ( Rajakannas, Huuskonen, Tuomainen.

Sekajoukkue 1) Untamon Urheilu 25 ( Aigro, J. Salumäe, A. Salumäe) 2) STO/Vesanto 23 ( Laitinen, Kortelainen, Rissanen) 3) LepU 12 / Semi, Saukkonen, Hyötyläinen)

JoPa kyläseuran Tulokset ylös kilpailut  Pattijoen urheilukenttä Raahe 16.8.2014

Liitosaapas:

Myl. 1)Jouni Hämeenkorpi Jo-pa 52.40 2)Markku Lattunen Jo-pa 52.15 3)Juha Korpi Jo-pa 51.26 4)Vesa Tervakangas Liminka 51.19 5)Juhani Lattunen Jo-pa 30.44
M35 1)Juha Korpi Jo-pa 54.69 2)Markku Lattunen Jo-pa 50.80 3)Vesa Tervakangas Liminka 49.35
M40 1)Jouni Hämeenkorpi Jo-pa 58.67
M65 Lv2 1)Juhani Lattunen Jo-pa 29.20
P7 1)Jesse Turunen Jo-pa 8.26
Nyl. 1)Heidi Martin Jo-pa 26,70
N40 1)Heidi Martin Jo-pa 28.00

Hirrensyöksy:
Myl.20kg 1)Markku Lattunen Jo-pa 6.49 2)Jouni Hämeenkorpi Jo-pa 6.45 3)Vesa Tervakangas Liminka 6.41 4)Juha Korpi Jo-pa 6.08 5)Jyrki Viitanen Raahe 5.42
M35. 20kg 1)Markku Lattunen 6.19 2)Vesa Tervakangas 6.05 3)Juha Korpi 5.69
M40 20kg 1)Jouni Hämeenkorpi 6.17
M45 20kg 1)Jyrki Viitanen Raahe 5.10
N40 10kg 1)Heidi Martin Jo-pa 6.34

Kuulantyöntö
Myl. 1)Vesa Tervakangas 10.12 2)Jouni Hämeenkorpi 9.13 3)Markku Lattunen 9.10 4)Juha Korpi 7.70 5)Jyrki Viitanen 7.21
Nyl 1)Heidi Martin 7.58
M65 Lv2 4kg 1)Juhani Lattunen 8.42

Rappujuoksun SM- kilpailut Leppävirta 16.8.2014.

Tulokset.

Myl 1) Juho Allonen J:kylä 38,1, 2) Pertti Tuomainen LepU 41,4.

Naiset 1) Maria Miettinen LeVi 39,5.

M55: 1) Reijo Häyrinen KP 38,7, 2) Antti Soininen SäySä 46,1, 3) Martti Semi LepU 49,2.

M60: 1) Pertti Tuomainen LepU 43,8, 2) Teuvo Juutilainen LepU 45,2.

M65: 1) Pasi Immonen LepU 44,1.

M80: 1) Juhani Kinnunen LepU 1.04,2.

N23: 1) Maria Miettinen LeVi 39,3.

N35: 1) Mirja Herranen L:virta 48,9.

N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 1.34,6.

T11: 149 rappua 1) Hilma Ollikainen L:virta 55,0.

T9: 1) Elsa Ollikainen L:virta 58,9.

T7: 1) Selma Ollikainen L:virta 1.02,8.

15.8.2014

ELOKUUN HEITOT 13.8.2014, Kiihtelysvaara

Liitosaapas
P3: 1) Jiri Jokela KiiU 6,78, 2) Otto Meuranen KiiU 3,15
M30: 1) Joni Meuranen KiiU 40,24
M45: 1) Osmo Jokela KiiU 36,52
M60: 1) Raimo Heiskanen KiiU 29,70
M75: 1) Teuvo Koljonen KiiU 23,30
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 34,48, 2) Hannele Rummukainen KiiU 26,27
N50: 1) Kirsi Heiskanen KiiU 27,48, 2) Ritva Simonen KiiU 20,60
N65: 1) Katariina Ahlholm KiiU 18,34, 2) Kaija Kanninen KiiU 13,82
PT-luokka P17: 1) Risto Simonen KiiU 12,39
Linkopallo
P3: 1) Jiri Jokela KiiU 3,82
M30: 1) Joni Meuranen KiiU 43,23
M45: 1) Osmo Jokela KiiU 38,43
M60: 1) Raimo Heiskanen KiiU 28,50
M75: 1) Teuvo Koljonen KiiU 27,17
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,16
N50: 1) Kirsi Heiskanen KiiU 33,07, 2) Ritva Simonen KiiU 26,03
N65: 1) Katariina Ahlholm KiiU 20,85
PT-luokka P17: 1) Risto Simonen KiiU 20,37

Honkalammen heittopäivä 12.8.2014 Ylämylly

Liitosaapas:

Myl: 1) Jere J. 9,71, 2) Jesse P. 8,66, 3) Kalle M. 8,13, 4) Antti N. 4,66, 5) Paavo K. 1,75M17: 1) Teemu H. 7,64M22: 1) Riku T. 1,75MPT: 1) Jari N. 4,32M45: 1) Mika Memonen 12,22, 2) Terho LAckman 7,86M55: 1) Juhani Sorsa 17,46, 2) Eero M. 9,17M60: 1) Aulis Aartokallio 12,24Miehet: 1) Miika Koskinen 19,94Nyl: 1) Laura H. 1,45N22: 1) Anniina J. 5,98NPT: 1) Jaana V. 2,30N65: 1) Irma Aastokallio 7,57Ohjaajat:Myl: 1) Immo Eronen Joensuu 32,13, 2) Tuomas Laukkanen Joensuu 28,40, 3) Tero Tahvanainen Joensuu 27,83, 4) Johannes Nuutinen Joensuu 26,50Nyl: 1) Hanna Joutsijärvi Outokumpu 18,64, 2) Tanja Sallinen Joensuu 17,87, 3) Jaana Tarkkonen Liperi 14,90, 4) Merja Tanskanen Joensuu 14,36, 5) Sarita Syväoja Joensuu 12,90

Linkopallo:

Myl: 1) Jere J. 11,69, 2) Antti N. 6,35, 3) Kalle M 5,14, 4) Paavo K. 3,13M17: 1) Teemu H. 5,50M22: 1) Riku T. 3,20M45: 1) Mika Memonen 14,42, 2) Terho lAckman 7,00M55: 1) Juhani Sorsa 21,60, 2) Eero M. 8,15M60: 1) Aulis Aartokallio 16,63MPT: 1) Jari N. 3,02N22: 1) Anniina J. 4,56Nyl: 1) Laura H. 1,86N65: 1) Irma Aartokallio 4,82NPT: 1) Jaana V. 1,29

 

Liitosaappaanheiton EM kilpailut 9.8.2014 Pitkäranta Venäjä

Tytöt-10 v ja nuoremmat

1) Keffer Anna 10 v Pitkäranta 9.49, 2) Diana Rizaeva 9 v Pitkäranta 7.56, 3) Irina Ljalina 7 v Pitkäranta 6.38, 4) Rinata Dohzidaeva 8 v Pitkäranta 5.05, 5) Viktorija Bobrovskaja 6 v Pitkäranta 4.97, 6) Darina Bogdanova 6.v Pitkäranta 4.74, 7) Alisa Zaborizikova 5 v Pitkäranta 3.72, 8) Polina Salinikova 5 v Pitkäranta 2.62, 9) Polina Ivanova 3v Salmi 2.54, 10) Jana Polivanaja 2 v Pitkäranta 1.63
Tytot 11-12 v
1) Ekaterina Gaida 12 v Salmi 23.05, 2) Ludmila Troihzkaja 11 v Pitkäranta 17.44, 3) Anastasija Parchukova 12 v Petroskoi
16.46, 4) Anastasija Gorbacsova 12 v Salmi 16.05, 5) Viktorija Naumova 11 v Salmi 15.08, 6) Irina Kolomainen 11 v Salmi 12.98, 7) Ksenija Guschina 11 v Salmi 12.79, 8) Polina Ljalina 11 v Pitkäranta 9.11
Tytöt-13-14 v
1) Vera Timonena 14 v Petroskoi 19.54, 2) Sneczana Malunova 13 v Salmi 15.62, 3) Medeja Bulbulachvili 14 v Salmi 13.92
Tytöt 15-16 v
1) Anna Fodorova 16 v Salmi 19.68, 2) Karina Sokolova 15 v Salmi 12.29

Naiset 20-29 v

1) Ijulija Solovjova 29 v Pitkäranta 31.00, 2) Viktorija Trusihina 28 v Salmi 24.00, 3) Aleksandra Zaborchikova 25 v Pitkäranta 17.50, 4) Valentina Trusihina 24 v Petroskoi 14.90, 5) Anastasija Trusihina 24 v Salmi 11.90, 6) Marija Pitkinen 22 v Pitkäranta 6.30

Naiset 30-39

1) Anastasija Smirnova 34 v Petroskoi 34.20, 2) Ludmila Guchina 37 v Salmi 26.90, 3) Marija Mahonina 35 v Pitkäranta
26.10, 4) Alesja Metelicza 34 v Pitkäranta 19.90, 5) Margarita Parchukova 35 v Petroskoi 17.10, 6) Elena Saukkonen 33 v Pitkjaranta 12.10, 7) Marina Sokolova 36 v Salmi 11.80,

Naiset 40-49 v

1) Pirjo Saukkonen 46 v Suomi 41.20, 2) Marina Erömina 41 v Pitkäranta 25.00, 3) Maija Evdokimova 49 v Salmi 22.80,
4) Galina Polivanaja 48 v Pitkäranta 18.30, 5) Elena Chapina 44 v Salmi 17.90

Naiset 50-59 v

1) Kirsi Heiskanen 53 v Suomi 28.30, 2) Nina Lihachva 50 v Pitkäranta 20.10, 3) Nadezda Trusihina 54 v Salmi 14.80

Naiset 60-70 v

1) Katarina Ahlholm 65 v Suomi 19.70, 2) Marija Harlamova 65 v Pitkäranta 17.80

Naiset 66-69 v

1) Galina Nikulina 69 v Pitkäranta 12.70, 2) Svetlana Shulova 69 v Salmi 11.10

Naiset 70 ja vanhemmat
1) Ljuba Sokolova 83 v Pitkäranta 11.70

v. Pojat 10 ja nuoremmat

1) Igori Mjasnikov 9 v Pitkäranta 12.33, 2) Daniil Jadrov 8 v Pitkäranta 9.86, 3) Sovelii Bogdanov 8 v Pitkäranta 8.98, 4) Ivan Sibirjakov 8 v Pitkäranta 6.46, 5) Ilija Kostukevith 5 v Pitkäranta 4.94, 6) Aleksei Trusihin 3 v Petroskoi 4.68, 7) Vanja Bilyh 6 v Pitkäranta 4.25, 8) Dima Tolkachov 3.v Pitkäranta 4.10
Pojat 11- 12 v.
1) Denis Ivanov 11 v Salmi 23.48, 2) Danil Erömin 11 v Pitkäranta 20.29, 3) Ivan Kajalainen 11 v Pitkäranta 19.15, 4) Evgenii Lifantev 11 v Pitkäranta 18.00, 5) Iyrii Murachov 11v Pitkäranta 17.56, 6) Evgenii Sokolov 11 v Salmi 15.65,
Pojat 15-16
1) Evgenii Mihailov 15 v Salmi19.34
Pojat 17-20 v
1)Danil Evseev 19 v Pitkäranta 29.30
M20-29v
1) Maksim Osadchii 29 v 50.40
Mehet 30-39
1) Ilija Sibirjakov 30 v Pitkjaranta 48.05, 2) Joni Meuranen Suomi 46.20, 3) Vladislav Bogdanov 34 v Pitkäranta 45.50,
4) Aleksandr Sokolov 33 v Salmi 41.00, 5) Poman Saukkonen 32 v Pitkäranta 37.10, 6) Pavel Grigoriev 33 v Piteri 22.20

Mehet 50-59
1) Tapio Porejärvi 59v Suomi 47.20

Mehet 60-65
1) Jorma Rajakannas 60 v Suomi40.70, 2) Pötr Trochkov 61 v Pitkäranta 19.45

Mehet 70 ja vanhenmat
1) Aaro Raassina 70 v Suomi 28.35
Joukkuetulokset
1) Suomi
Tapio Porejärvi 44.25
Joni Meuranen 47.25
Pirjo Saukkonen 37.90
Kirsi Heiskanen 25.40    154.80
2)Pitkäranta 1
Maksim Osadchii - 44.10
Ilija Sibirjakov - 51.30
Ylija Soloviova- 27.50
Marija Mahonina 26.15   152.05
3) Salmin joukkue
Vladislav Bokdanov 40.10
Aleksandr Sokolov 22.55
Viktorija Trusihina 20.80
Ludmila Guchina 24.90   108.35
4) Pitkäranta 2
Roman Baranov - 28.80
Andrei Chkurdov - 47.00
Larisa Ljalina- 15.00
Tatijana Sibirjakova 12.40  103.20

8.8.2014

Leväniemen syysheitot 7.8.2014 Heinävesi

Liitosaapas:
N50: 1) Lea Väisänen Heinävesi 7,82
N65: 1) Pirjo Kemppi Heinävesi 11,50
M30: 1) Tomi-Petteri Toivonen Heinävesi 18,82
M40: 1) Sami Räsänen Heinävesi 8,61
M55: 1) Jorma Tiainen Heinävesi 24,60, 2) Jarmo Hänninen Heinävesi 18,41
M60: 1) Seppo Kuiri Heinävesi 10,31
M65: 1) Kari Immonen Heinävesi 8,78

Linkopallo:
N50: 1) Lea Väisänen Heinävesi 10,85
N65: 1) Pirjo Kemppi Heinävesi 12,15
M30: 1) Tomi-Petteri Toivonen Heinävesi 30,40
M40: 1) Sami Räsänen Heinävesi 11,83
M55: 1) Jorma Tiainen Heinävesi 31,65, 2) Jarmo Hänninen Heinävesi 20,63
M60: 1) Seppo Kuiri Heinävesi 13,54
M65: 1) Kari Immonen Heinävesi 8,93

JoPa:n viikkokisat 7.8.2014 Raahe

Liitosaapas

Myl: 1)Jouni Hämeenkorpi 58.78 2)Markku Lattunen 54.80 3)Juha Korpi 52.75

M35 1)Markku Lattunen 55.85 2)Juha Korpi 51.78

M40 1)Jouni Hämeenkorpi 57.08

Hirrensyöksy

Myl. 20kg

1)Jouni Hämeenkorpi 6.29 2)Markku Lattunen 6.15 3)Juha Korpi 6.12

7.8.2014

Perinnelajien SM- kilpailut Varkauden Kuntoranta 3.8.2014.

Tulokset;

Hölkkä 4,2km

Myl 1) Veli- Matti Turunen LepU 20,22.

M40: 1) Markku Savolainen LepU 16,10.

M55: 1) Martti Semi LepU 19,07.

M60: 1) Teuvo Juutilainen LepU 18,20.

N30: 1) Saila Nummi HeiYU 20,34.

N45: 1) Kirsi Piiparinen LepU 20,06, 2) Greta Malkki LepU 21,14.

N40: 2,1km 1) Riikka Jokela KiihU 10,07.

N17:  2,1km 1) Jonna Jokela KiihU 10,07.

P15: 2,1km 1) Evgeni Mihailov Venäjä 8,35.

P12: 2,1km 1) Aleksei Zagorski Venäjä 11,14.

P11: 2,1km  1) Artem Serov Venäjä 9,06, 2) Denis Ivanov Venäjä 10,28, 3) Evgeni Sokolov Venäjä 11,11.

T17: 2,1km  1) Anna Fedorova Venäjä 10,28.

T12:  2,1km 1) Anastasia Gorbatova Venäjä 9,,54, 2) Elena Hrustalova Venäjä 10,05.

T11: 2,1km 1) Viktoria Naumalova 9,27, 2) Natalia Alinova Venäjä 9,43, 3) Ksenia Cuchina Venäjä 11,10.

Kävely 2,1km.

M45: 1) Osmo Jokela KiihU 17,50.

M60: 1) Pertti Tuomainen LepU 11,56.

M65: 1) Keijo Puustinen LepU 11,55.

P15: 1) Evgeni Mihailov Venäjä 15,40.

T12: 1) Anastasia Gorbanova Venäjä 17,16.

T11: 1) Irina Kolomainen Venäjä ja Viktoria Naumova Venäjä 19,39.

Puujalkakävely matka 20m

M35: 1) Aleksander Shelko Venäjä 13,7.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 13,3.

M60: 1) Pertti Tuomainen LepU 14,6.

N17: 1) Jonna Jokela KiihU 33,2.

N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 1.06,0

N60: 1) Eila Sizova Venäjä 34,6.

N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 15,4.

P11: Evgeni Sokolova Venäjä  25,2, 2) Denis Ivanov Venäjä 41,3, 3) Artem Serov Venäjä 1.50,1.

T16: 1) Anna Fedorova Venäjä 23,6.

T12: 1) Anastasia Gorbanova Venäjä 37,9.

T11: 1) Natalia Alinova Venäjä 51,8, 2) Irina Kolomainen Venäjä 59,6 3) Viktoria Naumanova Venäjä 1.38,0, 4) Ksenia Cushina Venäjä 2.13,2..

Hirrensyöksy.

20kg Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 8,38, 2) Kari Nurmi Nokia 7,53, 3) Seppo Julkunen LepU 7,43, 4) Raimo Kilpeläinen LepU 5,30.

15 kg Naiset 1) Piia Aaltokoski LepU 6,57, 2) Asta Kankaala LepU 6,47.

10 kg N45: 1) Greta Malkki LepU 5,03, 2) Kirsi Piiparinen LepU 4,82.

10kg N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 6,10.

10 kg N40: 1) Asta Kankaala LepU 7,50.

10kg N30: 1) Piia Aaltokoski 7,89 Se.

20kg M50: 1) Seppo Julkunen LepU 7,79, 2) Kari Nurmi Nokia 7,45.

29kg M55: 1) Erkki Saarinen HolNa 7,45.

15kg M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 6,12.

10kg M65: 1) Reijo Huuskonen LepU 6,12.

15kg M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 6,79, 2) Toimi Julkunen LepU 6,49.

20 kgM40: 1) Jukka Vesterinen LepU 7,92.

20kg Mharraste 1) Arto Koponen Varkaus 5,49.

Tikanheitto.

Myl 1) Esa Miettinen Varkaus 42 pist, 2) Kari Nurmi Nokia 40, 3) Seppo Julkunen LepU 40, 4) Viljo Kauhanen Varkaus 39, 5) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 38, 6) Pauli Vepsä Varkaus 34.

M45: 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 38, 2) Osmo Jokela KiihU 23.

M50; 1) Kari Nurmi Nokia 37, 2) Seppo Julkunen LepU 30.

M60: 1) Viljo Kauhanen Varkaus 35, 2) Pertti Tuomainen LepU 34, 3) Jorma Rajakannas LepU 33.

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 16.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 28 , 2) Saila Nummi HeiYU 26, 3) Päivi Nurmi- Lehtinen Nokia 25, 4) Asta Kankaala LepU 15.

PTL Myl 1) Heikki Impivaara LepU 17.

N30: 1) Saila Nummi HeiYU 12.

N35: 1) Ludmila Cuchina Venäjä 25.

N40: 1) Asta Kankaala LepU 11.

N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 32.

N50: 1) Päivi Nurmi- Lehtinen Nokia 21.

N60: 1) Eila Chizkova Venäjä 7.

P11: 1) Denis Ivanov Veäjä 31, 2) Artem Serov Venäjä 15.

P9: 1) Riku Kankaala LepU 13.

T16: 1) Anna Fodorova Venäjä 18.

T12: 1) Anastasia Gorbanova Venäjä 33, 2) Elena Hrustolova Venäjä 15.

T11: 1) Ksenia Gushina Venäjä 20, 2) Irina Kolomainen Venäjä 17, 3) Viktoria Naumova Venäjä 16, 4) Mona Miettinen Varkaus 14, 5) Natalia Alinova Venäjä 12.

 Toimintakeskus Kuusentuvan liikuntailtapäivä 5.8.2014 Heinävesi

Liitosaapas:


N50 PT: 1) Tuula Piiroinen Heinävesi 2,31
N55LV3: 1) Merja Simola Heinävesi 7,30
N60: 1) Aune Juvonen Heinävesi 8,60
N65: 1) Riitta Itkonen Heinävesi 7,25, 2) Eine Vepsäläinen Heinävesi 6,05
M22: 1) Niko Leinonen Heinävesi 12,58
M50: 1) Risto Martikainen Heinävesi 8,38
M55: 1) Arvo Happonen Heinävesi 9,36
M60: 1)Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 14,85
M65: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 13,83
M65 PT: 1) Pekka Kervinen Heinävesi 6,28
Ohjaajat/Heitättäjät:
N40: 1) Anne Karvinen Heinävesi 16,90, 2) Heini Vänttinen Heinävesi 13,55
MPT65: 1) Heikki Impivaara LepU 12,86
P11: 1) Juska Tuure Varkaus 13,93

Linkopallo:

N55LV3: 1) Merja Simola Heinävesi 7,99
N60: 1) Aune Juvonen Heinävesi 11,29
N65: 1) Riitta Itkonen Heinävesi 11,55, 2) Eine Vepsäläinen Heinävesi 9,98
M22: 1) Niko Leinonen Heinävesi 17,40
M50: 1) Risto Martikainen Heinävesi 8,60
M55: 1) Arvo Happonen Heinävesi 7,43
M60: 1)Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 20,09
M65: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 16,78
M65 PT: 1) Pekka Kervinen Heinävesi 8,36
Ohjaajat/Heitättäjät:
N40: 1) Anne Karvinen Heinävesi 23,29, 2) Heini Vänttinen Heinävesi 18,35
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,55
M30: 1) Teemu Rusanen Varkaus 45,28
MPT65: 1) Heikki Impivaara LepU 15,60
P11: 1) Juska Tuure Varkaus 18,95

Linkopallon ja renkaanheiton MM- kilpailut Varkauden Kuntoranta 2.8.2014.

Tulokset.

Linkopallo.

Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 64,82, 2) Matti Saukkonen LepU 52,63, 3) Seppo Julkunen LepU 52,12.

M45: 1) Osmo Jokela KiihU 38,69.

M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 67,18.

M30: 1) Teemu Rusanen Varkaus 45,18.

M50: 1) Matti Saukkonen LepU 51,56, 2) Seppo Julkunen LepU 50,71.

M55: 1) Paavo Tilk KU-58 50,74, 2) Niilo Hartikainen LepU 49,01.

M60: 1= Jorma Rajakannas LepU 40,48, 2) Pertti Tuomainen LepU 40,23.

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 34,95, 2) Aaro Raassina KiihU 33,10.

M75: 1) Teuvo Koljonen KiihU 24,55.

M75: LV1 1) Tauno Laitinen LepU 20,18.

Naiset 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 45,15, 2) Pirjo Saukkonen LepU 39,09, 3) Asta Kankaala LepU 32,39, 4) Piia Aaltokoski LepU 30,37, 5) Terttu Kilpeläinen LepU 23,95, 6) Lilli Korhonen LepU 18,41, 7) Marja- Leena Ukkonen LepU 16,80.

N30: 1) Piia Aaltokoski LepU 33,22.

N35: Ludmila Cuschina Venäjä 29,60.

N40: 1) Asta Kankaala LepU 33,23.

N45: 1) Ulvi Jurikivi KU- 58 38,33, 2) Pirjo Saukkonen LepU 37,87.

N19: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 43,49.

N50: 1) Hoda Roslad Egypti 13,27.

N55: 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 17,12.

N65: 1) Marja Maksimainen KiihU 24,59.

N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 24,59.

N80: 1) Lilli Korhonen LepU 20,51.

M70: harraste 1) Aimo Immonen Varkaus  22,62.

N45: 1) Pertti Kotilainen Varkaus 28,20.

Myl erityisryhmä 1) Veli- Sakari Kainulainen Heinävesi 19,50

Myl kehitysvammaiset 1) Joonas Piitulainen varkaus 6,66.

Harraste Myl 1) Timo Hukkanen Varkaus 31,37.

PTL Myl 1) Jukka Oittinen P:mäki 23,41 Se, 2) Heikki Impivaara LepU 16,35.

PTL Naiset 1) Seija Hassinen LepU 16,08.

PTL M65: 1) Heikki Impivaara LepU 15,30, 2) Erkki Pettinen Mikk Inv 5,81.

M60: kehitysv 1) Veli- Sakari Kainulainen Heinävesi 19,91.

PTL M40: 1) Jukka Oittinen P:mäki 23,45 Se.

PTL M55: 1) Hannu Ilonen VarkInv 12,68, 2) Kauko Väisänen MikInv 5,44.

Myl näkövammaiset 1) Timo Pulkkinen PSN 22,24.

Lv1 Myl 1) Teemu Rusanen Varkaus 45,82.

F28 naiset 1) Janet Marjon Kenia 23,06.

P9: 1) Riku Kankaala LepU 13,72, 2)Ahmet Eid Egypti 13,10.

T13: 1) Anastasia Gorbacheva Venäjä 18,30, 2) Elena Chrustaheva Venäjä 16,27.

T11: 1) Viktoria Naumova Venäjä 17,68, 2) Irina Kolomainen Venäjä 17,67, 3) Natalia Alinova Venäjä 15,70, 4) Ksenia Cuchcina Venäjä 15,70.

T15: 1) Anna Fedorova Venäjä 25,00.

P11: 1) Denis Ivanov Venäjä 24,01. 2) Evgeni Sokolov Venäjä .

P13: 1) Ardem Serov Venäjä 16,88, 2) Aleksei Zagorski Venäjä 16,46.

P15: 1) Evgeni Mihailov Venäjä 27,90.

Renkaanheitto.

Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 26,71, 2) Matti Saukkonen LepU 21,16, 3) seppo Julkunen LepU 21,15, 4) Niilo Hartikainen LepU 19,41, 5) Pertti Tuomainen LepU 13,95, 6) Jorma Rajakannas LepU 10,97.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,62, 2) Asta Kankaala LepU 12,92, 3) Piia aaltokoski LepU 12,62, 4) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 7,48, 5) Marja- Leena Ukkonen LepU 6,54, 6) Lilli Korhonen LepU 5,39.

Myl PTL 1) Heikki Impivaara LepU 4,67.

N30: 1) Piia Aaltokoski lepU 13,34.

N40: 1) Asta Kankaala LepU 12,70.

N45: 1) Ulvi Jurikivi KU- 58 13,57, 2) Pirjo Saukkonen LepU 13,18.

N55: 1) Marja_-  Leena Ukkonen LepU 6,65.

N60: 1) Marja- Liisa Hyötyläinen LlepU 8,09.

N65: 1) Marja Maksimainen KiihU 9,09.

N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 8,17.

N80: 1) Lilli Korhonen LepU 6,52.

Myl kehitysv 1) Veli- sakari Kainulainen Heinävesi 8,92, 2) Joonas Piitulainen Varkaus 3,27.

Naiset PTl 1) Seija Hassinen LepU 4,11.

PTL Myl 1) Heikki Impivaara LepU 4,67.

M65: MTL 1) Heikki Impivaara LepU 4,11.

M60: kehitysv 1) Veli- sakari Kainulainen Heinävesi 8,76.

PTL M40: 1) Jukka Oittinen P: mäki 8,29.

Myl NV 1) Timo Pulkkinen PNV 9,77.

LVI M75: 1) Tauno Laitinen LepU 8,61.

M30: 1) Teemu Rusinen Varkaus 18,29.

M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 26,93..

M50: 1) Matti Saukkonen LepU 22,09, 2) Seppo Julkunen LepU 21,99.

M55: 1) Niilo Hartikainen LepU 21,14, 2) Paavo Tilk KU- 58 19,40, 3) Erkki Saarinen HolNa 19,13.

M60: 1) Pertti Tuomainen LepU 15,84, 2) Jorma Rajakannas LepU 15,16, 3) Raimo Heiskanen KiihU 12,66.

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 14,11.

M75: 1) Tauno Koljonen KiihU 9,70, 2) Tauno Laitinen LepU 5,50.

Lv1 M75: 1) Tauno Laitinen LepU 8,68.

P9: 1) Riku Kankaala LepU 3,97.

M50 joukkue 1) LepUI 63,85, 2) LepU II 43,62.

Joukkue MYL 1) LepU I 69,02, 2) LepU II 43,44.

Joukkue naiset 1) LepU I 39,08, 2) LepU II 19,09.

Joukkue N50: 1) LepU 21,66

Jokela-Pattijoki kyläseuran viikkokisatulokset 1.8.-14 Pattasten kentältä

Liitosaapas

Myl 1)Jouni Hämeenkorpi Jo-pa 55.00 2)Markku Lattunen Jo-pa 52.12 3)Juha Korpi Jo-pa 51.41 4)Juhani Lattunen Jo-pa 29.90

M35 1)Juha Korpi 52.32 2)Markku Lattunen 51.02

M40 1)Jouni Hämeenkorpi 53.21

M65 lv2 1)Juhani Lattunen 25.95

Hirrensyöksy Myl 20kg

1)Markku Lattunen 6.45 2)Jouni Hämeenkorpi 6.03 3)Juha Korpi 5.45

M35 (20kg) 1)Markku Lattunen 6.03 2)Juha Korpi 5.76

M40 (20kg) 1)Jouni Hämeenkorpi 5.87

M65 lv2 (10kg ) 1) Juhani Lattunen 6.83

6.11.2014 

Liitosaapaskilpailut 1.8.2014 Maaninka

P9: 1) Miro Verhilä Maaninka 10,84

T11: 1)Jenna Korhonen  He-Ta 13 23,19

P13: 1)Aku Korhonen He-Ta 13 40,90, 2)  Tatu Mykkänen He-Ta 13 27,76

P15: 1) Toni Mykkänen 31,33

M35: Niko Korhonen He-Ta 13  54,45

M45: 1) Timo Mykkänen He-Ta 13  52,39

Nyl: 1) Sonja Roivainen He-Ta 13 38,27

Myl: 1) Niko Korhonen He-Ta 13 53,39, 2)  Timo Mykkänen He-Ta 13 52,29, 3)

Ari Roivainen He-Ta 13 0m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään