Yhteistyössä

 


 

 

Heinäkuu 2017

 

31.7.2017

LepU:n viikkokisat 31.7.2017 Leppävirta

Juoksu 20m:
T1: 1) Eevi Markkanen Konnuslahti 17,1, 2) Vilma Tirronen Leppävirta 26,4
T2: 1) Elli Multanen Leppävirta 10,3, 2) Jaana Itkonen Leppävirta 17,4
P3: 1) Miska Takkunen Leppävirta 8,9
Juoksu 40m:
T4: 1) Veera Tirronen Leppävirta 11,2
P4: 1) Kalle Purhonen Konnuslahti 9,8, 2) Timi Markkanen Konnuslahti 10,2, 3) Eino Multanen Leppävirta 13,1
T5: 1) Aada Kärkkäinen Konnuslahti 10,2
P5: 1) Matias Nyyssönen LepU 13,1
P6: 1) Veli-Pekka Koivusalo Leppävirta 8,2, 2) Otto Ollikainen Leppävirta 9,1, 3) Jami Repo Leppävirta 12,2
P7: 1) Niilo Korhonen Konnuslahti 8,6
T8: 1) Saana Koivusalo Leppävirta 8,2
T9: 1) Kalla Ollikainen Leppävirta 7,2
Pallonheitto:
T1: 1) Eevi Markkanen Konnuslahti 0,45, 2) Elli Kärkkäinen Konnuslahti 0,37
T2: 1) Jaana Itkonen Leppävirta 0,78
P3: 1) Miska Takkunen Leppävirt 2,97
T4: 1) Veera Tirronen Leppävirta 5,44
P4: 1) Kalle Purhonen Konnuslahti 9,91, 2) Timi Markkanen Konnuslahti 9,35, 3) Eino Multanen Leppävirta 4,60
T5: 1) Aada Kärkkäinen Konnuslahti 4,87
P6: 1) Veli-Pekka Koivusalo Leppävirta 15,01, 2) Jami Repo Leppävirta 8,87, 3) Otto Ollikainen Leppävirta 7,48
P7: 1) Niilo Korhonen Konnuslahti 16,61
T8: 1) Saana Koivusalo Leppävirta 11,76
T9: 1) Kalla Ollikainen Leppävirta 16,54
Kelaus 1500m: M65: 1) Heikki Impivaara LepU 10,22,60
Sauvakelaus 1500m M60: 1) Hannu Ilonen VSI 10,22,60
Kävely 1500m: 1) Heidi Helander LepU 10,12,12
2000m Sauvakelaus: M60: 1) Hannu Ilonen VSI 12,00
200m juoksu: M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 39,3
Kiekko:
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 23,35
N55: 1) Asta Oikkonen Leppävirta 12,42
N60: 1) Mervi Ilonen VSI 13,55
N65: 1) Anu Mitro JKU 12,61
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 14,78
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 29,82
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 28,18
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 7,42
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 7,30
Kuula:
N55: 1) Asta Oikkonen Leppävirta 7,88
Moukari:
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 23,67
Liitosaapas:
Nyl: 1) Heidi Helander LepU 16,00
N60: 1) Mervi Ilonen VSI 19,30
N65: 1) Anu Mitro JKU 24,12
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,63
Linkopallo:
Nyl: 1) Asta Oikkonen Leppävirta 21,00, 2) Mervi Ilonen VSI 19,03, 3) Heidi Helander LepU 16,90
N55: 1) Asta Oikkonen Leppävirta 18,78
N60: 1) Mervi Ilonen VSI 18,92
N65: 1) Anu Mitro JKU 27,40
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,90
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 11,95
Voimakiekko:
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 20,39, 2) Mervi Ilonen VSI 12,79, 3) Asta Oikkonen Leppävirta 11,80, 4) Heidi Helander LepU 10,48
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 20,41
N55: 1) Asta Oikkonen Leppävirta 11,88
N60: 1) Mervi Ilonen VSI 11,95
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 29,68
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 32,87
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 9,85
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 9,76

30.7.2017

Heinäheitot 30.7.2017 Suonenjoki

Liitosaapas:
Myl: 1) Timo Mykkänen HeTa13 77,81, 2) Niko Korhonen HeTa13 73,04, 3) Ari Roivainen HeTa13 70,68, 4) Juha-Matti Vauhkonen HeTa13 54,92, 5) Toni Mykkänen HeTa13 54,54, 6) Tatu Mykkänen HeTa13 33,89
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 52,69, 2) Sonja Roivainen HeTa13 43,52, 3) Tanja Vauhkonen HeTa13 42,07
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 52,35
M30: 1) Juha-Matti Vauhkonen HeTa13 58,50
M40: 1) Niko Korhonen HeTa13 76,13
M45: 1) Timo Mykkänen HeTa13 72,54
Mharraste: 1) Kai Kenakkala Suonenjoki 51,19, 2) Jari Väänänen Iisvesi 38,28
T3: 1) Inka Vauhkonen HeTa13 2,75
T5: 1) Ninni Roivainen HeTa13 4,84
P5: 1) Anssi Roivainen HeTa13 5,26
T9: 1) Milla Vauhkonen HeTa13 9,47
P15: 1) Tatu Mykkänen HeTa13 43,27
P17: 1) Toni Mykkänen HeTa13 42,62
Linkopallo:
T3: 1) Inka Vauhkonen HeTa13 1,87
T9: 1) Milla Vauhkonen HeTa13 6,34
P17: 1) Toni Mykkänen HeTa13 42,85
Myl: 1) Niko Korhonen HeTa13 54,54
M40: 1) Niko Korhonen HeTa13 57,38
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,02
Mharraste: 1) Kai Kenakkala Suonenjoki 44,48, 2) Jari Väänänen Iisvesi 36,65

29.7.2017

Linkopallonheiton SM 29.7.2017 Joroinen

Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 73,69, 2) Seppo Julkunen LepU 53,72, 3) Pentti Montonen MiVo 46,08, 4) Matti Saukkonen LepU 44,41, 5) Sakari Heino LepU 44,38, 6) Jorma Rajakannas LepU 41,13, 7) Juha Hedman LepU 33,40, 8) Raimo Kilpeläinen LepU 32,47
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 48,73, 2) Asta Kankaala LepU 40,63, 3) Saila Konttinen HeiYu 35,50, 4) Kirsi Vuorma PoU 33,64, 5) Päivi Sirviö PoU 33,01, 6) Leila Turunen PoU 25,12, 7) Terttu Kilpeläinen LepU 22,51, 8) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 20,56, 9) Marja-Leena Julkunen LepU 17,97, 10) Marja-Leena Ukkonen LepU 17,60
N19 erityisryhmä: 1) Venla Hiltunen Polvijärvi 14,07
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 36,28
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 43,30, 2) Asta Kankaala LepU 38,74
N50: 1) Marja-Leena Julkunen LepU 16,65
N55: 1) Kirsi Vuorma PoU 34,03, 2) Päivi Sirviö PoU 32,93, 3) Marja-Leena Ukkonen LepU 17,87
N60: 1) Leila Turunen PoU 23,25
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 18,82
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 22,96 SE
M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 74,44
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 53,29, 2) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 43,23
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 46,02, 2) Alpo Vuorma PoU 39,95, 3) Juha Hedman LepU 32,17
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 42,34, 2) Kauko Purhonen JorJy 28,83
M65: 1) Antero Jaakkola JorJy 32,92
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 48,90 SE, 2) Kalevi Karmitsa SaPu 45,79, 3) Sakari Heino LepU 44,71, 4) Raimo Kilpeläinen LepU 35,92, 5) Pentti Ihonen MikKv 32,19
M80: 1) Erik Karmitsa Helsinki 24,45
Mharraste: 1) Toni Kaipainen Varkaus 28,83
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,87
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,76
Myl LV2. 1) Esa Ahlgren VSI 18,90
M60LV2: 1) Esa Ahlgren VSI 20,60
Nyl LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 20,47
N50 LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 20,28
Naiset joukkue: 1) LepU1 109,69 ( Kankaala, Kilpeläinen, Saukkonen ), 2) PoU 91,77 ( Turunen, Sirviö, Vuorma), 3) LepU2 55,05 ( Hyötyläinen, Julkunen, Ukkonen)
Miehet joukkue: 1) LepU1 171,26 ( Julkunen, Saukkonen, Vesterinen), 2) LepU2 118,91 ( Heino, Hedman, Rajakannas)

Yhden käden painonheiton SM 29.7.2017 Joroinen

Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 17,48, 2) Kirmo Varvikko Team Voimalaitos 14,21, 3) Seppo Julkunen LepU 13,61, 4) Pentti Montonen MiVo 10,87, 5) Jorma Rajakannas LepU 10,25, 6) Sakari Heino LepU 8,95
Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 13,15, 2) Pirjo Saukkonen LepU 12,42, 3) Saila Konttinen HeiYu 10,64
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 10,77
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,18, 2) Asta Kankaala LepU 13,05
N50: 1) Marja-Leena Julkunen LepU 4,25
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 11,36, 2) Marja-Leena Ukkonen LepU 6,42
N60: 1) Leila Turunen PoU 7,64
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 9,34
M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 17,68
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 15,49
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 12,93, 2) Juha Hedman LepU 8,35
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 12,07, 2) Kauko Purhonen JorJy 8,51
M65: 1) Antero Jaakkola JorJy 10,18
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 20,07, 2) Kalevi Karmitsa SaPu 20,01, 3) Sakari Heino LepU 19,31, 4) Pentti Ihonen MikKv 12,08
M80: 1) Erik Karmitsa Helsinki 11,47

Saappaanheiton yhteistulos SM ( Isäntäsaapas+Liitosaapas) 29.7.2017 Joroinen

Myl: 1) Pentti Montonen MiVo 87,17 (38,76, 48,41), 2) Matti Saukkonen LepU 79,85 (33,11,46,74), 3) Juha Itkonen Vantaa 76,51 (33,99,42,57), 5) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 73,32 ( 33,93,39,39), 6) Juha Hedman LepU 55,05 ( 22,62,32,43)
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 79,73 (29,99,49,74), 2) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 41,80 ( 17,78,24,02), 3) Marja-Leena Ukkonen LepU 36,16 (15,79,20,37), 4) Saila Konttinen HeiYu 24,72 ( 24,72, 0,00)
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 55,49 ( 26,20,29,29)
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 80,76 ( 30,55,50,21)
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 45,06 ( 21,76,23,30), 2) Marja-Leena Ukkonen LepU 35,58 ( 15,38,20,20)
N60: 1) Leila Turunen PoU 27,49 ( 12,68,14,81)
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 36,85 ( 19,45,17,40)
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 36,55 ( 13,94,22,61)
M50: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 77,44 (36,41, 41,03)
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 76,97 ( 33,79,43,18), 2) Juha Hedman LepU 68,27 ( 30,47,37,80)
M60: 1) Juha Itkonen Vantaa 79,66 ( 34,55,45,11), 2) Jorma Rajakannas LepU 77,51 (33,25,44,26), 3) Kauko Purhonen JorJy 54,56 ( 22,26, 32,30)
M65: 1) Antero Jaakkola JorJy 55,58 ( 22,25,33,33)
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 88,26 ( 39,26,49,00), 2) Raimo Kilpeläinen LepU 61,58 ( 26,48,35,10)
MylNV: 1) Timo Pulkkinen PSN 44,53 ( 18,73,25,80)
M65NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 50,32 ( 22,78, 27,54)
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 23,00 ( 10,20,12,80)
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 23,19 ( 10,00, 13,10)
Nyl LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 31,64 ( 15,28,16,36)
N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 34,96 ( 15,92,19,04)
Myl LV2: 1) Esa Ahlgren VSI 32,10 ( 14,80,17,30)
M60LV2: 1) Esa Ahlgren VSI 31,70 ( 15,40,16,30)

40m juoksu:
P5: 1) Simo Hämäläinen Joroinen 8,6, 2) Tatu Rönkkö Joroinen 8,6

Hölkkä 4km:
M55: 1) Sakari Arkko PolVa 15,53,7
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 19,03,1

Lisälaji Voimakiekko:
Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 20,04, 2) Saila Konttinen HeiYu 19,70, 3) Pirjo Saukkonen LepU 19,40, 4) Kirsi Vuorma PoU 17,24, 5) Päivi Sirviö PoU 16,27, 6) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 13,12, 7) Leila Turunen PoU 13,00, 8) Marja-Leena Ukkonen LepU 9,34, 9) Venla Hiltunen Polvijärvi 6,88
N19: 1) Venla Hiltunen Polvijärvi 7,42
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 19,40
N45: 1) Asta Kankaala lepU 20,59, 2) Pirjo Saukkonen LepU 19,19
N55: 1) Kirsi Vuorma PoU 18,07, 2) Pävi Sirviö PoU 17,58, 3) Marja-Leena Ukkonen LepU 10,72
N60: 1) Leila Turunen Pou 13,80
Myl: 1) Pentti Montonen MiVo 25,98, 2) Matti Saukkonen LepU 25,42, 3) Alpo Vuorma PoU 23,73
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 27,39, 2) Alpo Vuorma Pou 25,72, 3) Juha Hedman LepU 19,32
M60: 1) Kauko Purhonen JorJy 15,72
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 28,46, 2) Kalevi Karmitsa SaPu 28,34
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 10,13
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 10,35

Liiku Leikkien tapahtuma Sorsakoski 27.7. 2017.

Tulokset:,

60m

T14: Milla Harakka 11,5.

40m

P9 1) Kalle Ollikainen 7,6 2) Jimi Jaakkola 8,7.

P8;Nooa Kauppinen 8,9

P6; 1) Otto Ollikainen 10,2.

P5: 1) Jarkko Pennanen 7,1.

T8: 1) Martta Hakkarainen 7,7,2) Klara Ollikainen 8,0.

T7: 1) Maija Ingirit 8,5, 2) Nina Ropponen 10,0, 3) Aino Vehviläinen 10,4.

T6: 1) Alisa Lehtinen 12,5

T4; 1) Veera Tirronen 12,0.

20m

P2: 1) Miska Takkunen 8,2, 2) Lauri Pennanen 23,5.

T1) Vilma Tirronen 25,0

T5; 1) Seela Ingrit 6,6.

T4: 1) Veera Tirronen 6,4.

Kuula

T14;Milla Harakka 4,56.

P9: 1) Kalle Olkikainen 4,88, 2) Jimi Jaakkola 4,40, 3) Niklas Kauppinen 3,03.

P8: 1) Nooa Kauppinen 2,90.

P6: 1) Otto Ollikainen 1,91.

P5: 1) Jarkko Pennanen 1,61.

T8: 1) Martta Hakkarainen 3,53, 2) Klara Ollikainen 1,84.

T7: 1) Nina Ropponen 2,30, 2) Maija Ingrit 2,29, 3) Aino Vehviläinen 2,26.

T6: 1) Alisa Lehtinen 2,07

T4; 1) Veera Tirronen 1,85.

T5: 1) Seela Ingrit 1,50.

P2: 1) Miska Takkunen 0,80.

Saapas

T14: 1) Milla Harakka 11,90.

P9: 1) Jimi Jaakkola 13,50 2) Kalle Ollikainen 12,22, 3) Niklas Kauppinen 7,42.

P8: 1) Nooa Kauppinen 9,42.

P6: 1) Otto Ollikainen 5,80.

P5: 1) Jarkko Pennanen 3,30.

T8: 1) Martta Hakkarainen 9,72, 2) Liisi Alberg 9,58, 3) Klara Ollikainen 7,59.

T7: 1) Aino Vehviläinen 11.50, 2) Maija Ingrit 6,91, 3) Nina Ropponen 5,93.

T6: 1) Alisa Lehtinen 6,06.

T4: 1) Veeera Tirronen 6,50.

T5: 1) Seela Ingrit 4,50.

P2: 1) Miska Takkunen 2,01.

Kuula naiset 2kg

N40: 1) Katja Turkia 8,21, 2) Tiina Vehviläinen 7,03, 3) Sati Kauppinen 6,86, 4) Niina Hakkarainen 6,66, 5) Anu Lehtinen 6,03.

N50: 1) Päivi Sainio 6,23.

N70: 1) Orvokki Suhonen 5,77, 2) Anja Liukkonen 5,35.

M80: 1) Lars Rockas 10,16.

PTl M65: 1) Heikki Impivaara 3,49.

4kg M35: 1) Tomi Ollikainen 10,23.

Saapas.

N40: 1) Katja Turkia 18,60, 2) Tiina Vehviläinen 17,22, 3) Niina Hakkrainen 11,40, 4) Anu Lehtinen 11,32.

N50: 1) Päivi Sainio 9,02.

N70: 1) Anja Liukkonen 11,40, 2) Orvokko Suhonen 9,02.

M80: 1) Lars Rockas 16,20.

M35: 1) Tomi Ollikainen 32,70

Rantaonki

Myl 1) Kalevi Kaasinen 613, 2) Ossi Taam 361, 3) Pertti Parviainen 211.

27.7.2017

Tulosheitot 27.7.2017 Heinävesi

Liitosaapas:
Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 49,55, 2) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 39,10, 3) Jari Heiskanen HeiYu 37,40, 4) Veli-Sakari Kainulainen LepU 17,67, 5) Juhani Mikkonen Heinävesi 15,93
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,97, 2) Saila Konttinen HeiYu 29,52, 3) Inkeri Turunen Heinävesi 12,93, 4) Jenni Turunen Heinävesi 9,82
N17: 1) Jenni Turunen Heinävesi 10,31
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 32,58, 2) Inkeri Turunen Heinävesi 13,24
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,17
N65: 1) Eija Kosunen Heinävesi 15,38
M50: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 41,62, 3) Jari Heiskanen HeiYu 41,60
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 51,53
M60: 1) Harri Kosunen Heinävesi 21,60
T5: 1) Aada Ropponen Heinävesi 3,05
P5: 1) Aleksi Turunen Heinävesi 5,00
T7: 1) Sofia Nummi HeiYu 9,33
P7: 1) Mikael Kosunen Helsinki 7,25
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 15,56, 2) Juhani Mikkonen Heinävesi 13,82
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 18,35
M70 erityisryhmä: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 16,87
Linkopallo:
Myl: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 44,00, 2) Matti Saukkonen LepU 43,33, 3) Jari Heiskanen HeiYU 37,56
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 42,62, 2) Saila Konttinen HeiYu 36,50, 3) Inkeri Turunen Heinävesi 17,71, 4) Jenni Turunen Heinävesi 13,22
N17: 1) Jenni Turunen Heinävesi 13,75
N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 35,62, 2) Inkeri Turunen Heinävesi 13,95
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 43,05
N65: 1) Eija Kosunen Heinävesi 15,93
M45: 1) Petteri Ropponen Heinävesi 28,36
M50: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 42,30, 3) Jari Heiskanen Heinävesi 36,64
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 44,52
M60: 1) Harri Kosunen Heinävesi 24,66
T5: 1) Aada Ropponen Heinävesi 3,65
P5: 1) Aleksi Turunen Heinävesi 2,65
T7: 1) Sofia Nummi HeiYU 9,19
P7: 1) Mikael Kosunen Helsinki 7,33
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 21,70, 2) Juhani Mikkonen Heinävesi 17,54
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 20,25
M70 erityisryhmä: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 17,69
Rengas:
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 10,70, 2) Juhani Mikkonen Heinävesi 9,26
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 11,39
M70: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 9,02

26.7.2017

Leväniemen heittoilta 26.7.2017 Heinävesi

Liitosaapas:
Myl: 1) Miika Koskinen Leväniemi 37,62, 2) Martti Hämäläinen Leväniemi 34,87, 3) Jarmo Hänninen Leväniemi 18,55, 4) Joona Hurskainen Leväniemi 17,96, 5) Jyri Pakarinen Leväniemi, 6)Juhani Leppänen Leväniemi 7) Tomi-Petteri Toivonen Leväniemi 17,34, 8) Juha Peltonen Leväniemi 15,26, 9) Arto Laakkonen Leväniemi 9,27, 10) Seppo Kuiri Leväniemi 7,74, 11) Sami Räsänen Leväniemi 7,08
Nyl: 1) Pirjo Kemppi Leväniemi 9,40, 2) Johanna Puhakka Leväniemi 7,80, 3) Sarianna Kaasalainen Leväniemi 7,42, 4)Lea Väisänen Leväniemi 6,95, 5) Anneli Partinen Leväniemi 4,52
N30: 1) Johanna Puhakka Leväniemi 7,22
N50: 1) Sarianna Kaasalainen Leväniemi 7,63, 2) Anneli Partinen Leväniemi 4,05
N65: 1) Pirjo Kemppi Leväniemi 10,68
N70: 1) Lea Väisänen Leväniemi 7,01
M22: 1) Joona Hurskainen Leväniemi 14,38
M30: 1) Martti Hämäläinen Leväniemi 33,44
M40: 1) Tomi-Petteri Toivonen Leväniemi 13,88, 2) Arto Laakkonen Leväniemi 7,95
M45: 1) Juhani Leppänen Leväniemi 17,80, 2) Sami Räsänen Leväniemi 8,53
N55: 1) Jarmo Hänninen Leväniemi 24,92
M60: 1) Jyri Pakarinen Leväniemi 18,13
M65: 1) Seppo Kuiri Leväniemi 7,87
Ohjaajat:
Miehet: 1)Arto Masalin Heinävesi 42,09
Naiset: 1) Kirsi Bischof Leppävirta 11,90
Linkopallo:
Myl: 1) Miika Koskinen Leväniemi 41,51, 2) Martti Hämäläinen Leväniemi 33,47, 3) Jarmo Hänninen Leväniemi 27,88, 4) Timo Harinen Leväniemi 26,63, 5) Tomi-Petteri Toivonen Leväniemi 22,42, 6) Jyri Pakarinen Leväniemi 20,86, 7) Joona Hurskainen Leväniemi 20,53, 8) Juha Peltonen Leväniemi 20,45, 9) Juhani Leppänen Leväniemi 18,82, 10) Arto Laakkonen Leväniemi 14,08, 11) Sami Räsänen Leväniemi 10,53, 12) Seppo Kuiri Leväniemi 10,05
Nyl: 1) Pirjo Kemppi Leväniemi 15,95, 2) Lea Väisänen Leväniemi 8,84, 3) Johanna Puhakka Leväniemi 7,59, 4) Sarianna Kaasalainen Leväniemi
N30: 1) Johanna Puhakka Leväniemi 6,60
N50: 1) Sarianna Kaasalainen Leväniemi 6,45
N65: 1) Pirjo Kemppi Leväniemi 15,05
N70: 1) Lea Väisänen Leväniemi 8,78
M22: 1) Joona Hurskainen Leväniemi 14,78
M30: 1) Martti Hämäläinen Leväniemi 33,42, 2) Timo Harinen Leväniemi 16,56
M40: 1) Tomi-Petteri Toivonen Leväniemi 26,15, 2) Arto Laakkonen Leväniemi 16,56
M45: 1) Juhani Leppänen Leväniemi 16,95, 2) Sami Räsänen Leväniemi 10,32
M55: 1) Jarmo Hänninen Leväniemi 25,91
M60: 1) Jyri Pakarinen Leväniemi 19,38
M65: 1) Seppo Kuiri Leväniemi 10,11

AIKUISURHEILIJOIDEN PIIRIKUNNALLISET HEINÄKUUN HEITTOKISAT SAVONLINNA 25.7.2017

Perinnelajin tulokset:

Linkopallo:

1. Juha Kauppinen SaJy 33.65 M 50
2. Martti Soulanto SaJy28.05 M 80

25.7.2017

JoPa viikkokisatulokset 25.7.2017  Raahe

Saappaanheitto Myl 1)Jani Ojala JoPa 48.08 2)Juha Korpi Jopa 45.67 3)Markus Ojala JoPa 41.82 M65 LV2 1)Juhani Lattunen JoPa 29.13
Liitosaappaanheitto Myl 1)Jani Ojala JoPa 70.82 2)Juha Korpi JoPa 62.53 3)Markus Ojala JoPa 51.85 M65 lv2 Juhani Lattunen JoPa 32.17
Renkaanheitto Myl 1)Jani Ojala JoPa 21.34 2)Markus Ojala JoPa 15.91 3)Juha Korpi JoPa 15.36

23.7.2017

Perinnesaappaan MM-Kilpailut Jämsänkoski 23.7.2017

Nyl: 1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 35,90 2. Inkeri Fält Speul 24,43 3. Eija Isaksson KorsKa 23,58 4. Marja Maksimainen KiiU 22,38 5. Helmi Hoppu KiiU 21,50 6. Maisa Nissinen Jämsä 21,12 7. Ritva Ahola Kaipolan Vire 20,97 8. Anna Agapitova Valko-Venäjä 18,52 9.) Marja- Leena Ukkonen LepU 17,10 Oksana Kovbasa Ukraina 15,57, 11) Viktori Zldina Ukraina 16,22,12) Sveta Zlobina Ukraina 13,00, 13) Julia Kochur Ukraina 12,30

T3: Sanni Nissinen Jämsä 1,80

T17: Laura Äikiä Jämsä 15,21

N22: 1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 36,91 2. Viktoriia Zlobina Ukraina 16,15 3. Sveta Zlobina Ukraina 13,16

N30: 1) Oksana Kovbasa Ukraina 17,63, 2) Julia Kochur Ukraina 10,20.

N35: Maisa Nissinen Jämsä 20,96 2. Johanna Lehtonen Pirkkala 16,16

N40: 1. Ritva Ahola Kaipolan Vire 18,34 2. Mira Äikiä Jämsä 17,15

N50: 1. Eija Isaksson KorsKa 23,30

N55: 1. Anne Palmroth Jämsä 16,30 2. Marja-Leena Ukkonen LepU 15,92

N65: 1. Marja Maksimainen KiiU 21,19

N70: 1. Helmi Hoppu KiiU20,98

N75: 1. Inkeri Fält Speul 23,42 2. Sirkka Nieminen Jämsänkoski 10,22

Myl: 1. Riku Pulliainen RiU 55,81 2. Timo Nissinen LepU50,95 3. Ari Kela Hämeenlinna 46,09, 4. Juha Korpi JoPa 44,47 5. Seppo Asikainen Savon Saapas 43,84 6. Heikki Turunen KuHu 37,05 7. Jorma Hämäläinen Hämeenlinna 35,94 8. Marko Haapalahti Jämsänkoski 35,54 9. Markku Pajunen Kumiset 33,12 10Jorma Rajakannas LepU 31,90.11) Pasi Laaksonen Jämsänkoski 29,19 12),Amir Sased Irak 21,4812,.13) Ahmet Turki Irak 21,12, 14) Mohammet Ahmet Irak 20,06.

P5:1) Kristian Nissinen Jämsä 8,29.) 2Matias Nyyssönen LepU 3,99

P9: 1. Paavo Vänttinen Pirkkalan Pirkat 10,19

P15: 1. Lassi Äikiä Jämsä 19,13

M30: 1. Teemu Lahtinen Jämsänkoski 29,94 2) . Henri Palmroth Jämsä 21,36, Amir Sased Irak 2050.

M35: 1. Marko Haapalahti Jämsä 31,03

M40: 1. Juha Korpi JoPa 46,73, 2) Ahmet Turki Irak 21,20

M45: 1. Timo Nissinen LepU 40,55 2. Pasi Laaksonen Jämsänkoski 37,98 3. Petri Koskinen Jämsä 32,09 4. Jyrki Pekkala Jämsänkoski 28,80

M50: 1.Markku Pajunen Kumiset 43,28 2. Mika Saukkonen Helsinki 27,00, 3. Eeki Hänninen Vmax club Finland 25,62, 4) Mohamet Ahmet Irak 21,01.

M55: 1. Ari Kela Hämeenlinna 45,98 2. Seppo Asikainen Savon Saapas 44,89 3. Eero Oravainen Savon Saapas 36,89

M60: 1. Veli Pulliainen RiU 43,49 2. Jorma Rajakannas LepU 33,33 3. Juha Itkonen Vantaa 31,75 4.Veikko Äikiä Jämsä 15,98

M65: 1. Jorma Hämäläinen Hämeenlinna 40,68, 2)). Heikki Turunen KuHu 40,25 3. Eero Myllykangas Vieskan Virsu 38,38

Nyl joukkue: 1. Ukraina(Zlobina V 16,20, Zlobina S 13,00,)

N/M sekajoukkue: 1. Savon Saapas(Korkalainen H 39,66, Korkalainen E 25,41, Asikainen 41,80) 106,87 2. LepU(Ukkonen 16,23, Martinmäki 20,58, Rajakannas 33,44) 70,25

22.7.2017

Liitosaappaan MM-Kilpailut Jämsänkoski 22.7.2017

Nyl: 1. Pirjo Saukkonen LepU 47,47 2. Heidi Korkalainen Savon Saapas 44,94 3. Asta Kankaala LepU 36,92 4. Eija Isaksson KorsKa 25,68 5. Marja-Leena Ukkonen LepU 21,89 6. Marja Maksimainen KiiU 21,38 7. Terttu Kilpeläinen LepU 20,82 8. Katariina Ahlholm KiiU 20,18

T11: 1. Julia Äikiä J Ilves 13.01

T17: 1. Laura Äikiä J Ilves 17,41

P13: 1) Riku Kankaala LepU 22,50

Miehet harraste 1) Elias Nyyssönen LepU 29,01.

N19 erit.: 1. Venla Hiltunen Polvijärvi 11.30

N22: 1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 45,63

N40: 1. Mira Äikiä Jämsä 21,42

N45: 1. Pirjo Saukkonen LepU 49,06 2. Asta Kankaala LepU 36,71

N50: 1. Eija Isaksson KorsKa 25,11

N55: 1. Kirsi Vuorma PoU 31,62 2. Marja- Leena Ukkonen LepU 21,21

N65: 1. Katariina Ahlholm KiiU 24,27 2. Marja Maksimainen KiiU 24,09

N70: 1. Helmi Hoppu KiiU 25,94

N75: 1. Inkeri Fält Speul 32,85 ME 2. Terttu Kilpeläinen LepU 21,18 3. Sirkka Nieminen Jämsänkoski 13,40

Myl: 1. Antti Ruusuvirta KivKiv 91,44 2. Riku Pulliainen RiU 85,57 3. Seppo Julkunen LepU 69,14 4. Juha Korpi JoPa 67,89 5. Tapani Kananen Savon Saapas 63,11( M65 ME)6. Marko Haapalahti Jämsä 62,02 7. Markku Pajunen Kumiset 56,63 8. Osmo Jokela KiiU 54,38 9. Matti Saaranen Savon Saapas 51,98 10. Seppo Asikainen Savon Saapas 51,17 11. Timo Nissinen LepU 49,91 12. Jorma Rajakannas LepU 39,15 13. Heikki Turunen KuHu 0,0

P5: 1. Joni Tuomela Jämsänkoski 6,59 2. Matias Nyyssönen LepU 4,02

M35: 1. Marko Haapalahti Jämsä 61,86 2. Topias Tuomela Jämsänkoski 35,30

M40: 1. Juha Korpi JoPa 45,20 2. Tommi Laaksonen Jämsä 44,42

M45: 1. Timo Nissinen LepU 77,83

M50: 1. Seppo Jlkunen LepU 64,24 2. Markku Pajunen Kumiset 59,28 3. Osmo Jokela KiiU 58,49

M55: 1. Ari Kela Hämeenlinna 63,36 2. Matti Saaranen Savon Saapas 60,64 3. Eero Oravainen Savon Saapas 56,30 4. Seppo Asikainen Savon Saapas 55,07 5. Alpo Vuorma PoU 38,70

M60: 1. Aimo Kolehmainen KivKiv 49,79 2. Jorma Rajakannas 42,48 3. Raimo Heiskanen KiiU 32,13 4.Veikko Äikiä Jämsä 14,67

M65: 1. Jorma Hämäläinen Hämeenlinna 62,12 2. Tapani Kananen Savon Saapas 61,95 3. Heikki Turunen KuHu 52,47 4. Eero Myllykangas Vieskan Virsu 50,26

M70: 1. Raimo Kilpeläinen LepU 35,58 2. Mauri Lällä Muurame 16,51

M80: Pekka Oinonen KivKiv 32,20

Nyl joukkue: 1. LepU(Kankaala 34,36, Kilpeläinen 20,82, Saukkonen 47,08 ) 102,26

N50+joukkue: 1. KiiU (Helmi Hoppu 25,94, Katariina Ahlholm 23,49, Marja Maksimainen 24,09) 73,52

Myl joukkue: 1.Savon Saapas(Asikainen 51,17, Kananen 62,51, Saaranen 51,98) 165,66 2. LepU(Julkunen 66,74, Nissinen 49,91, Rajakannas 39,15 ) 155,81

M50+joukkue: 1. Savon Saapas (Kananen 58,56, Oravainen 56,30, Saaranen 60,64)175,50 2. LepU (Julkunen 59,76, Rajakannas 42,48 , Kilpeläinen 27,11) 129, 35

N/M sekajoukkue: 1. Savon Saapas(Korkalainen 42,07, Asikainen 53,00, Saaranen 60,13) 157,76 2. LepU (Kankaala 26,43, Saukkonen 46,60, Rajakannas 40,75, Julkunen 62,26) 149,61 3. KiiU(Ahlholm 18,38, Maksimainen 23,80, Heiskanen 28,14, Jokela 50,00) 101,94

Perhejoukkue: 1) Seppo Julkunen, Asta Kankaala, Riku Kankaala 123,45, 2) Kirsi, Alpo Vuorma Venla Hiltunen 81,62, 3) Matias, Elias Nyyssönen, Jorma Rajakannas 76,51, 4) Mira, Laura, Julia Äikiä 51,82.

Pitäjäpäivien saappaanheittokisat 21.7.2017  Pulkkila

T11 (saapas 33)
1. Alma Junno (9v) 9,24

P11 (saapas 33)
1. Jesse Jokela (11v) 16,98
2. Aleksi Keihäskoski (9v) 10,41

T13 (saapas 38)
1. Ruusu Helenius (13v) 10,70
2. Alina Junno (12v) 8,41

P 13 ( saapas 38)
1. Tommi Aho (13v) 22,97

P 15 (saapas 38)
1. Teppo Aho (14v) 23,64

Eläkeläiset naiset (saapas 38)
1. Annikki Alama (65v) 16,58
2. Sanni Väyrynen (80v) 13,06
3. Eeva Karppinen (69v) 12,83

Eläkeläiset miehet (saapas 43)
1. Kalle Helenius (78v) 20,47
2. Antti Sarkkinen (70v) 17,15

Naiset (saapas 38)
1. Teija Aho (46v) 31,67
2. Annikki Alamo (65v) 16,16
3. Pirjo Laitila (52v) 14,44
4. Mirja Ryyti (29v) 12,94
5. Mervi Nikumatti (36v) 11,93

Miehet (saapas 43)
1. Risto Rainevaara (50v) 24,25
2. Hannu Nikumatti (33v) 23,42
3. Juha-Antti Junno (40v) 21,95
4. Toni Jokela (35v) 18,33

Torstaiheitot 20.7.2017 Leppävirta

Linkopallo:
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 49,60, 2) Nidal Syyria 31,16, 3)Mohmad Syyria 30,95
M35: 1) Mohmad Syyria 28,26
M45: 1) Nidal Syyria 29,08
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 49,35
Nyl. 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 35,94
N40: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 32,83
T11: 1) Minttu Kouhia Harjavalta 14,49
Liitosaapas:
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 60,95
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 61,20
Nyl: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 32,85
N40: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 29,70
T11: 1) Minttu Kouhia Harjavalta 13,00
Voimakiekko:
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 28,90, 2) Nidal Syyria 16,09, 3) Mohmad Syyria 14,04
M35: 1) Mohmad Syyria 18,64
M45: 1) Nidaal Syyria 21,15
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 31,50
Nyl: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 16,95
N40: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 15,64
Kiekko:
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 29,22
Hirrensyöksy:
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 7,51
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 7,41
Nyl: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 6,02
N40: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 6,98
M harraste: 1) Nidal Syyria 5,40

20.7.2017

Perinneurheilukilpailut Varkauden Kuntoranta 19,7.2017.

Tulokset.

Soratiejuoksun SM matka 4,2km

Myl 1) Kauko Rissanen Vesanto 15,17.

M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 15,55.

M55: 1) Sakari Arkko PolVa 16,22, 2) Martti Semi LepU 19,22.

M60: 1) Esa Tolvanen Varkaus 22,08.

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 21,33.

N50: 1) Vuokko Kolehmainen MiKV 18,31, 2) Merja Valkonen Team Valkonen 19,38.

2km M65: 1) Timo Karhunen LepU 10,42.

Koukkupolvikävely 2km

M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 18,26.

N55: 1) Marja - Leena Ukkonen LepU 18,26.

40m

P9: 1) Gabriel Laasala Kauhava 7,7.

P7: 1) Petrus Tolvanen Varkaus 8,4, 2) Teemu Zhong Vantaa 8,6.

P6: 1) Onni Kotanen Äänekoski 9,9.

P4: 1) Rafael Laasala Kauhav 13,1.

T9: 1) Taiga Pennanen Joensuu 8,0, 2) Suzanne Huuskonen Liminka 9,1.

T8: 1) Nella Laasala Kauhava 8,8.

T7: 1) Mimmi Kotanen Äänekoski 8,8.

T6: 1) Sofia Nummi HeiYU 8,4.

60m T10: 1) Emmi Kotanen Äänekoski 10,8.

20m

P60: 1) Jorma Rajakannas LepU 4,0

T3: 1) Nelli Kotanen Äänekoski 7,2.

100m kelaus 1) Heikki Impivaara LepU 39,0

Puujalkakävelyn SM matka 20m

Myl 1) Kauko Rissanen Vesant 22,4.

M40: 1) Jani Kotanen Äänekoski 23,7.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 17,4.

M60: 1) Esa Tolvanen Varkaus 23,1.

P13: 1) Taavi Pennanen Joensuu 37,0.

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 21,7.

Renkaan tarkkuusheitto SM

Myl 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 14, 2) Seppo Julkunen LepU 7, Matti Saukkonen LepU 7, 3) Viljo Kauhanen Varkaus 7, 4) Jorma Rajakannas LepU 4, 4) Raimo Kilpeläinen LepU 4, 6 ) Esko Immonen VarkInv, Reijo Väätäinen Jurva , Timo Karhunen LepU, 2, 7) Pertti Koponen LepU, Jani Kotanen Äänekoski 1.

PTL 1) Heikki Impivaara LepU 1.

NV 1) Timo Pulkkinen PSN 3.

Erityisryhmä Myl 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 3.

M65: 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 7.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 6, 2) Heidi Helander LepU 2, 3) Teija Kotanen Äänekoski 2, 4) Theresa Laasala Kauhava1, 5) Marja- Leena Ukkonen LepU, Saila Konttinen HeiYU Marja Väätäinen Jurva, Heli Huuskonen Rovaniemi 0.

P13: 1) Taavi Pennanen Joensuu 6.

T9: 1) Taiga Pennanen Joensuu 5, 2) Suzanne Huuskonen Liminka 2, Tuija Pennanen Joensuu 0.

P9: 1) Gabriel Laasala Kauhava 2.

T10: 1) Emmi Kotanen Äänekoski 2.

P6: 1) Onni Kotanen Äänekoski 1-

T8: 1) Nella Kaasala Kauhava 1,

P8: 1)Teemu Zhong Vantaa 2.

T7: 1) Mimmi Kotanen Äänekoski 0.

T6: 1) Sofia Nummi HeiYU 0.

T3: 1) Helli Kotanen Äänekoski 0.

SM tikka.

Myl 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYu 34.

M40: 1) Jani Kotanen Äänekoski 40.

M50: 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 37, 2) Seppo Julkunen LepU 36.

M55: 1) Matti Saukkonen LepU 32.

M65: 1) Viljo Kauhanen Varkaus 33.

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 27.

NV Myl 1) Timo Pulkkinen PSN 7.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 35, 2) Saila Konttinen HeiYU 23.

N35: 1) Teija Kotanen Äänekoski 18.

N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 34, 2) Heli Huuskonen Liminka 28.

T9: 1) Suzanne Huuskonen Liminka 9.

P6: 1) Teemu Zhong Vantaa 11.

T6: 1) Sofia Nummi HeiYU 9.

Autonrenkaanheitto

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 18,30, 2) Matti Saukkonen LepU 16,36.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 19,22.

M55: 1) Matti Saukkonen LepU 16,44.

M65: 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 8,95.

NV M65: 1) Timo Pulkkinen PSN 9,05.

Erityisryhmä M65: 1) Timo Karhunen LepU 11,77 Se, 2) Veli- Sakari Kainulainen LepU 8,65.

Naiset 1) Saila Konttinen HeiYU 11,90, 2) Terttu Kilpeläinen LepU 3,90.

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 11,20.

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 8,82.

P13: 1) Taavi Pennanen Joensuu 6,65.

P9: 1) Gabriel Laasala Kauhav 5,15.

P7: 1) Petrus Tolvanen Varkaus 4,00, Onni Kotanen Äänekoski 2,00.

P5: 1) Rafael Laasala Kauhav 0,80.

T11: 1) Emmi Kotanen Äänekoski 4,60.

T9: 1) Susanne Huuskonen Liminka 3,55, 2) Taiga Pennanen Joensuu 2,98, 3) Nella Laasala Kauhava 2,95.

T7: 1) Sofia Nummi HeiYU 2,20, 2) Mimmi Kotanen Äänekoski 2,12.

T3: 1) Nelli Kotanen Äänekoski 0,61.

Erityisryhmä M65: 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 11,60

Rantaonki Keski- Savon mestaruuskilpailut

Myl 1) Tero Nikkanen PuPi 3,082, 2) Antti Tuomainen Vapa 1145, 3) Timo Turunen HeUK 802, 4) Jouni Puujoki HeUK 782, 5) Toni Nikkanen LUK 327.

M65: 1) Risto Tirkkonen HeUK 1911, 2) Teijo Natunen HeUK 397.

M75: 1) Toivo Airaksinen KKM 198.

Naiset 1) Ruut Turunen HeiUK 483.

Lapset 1) Topias Moisanen Oulu 378, 2) Juuso Tirkkonen HeUK 90.

Invalidien Itä- Suomen pm onki

Myl 1) Kari Nikkanen Leppävirta 1481, 2) Matti Huuhka Varkaus 1181, 3) Harri Raita SiilinjInv 1024, 4) Esko Immonen VarkInv 508, 5) Keijo Turunen VarkInv 286, 6) Heikki Rissanen VarkInv 123.

Naiset 1) Kaija Raita siilinjInv 1136, 2) Kielo Rissanen VarkIn 115, 3) Sanni Heikkinen- Pajarinen SiilinjInv 22, 4) Toini Kettunen siilinjInv 0,0.

Joukkueet.

Miehet 1) Leppävirta 4887 (Toni, Kari ja Tero Nikkanen) 2) HeUk 1855 ( Puujoki. Natunen. T. Turunen)

Sekajoukkue 1) HeUK 2486 / R. Turunen, Juuso ja Risto Tirkkonen)

Invalidien joukkue

1) SiilinjInv 2182 / H. Raita, K. Raita, Heikkinen- Pajarinen) 2) VarkInv 1940 ( Turunen, Huuhka, Immonen)

17.7.2017

LepU:n viikkokisat 17.7.2017

20m juoksu:
T1: 1) Eevi Markkanen Konnuslahti 19,5, 2) Vilma Tirronen Leppävirta 26,4
T2: 1) Elli Multanen Leppävirta 10,1, 2) Julia Hirvonen Vehmersalmi 11,7
T3: 1) Venla Hätönen Hämeenlinna 11,6, 2) Vilma Hätönen Hämeenlinna 19,5
40m juoksu:
T4: 1) Julia Hiltunen Suonenjoki 10,6, 2) Veera Tirronen Leppävirta 11,9, 3) Enni Hirvonen Vehmersalmi 17,6
P4: 1) Timi Markkanen Konnuslahti 11,2, 2) Eino Multanen Leppävirta 13,5
T5: 1) Eve Herranen Leppävirta 9,7
P6: 1) Veli-Pekka Koivusalo Leppävirta 8,20
T8: 1) Saana Koivusalo Leppävirta 8,6
T11: 1) Iida Virrantalo KaaKa 7,1
Moukari:
T11: 1) Iida Virrantalo KaaKa 10,93
N17: 1) Saara Porthan SiiPo 39,76
N19: 1) Iida Heikkinen OutPa 46,32
N55: 1) Marja-Leena Ukkonen LepU 11,38
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 21,96
Kuula:
T11: 1) Iida Virrantalo KaaKa 6,10
N65: 1) Arja Mäntykivi LepU 6,46
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 7,38
M30: 1) Janne Aimasmäki JoU 10,17
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 8,48
M70: 1) Matti Kostamo LepU 9,68
M60PT: 1) Kari Kettunen VSI 3,91
Linkopallo:
T1: 1) Eevi Markkanen Konnuslahti 0,40, 2) Vilma Tirronen Leppävirta 0,35
T3: 1) Elli Multanen Leppävirta 1,99, 2) Venla Hätönen Hämeenlinna 0,90, 3) Vilma Hätönen Hämeenlinna 0,70
T5: 1) Eve Herranen Leppävirta 4,99, 2) Julia Hiltunen Suonenjoki 3,41, 3) Veera Tirronen Leppävirta 2,37
P5: 1) Timi Markkanen Konnuslahti 4,24, 2) Eino Multanen Leppävirta 3,00
P7: 1) Veli-Pekka Koivusalo Leppävirta 6,00
T9: 1) Saana Koivusalo Leppävirta 5,95
Myl: 1) Tuomo Tirronen Leppävirta 42,99
Nyl: 1) Elina Tarkiainen Leppävirta 32,78
300m juoksu: Nyl: 1) Heidi Helander Varkaus 1,44
600m juoksu: T11: 1) Iida Virrantalo KaaKa 2,39,2
1500m juoksu: M55: 1) Sakari Arkko Polva 5,25,04
1500m juoksu: M65: 1) Timo Karhunen Varkaus 7,48,64
1500m Sauvakelaus M60: 1) Hannu Ilonen VSI 10,34,93
1500m Kelaus M60: 1) Kari Kettunen VSI 16,31,58
1500m kelaus M65: 1) Heikki Impivaara LepU 12,42,48
Kiekko:
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 29,88
Korkeus
M70: 1) Matti Kostamo LepU 142
Rengas:
Nyl: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 8,66
N40: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 7,75
T11: 1) Minttu Kouhia Harjavalta 6,38

Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 18,63, 2) Janne Aimasmäki JoU 18,50

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 19,50

Jakkara:
Nyl: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 10,86
N40: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 11,17

T11: 1) Minttu Kouhia Harjavalta 3,74
M60PT: 1) Kari Kettunen VSI 6,01
Voimakiekko:
T11: 1) Minttu Kouhia Harjavalta 9,26
NyL. 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 14,68, 2) Minttu Kouhia Harjavalta 7,54
N40: 1) Meri-Tuulia Kouhia Harjavalta 14,62
MylPT: 1) Kari Kettunen VSI 7,58
M60PT: 1) Kari Kettunen VSI 8,17
Liitosaapas:
T11: 1) Minttu Kouhia Harjavalta 13,98

16.7.2017

Muuruvesikisat 15,7.2017.

Tulokset.

Kuula

Myl 1) Mika Hiltunen Turku 9,98.

M50: 1) Jari Nevalainen JoKa 11,74, 2) Seppo Julkunen LepU 9,12, 3) Markku Meklin Savon Barbaarit 8,91, 4) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 8,37.

M55: 1) Kari Nurmi Nokia 8,19, 2) Juha Hedman LepU 8,02.

M60: 1) Ahti Honkanen JoKa 11,63, 2) Jorma Rajakannas LepU 8,01, 3) Heikki Kasanen HeJy 8,00.

M70: 1) Matti Kostamo LepU 10,06.

M75: 1) Toivo Voutilainen PyU 9,00.

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 7,96.

N40: 1) Satu Kuutsa Lapinlahti 8,52.

N65: 1) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 6,98.

60m P12: 1) Joni Karppi MuuJy 10,1

60m T9: 1) Isabella Serko MuuJy 12,7

60m T8: 1) Daniela Serko MuuJy 11,7.

40m P8: 1) Atte Toivanen MuuJy 8,6.

40m T9: 1) Mari Karppi MuuJy 8,2.

40m T7: 1) Lotta Toivanen MuuJy 8,9.

40m T6: 1) Henna Hakkarainen JuKu 10,4.

40m T4: 1) Jenna Karppi MuuJy 12,4.

Hölkkä 3km

M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 10,23.

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 13,44.

N50: 1) Vuokko Kolehmainen MiKV 11,39.

Renkaanheiton MM

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 19,55, 2) Markku Meklin Savon Barbaarit 15,26, 3) Juha Hedman LepU 12,53, 4) Jorma Rajakannas LepU 12,19, 5) Ismo Kotijärvi LepU 8,55, 6) Matti Kostamo LepU 8,05, 7) Riku Kankaala LepU 4,98.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 14,22, 2) Satu Kuutsa Lapinlahti 12,67, 3) Saila Konttinen HeiYU 12,40, 4) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 8,00, 5) Marja - Leena Julkunen LepU 4,05.

M17: 1) Jere Hartikainen Espoo 7,40.

M35: 1) Juha Hartikainen Espoo 8,50.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 23,09, 2) Markku Meklin Savon Barbaarit 17,92, 3) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 15,40, 4) Ismo Kotijärvi LepU 9,55.

M55: 1) Juha Hedman LepU 14,28, 2) Kari Nurmi Nokia 13,20.

M60: 1) Erkki Saarinen Lahti Sport 35+ 16,70, 2) Jorma Rajakannas LepU 14,63, 3) Heikki Kasanen HeJy 11,44.

M70: 1) Matti Kostamo LepU 10,36

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 12,53.

N40: 1) Satu Kuutsa Lapinlahti 12,35.

N45: 1) Asta Kankaala LepU 14,04.

N50: 1) Marja - Leena Julkunen LepU 3,87.

N65: 1) Marja - Liisa Hyötyläinen LepU 7,67.

N65: 1) Helena Hartikainen Espoo 8,20. (pienempi rengas)

P13: 1) Riku Kankaala LepU 13,17, 2) Joni Karppi MuuJy 8,28.

P9: 1) Atte Toivanen Kuopio 5,60, 2) Hannes Hartikainen Helsinki 5,19.

P7: 1) Vilho Hartikainen Helsinki 3,69.

T13: 1) Jenni Karppi MuuJy 10,47, 2) Nea Kuokka Lapinlahti 9,53

T9: 1) Mari Karppi MuuJy 8,97, 2) Isabella Serko MuuJy 5,14, 3) Daniela Serko MuuJy 2,55.

T7: 1) Lotta Toivanen Kuopio 2,16

T6: 1) Henna Hakkarainen LepU 5,80.

T5: 1) Milja Mäkinen MuuJy 3,05, 2) Jenna Karppi MuuJy 2,50, 3) Mila Mäkinen 2,14 MuuJy.

Myl joukkue 1) LepU I 36,87 ( Rajakannas, Julkunen Hedman) 2) LepU II 21,58 ( Kotijärvi, Kostamo, Kankaala)

Naiset joukkue 1) LepU 26,27 ( Kankaala, Julkunen, Hyötyläinen)

M50: joukkue 1) LepU 46,78 ( Julkunen, Rajakannas, Hedman.

Hirrensyöksyn SM

Myl 1) Kari Nurmi Nokia 7,62, 2) Markku Meklin Savon Barbaarit 7,18, 3) Seppo Julkunen LepU 7,15, 4)Juha Hedman LepU 5,72, 5) Jorma Rajakannas LepU 5,60.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 6,70.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 7,63, 2) Markku Meklin Savon Barbaarit 6,42.

M55: 1) Kari Nurmi Nokia 7,91, 2) Juha Hedman LepU 5,75.

M60: 1) Erkki Saarinen Lahti Sport 35+ 8,39, 2) Jorma Rajakannas LepU 6,80, 3) Heikki Kasanen HeJY 6,17.

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 5,75.

N45: 1) Asta Kankaala LepU 7,00.

N65: 1) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 5,00.

P13: 1) Riku Kankaala LepU 5,26, 2) Joni Karppi MuuJy 4,54.

T13: 1) Jenni Karppi MuuJy 6,18, 2) Nea Kuokka Lapinlahti 5,95.

Voimakiekko

Myl 1) Markkku Meklin Savon Barbaarit 25,11, 2) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 24,25, 3) Juha Hedman LepU 19,95, 4) Heikki Kasanen HeJy 17,70, 5) Kari Nurmi Nokia, 6) Juha Hartikainen Helsinki 17,20, 7) Jere Hartikainen Espoo 9,36.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 22,14, 2) Marja- Liisa Hyötyläinen LepU 13,23, 3) Päivi Pasanen Kuopio 12,41, 4) Leena Toivanen Kuopio 11,37, 5) Päivi Nurmi- Lehtinen Nokia 7,58., 6) Helena Hartikainen Espoo 8,34.

M17: 1) Jere Hartikainen Espoo 11,34.

M35: 1) Juha Hartikainen Helsinki 17,20.

M40: 1) Ossi Haatainen Kuopio 16,18.

M50: 1) Markku Meklin Savon Barbaarit 25,52, 2) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 25,80, 3) Ismo Kotijärvi LepU 18,55,

M55: 1) Juha Hedman LepU 21,23, 2) Kari Nurmi Nokia 17,77.

M60: 1) Heikki Kasanen HeJy 18,25.

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 21,40.

N40: 1) Leena Toivanen Kuopio 10,07.

N45: 1) Asta Kankaala LepU 22,02, 2) Päivi Pasanen Kuopio 11,92

N55: 1) Päivi Nurmi - Lehtinen Nokia 6,65

N65: 1) Marja - Liisa Hyötyläinen LepU 13,62, 2) Helena Hartikainen Espoo 8,15.

P13: 1) Joni Karppi MuuJy 8,90.

P9: 1) Atte Toivanen Kuopio 6,48.

T13: 1) Jenni Karppi MuuJy 9,40, 2) Nea Kuokka Lapinlahti 9,30.

T9: 1) Isabella Serko MuuJy 8,96, 2) Mari Karppi MuuJy 5,45, 3) Daniela Serko MuuJy 2,12.

T7: 1) Henna Hakkarainen LepU 3,20, 2) Lotta Toivanen Kuopio 3,07.

T5: 1) Jenna Karppi MuuJy 2,40, 2) Mila Mäkinen MuuJy 2,00, 3) Milja Mäkinen MuuJy 1,35.

Mesikämmenkisa.

Miehet 1) Kari Nurmi Nokia 1,28, 2) Markku Meklin Savon Barbaarit 1,17, 3) Seppo Julkunen LepU 1,07,4) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 1,04, 5) Juha Hedman LepU 0,25.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 1,13, 2) Saila Konttinen HeiYu 0,30.

SANKOHIIPIMISEN SM-KILPAILUT
Kivijärvi 15.7.2017
(suluissa läikyttämisestä tullut lisäaika)

Yleinen 500m
1. Juha-Matti Maaninka Hikiä 6.02 (+ 2.00)
2. Janne Maunu Lahti 7.20 (+2.00)
3. Marko Ruuti Lempäälä 7.41 (+3.50)

M50 500m
1. Jari Sarén Kivijärvi 7.10 (+2.20)

M60 250m
1. Hannu Ahonen Kivijärvi 4.18 (1.00)
2. Ahtoi Thorström Kivijärvi 5.41 (1.40)

M70 250m
1. Kalervo Hakkarainen Nurmijärvi 5.35 (+1.20)

Naiset 250m
1. Tiina Poikola Kyyjärvi 3.34 (+1.10)
2. Satu Honkonen Karstula 4.04 (+1.00)
3. Riitta Sarén Kivijärvi 4.39 (+1.30)
4. Mari Pukkila Hikiä 5.23 (+2.10)
5. Noora Nylander Lahti 5.34 (+1.30)

P13 250m
1. Samuli Surakka Tuusula 4.26 (+2.00)
2. Justus Poikola Kyyjärvi 5.52 (+2.10)

P11 250m
1. Olli Surakka Tuusula 34.23 (+1.50)

P7 180m
1. Roope Sarén Kivijärvi 10.55 (+4.40)

P9 250m
1. Joonas Poikola Kyyjärvi 7.15 (3.40)

T15 250m
1. Julia Poikola Kyyjärvi 4.00 (+1.30)

T7 180m
1. Ella Sarén Kivijärvi 4.32 (+0.40)
2. Janessa Poikola Kyyjärvi 8.05 (+6.00)
3. Janika Poikola Kyyjärvi 11.11 (4.40)

Saarijärven perinneheitot 15.7.2017

Yhden käden painonheitto

M60 7,26 kg Reijo Vuorinen MultJy 13,73

M65 7,26 kg Jukka Kinnunen MultJy 12,42

M70 5,45 kg Kalevi Karmitsa SaPu 20,56

Linkopallo

Myl./30 Petri Kankaanpää Saarijärvi 58,14

M60 Reijo Vuorinen MultJy 41,15

M65 Jukka Kinnunen MultJy 35,46

M70 Kalevi Karmitsa SaPu 47,36

15.7.2017

Siikajoen ruukin Ylipään olympialaiset 15.7.2017

Saappaanheitto

Myl 1)Juha Korpi JoPa 49.08 2)Matti Immonen Siikajoki 40.36 3)Arttu Oikarinen Siikajoki 38.41 4)Juho Korpi JoPa 37.00 5)Henri Luosujärvi Siikajoki 29.00 6)Tapio Hirvi Siikajoki 23.64 7)Mikko Rehula Siikajoki 22.67 8)Raimo Isoviita Siikajoki 21.08
Nyl 1)Kaisa Ranta Siikajoki 21.36 2)Niina Mäntymies Siikajoki 18.26 3)Hanna Kekkonen Siikajoki 16.66 4)Maiju Korpi JoPa 16.46 5)Aini Karlsson Siikajoki 10.68 6)Leena Vistbacka Siikajoki  8.43
T13 Ja alle 1)Aava Kekkonen Siikajoki 2.86
P13 ja alle 1)Niko Korpela Siikajoki 16.29 2)Väinö Kekkonen Siikajoki 9.62 3)Eetu Immonen Siikajoki  9.47 4)Luukas Immonen Siikajoki 7.95 5)Joel Luosujärvi Siikajoki 6.70 6)Julius Luosujärvi Siikajok 3.00

Renkaanheitto Myl 1)Juha Korpi JoPa 17.32 2)Matti Immonen Siikajoki 16.36 3)Juho Korpi JoPa 9.15
Yhdenkädenpaino Myl 1)Mikko Rehula Siikajoki 8.79

14.7.2017

Av pitäjänmestaruuskilpailut,, maastojuoksu,, hirrensyöksy, tilanheitto ja ruutanaonginta Leppävirran Ruutanalampi 13.7.2017.

Tulokset.
Maastojuoksu, matka 3km.
Myl 1) Kauko Rissanen Vesanto 9,44.
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 10,21.
M55: 1) Martti Semi LepU 12,01.
M60: 1) Markku Tuhkanen LepU 14,00.
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 12,44.
1km naiset 1) Päivi Thure Leppävirta 4,38, 2) Heli Tuovinen Leppävirta 5,05.
Matka 350m
Ptl M65: kelaus 1) Heikki Impivaara LepU 4,55.
Ptl M60: sauva työntö 1) Hannu Ilonen VarkInv 4,50.
P7: 1) Niilo Korhonen Konnuslahti 1,40.
P6: 1) Aarre Arnila Leppävirta 1,32, 2) Aleksi Lipponen Leppävirta 1,51.
P4: 1) Kalle Korhonen Leppävirta 2,01 ,2) Timi Markkanen Konnuslahti 2,50, 3) Eino Multanen Leppävirta 2,57.
T4: 1) Veere Tirronen Leppävirta 2,12.
T2: 1) Elli Multanen Leppävirta 3,45.
T1: 1) Vilma Tirronen Leppävirta 6,15, 2) Eevi Markkanen Konnuslahti 6,20.
Hirrensyöksy
Myl 1)Seppo Julkunen LepU 7,67, 2) Jorma Rajakannas LepU 6,80
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 7,24 Se
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 5,56.
N30; 1) Tiina Tarkiainen Leppävirta 5,16.
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 7,36.
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 7,33, 2) Markku Tuhkanen LepU 6,75.
N45; 1) Asta Kankaala LepU 7,45.
Tikanheitto
Myl 1) Seppo Julkunen LepU 38, 2) Pekka Lappi Leppävirta 36, 3) Jorma Rajakannas LepU 33.
Naiset 1) Aino Kainulainen LepU 11, 2) Mervi Ilonen VarkInv 7.
Ptl Myl 1) Heikki Impivaara LepU 22, 2) Hannu Ilonen Vark Inv 0.
Ruutanaonginta.
;Myl 1) Timo Turunen HeiUK 166, ainut joka sai kalan. muut sijoitukset ratkottiin tikanheitolla.
Myl 1) Timo Turunen HeUK 36, 2) Jouni Puujoki HeUK 19, 3) Jorma Rajakannas LepU 17, 4) Toni Nikkanen LUK 16.
M65: 1) Teijo Natunen HeUK 31, 2) Heikki Laitinen STO 25, 3) Hemmo Kortelainen STO 1.Pertti Parviainen keskeytti.
Naiset 1) Raija Kortelainen STO 1.

11.7.2017

JoPa:n viikkokisat 11.7.2017

Linkopallonheitto
Myl.1)Jani Ojala JoPa 66.32 2)Juha Korpi JoPa 54.95 3)Markus Ojala JoPa 41.70 M65 Lv2 1)Juhani Lattunen JoPa 27.53
Saappaanheitto
Myl.1)Jani Ojala JoPa 43.23 2)Juha Korpi JoPa 43.05 3)Markus Ojala JoPa 32.72 M65 Lv2 1)Juhani Lattunen JoPa 27.44
Yhdenkäden painonheitto
Myl. 1)Jani Ojala JoPa 17.14 2)Juha Korpi JoPa 10.12 3)Markus Ojala JoPa 8.98
Hirrensyöksy
Myl.1) Jani OjalaJoPa 8.02 2)Markus Ojala JoPa 6.87 3) Juha Korpi JoPa 6.45

LepU:n viikkokisat 10.7.2017 Leppävirta ( Perinnelajien tulokset)

Voimakiekko:

Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 24,76, 2) Saila Konttinen HeiYu 23,24, 3) Pirjo Saukkonen LepU 23,20, 4) Marike Koskinen Varkaus 13,73, 5) Mari Santamäki Äänekoski 9,72

N17: 1) Mari Santamäki Äänekoski 9,72

N22: 1) Marike Koskinen Varkaus 14,25

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 22,34

N45: 1) Asta Kankaala LepU 23,85, 2) Pirjo Saukkonen LepU 22,35

Nyl LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 9,22

N50 LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 10,63

Myl: 1) Kalle Savolainen KeiNu 41,74, 2) Seppo Julkunen LepU 30,30, 3) Sami Hämäläinen LepU 28,03 ( tulos tehty 25.6.17) ,4) Kalev Lebedev Viro 24,15, 5) Esa Dufva MikKv 24,10, 6) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 23,16

M30: 1) Anatoli Tiasko Viro 18,80

M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 28,31 ( Tulos tehty 25.6.17) 

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 32,48, 2) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 27,06

M55: 1) Esa Dufva MikKv 25,01

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 21,59

Myl LV2: 1) Esa Ahlgren VSI 7,40

M60 LV2: 1) Esa Ahlgren VSI 9,05

Rengas:

Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 13,42

N45: 1) Asta Kankaala LepU 13,88

P13: 1) Riku Kankaala LepU 14,37

Kiihtelysvaaran markkinaheittojen tulokset. Perinnesaapas.

la.8.7.2017

P-3 Nuno Ojala 1,45m. Tampere

T-5 Ninja Ojala 5,31m.Tampere

P-5 Viljami Mielonen 5,20m Kiihtelysvaara
Joonas Svahn 4,60m Kiihtelysvaara

P-T Jiri Jokela 8,04m KiiU
Topi Varis 7,71m Joensuu
Miika Svahn 6,32m Kiihtelysvaara
Eemeli Mielonen 6,18m Kiihtelysvaara
Jere Piekkola 5,19m KiiU

P-9 Akseli Myller 8,06m Kiihtelysvaara

P-11 Teemu Makkonen 10,44m Ylämylly
Joona Makkonen 10,07m Ylämylly

P-15 Tony Vaittinen 19,01m Kiihtelysvaara
Joona Myller 17,98m Kiihtelysvaara

T-17 Lotta Penttinen 13,69m Joensuu

N-yl Suvi Myller 16,37m Kiihtelysvaara
Heidi Svahn 15,02 Kiihtelysvaara

M-yl Muhammed Harum 26,78m Egypti
Tuomo Kallonen 24,35m Kiihtelysvaara
Orjton Velius 21,80m Ilomantsi
Aki Virtanen 21,18m Kontiolahti
Tomi Piekkola 18,74m Kiihtelysvaara

M-35 Teemu Myller 32,68m Kiihtelysvaara

M-40 Jarmo Juvonen 29,27m Heinävaara
Marko Mielonen 23,46m Kiihtelysvaara

M-45 Hannu Loijas 19,41m KiiU

N-45 Anja Turunen 16,05m Kiihtelysvaara

M-50 Osmo Jokela 35,16m KiiU
Jouko Hyttinen 17,66m Joensuu
Jari Jolkkonen 12,94m Huhtilampi

M-55 Jukka Nuutinen 30,33m Kiihtelysvaara
Nxkmi Velius 14,75m Ilomantsi

N-55 Riitta Karhapää 15,90 Heinävaara
Ulla Malinen 10,64m Kiihtelysvaara
Raija Kärki 10,17m Kontiolahti
Anja Kinnunen 9,25m Huhtilampi

M-60 Eino Sedergren 21,95m Suonenjoki
Ilkka Hämäläinen 20,77m Kitee
Harri Hartikainen 17,48m Tuusula

N-60 Tuula Lahdenperä 13,95m Tuusula

M-65 Martti Kärki 19,04m Kontiolahti

M-75 Aaro Raassina 20,04m KiiU
Teuvo Nuutinen 15,93m Tohmajärvi
Jukka Kuoppamäki 13,95m Porvoo

N-75 Sinikka Nuutinen 12,55m Tohmajärvi

8.7.2017

Siikajoen Ruukin 7.7.2017 pitäjäpäivien esittelyheittojen tulokset

Saappaanheitto Myl.1)Jani Ojala Jopa 42.80 2)Ari Fingeroos Siikajoki 32.98 3)Petri Vuori Siikajoki 27.15
P7 1)Veeti Vuori Siikajoki 9.40
Voimakiekko Myl 1)Jani Ojala Jopa 36.60 2)Ari Fingeroos Siikajoki 27.40 3)Petri Vuori Siikajoki 16.70
P15 1.9kg 1)Juho Korpi Jopa 21.35
Renkaanheitto Myl 1)Jani Ojala Jopa 22.30 2)Ari Fingeroos Siikajoki 16.18
Yhdenkäden painonheitto Myl 1)Jani Ojala Jopa 16.70 2)Ari Fingeroos Siikajoki 10.35 3)Petri Vuori Siikajoki 4.50
Nyl 1)Annika Ojala Jopa 6.70

6.7.2017

Liiku Leikkien Tervo 25.7. 2017.

Tulokset.

Tervon hölkkä matka 62 km

Myl 1) Kauko Rissanen Vesanto 27,34.

M30: 1) Toni Kontio Tervo 37,15.

M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 27,36

N35: 1) Tiina Parttimaa Tervo 37,14.

N45: 1) Sari Jäntti Tervo 41,33.

Linkopallo

Myl 1) Ayat- AL- Saed Irak 47,60, 2) Jorma Rajakannas LepU 41,50, 3) Toni Kontio Tervo 38,52, 4) Ismo Kotijärvi LepU 30,60, 5) Kauko Rissanen Vesanto 29,49 (M55)

Naiset 1) Sari Jäntti Tervo 31,45, 2) Tiina Parttimaa Tervo 26,48.

P9: 1) Onni Karhutsa Tervo 20,18.

P5: 1) Kaiku Parttimaa Tervo 9,30.

Liitosaapas.

Myl 1) Ayat- Al - Sead Irak 40,44, 2) Jorma Rajakannas LepU 38,08, 3) Ismo Kotijärvi LepU 31,31, 4) Toni Kontio Tervo 28,50, 5) Kauko Rissanen Vesanto 23,18.

Naiset 1) Sari Jäntti Tervo 33,80, 2) Tiina Parttimaa Tervo 22,50.

P9: 1) Onni Karhutsa Tervo 17,45.

P5: 1) Kaiku Parttimaa Tervo 8,50.

4.7.2017

JoPa:n viikkokisat 4.7.2017 Raahe

Saappaanheitto Myl 1)Juha Korpi JoPa 46.23 2)Jani Ojala JoPa 44.45 3)Jukka Saaranen Savon Saapas 43.94
M35 1) Jukka Saaranen Savon Saapas 48.46 2)Jani Ojala JoPa 44.22
M40 1)Juha Korpi JoPa 46.42

2.7.2017

Rulladuathlon SM Leppävirran Takkula 2.7. 2017.

Tulokset.

Duathlon rullamatka 5,8 km, juoksu 3km.

Myl 1) Antero Kotijärvi KuLS 26,53.

M35: 1) Jaime Huerta LepU 28,15.

M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 26,14.

M60: 1) Teujo Niskanen KiurU 26,59.

M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 29,58, 2) Ilmari Laitinen RU 33,14.

Rullahiihto.

Matka 5,8km

M35: 1) Jaime Huerta LepU 13,19.

M40: 1) Petri Pulkkinen LepU 12,15.

M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 13,27, 2) Juha Salmi KiurU 16,06.

M60: 1) Teijo Niskanen KiurU 13,09.

M65: 1) Jouko Kärki LepU 13,33, 2) Ilmari Laitinen RU 14,08, 3) Teuvo Juutilainen LepU 14,12.

3km M70: 1) Jussi Palonen ViitsVie 7.09.

3km M75: 1) Jouko Laiho JoKi 7,54.

Sprintti 300m

M35: 1) Jaime Huerta LepU 41,2.

M40: 1) Petri Pulkkinen LepU 36,8.

M50: 1) Juha Salmi KiurU 43,8.

M60: 1) Teijo Niskanen KiurU 37,0

M65: 1) Jouko Kärki LepU 37,6, 2) Ilmari Laitinen RU 42,1, 3) Teuvo Juutilainen LepU 43,3.

M70:: 1) Jussi Palonen ViitsVie 41,8.

M75: 1) Jouko Laiho JoKi 45,2.

Rullaluistelu matka 5,8km

Myl 1) Antero Kotijärvi KuLS 11,50.

Sprintti

Myl 1) Antero Kotijärvi KuLS 30,7.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 31,7.

Sauvaluistelu

5,8km M50:1) Seppo Julkunen LepU 13,07.

Sprintti M50: 1) Seppo Julkunen LepU 34,9.

Kickbike

5,8km Myl 1) Markku Levänen SaD 11,26.

5,8km N30: 1) Raisa Heiskanen Leppävirta 14,28

1,5km P13: 1) Riku Kankaala LepU 5,20.

1,5km T9: 1) Henni Heiskanen Leppävirta 5,22.

Sprintti.

Myl 1) Markku Levänen SaD 33,2.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 39,6.

Naiset 1) Heidi Helander Varkaus 55,3.

N30: 1) Raisa Heiskanen Leppävirta 42,3.

N45: 1) Asta Kankaala LepU 45,9, 2) Pirjo Saukkonen LepU 46,3.

P13: 1) Riku Kankaala LepU 45,9.

T9: 1) Henni Heiskanen Leppävirta 52,3.

PT sauvatyöntö 1,5km 1) Hannu Ilonen VarkInv 15,37.

Sprintti M60: 1) Hannu Ilonen VarkInv 1.32,2.

Spirntti Kelaus M65: 1) Heikki Impivaara LepU 2.04,0.

Pyöräily 5,8km 1) Timo Karhunen Leppävirta 16,12.

Sprintti 1) Timo Karhunen Leppävirta 43,9.

Saappaanheiton Pielavesi Cup 4 2.7.2017 Pielavesi

Nyl: 1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 41,87 2. Jenna Korhonen HeTa-13 25,83
T15: 1. Jenna Korhonen HeTa-13 26,57
N22: 1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 40,48
Myl: 1. Timo Mykkänen HeTa-13 47,11 2. Niko Korhonen HeTa-13 46,09 3. Eero Oravainen Savon Saapas 40,47 4. Aku Korhonen HeTa-13 38,86 5. Rauno Holopainen Savon Saapas 34,45 6. Jouko Voutilainen Savon Saapas 33,92 7. Juhani Tikkanen Savon Saapas 33,52 8. Seppo Asikainen Savon Saapas 0
M17: 1. Aku Korhonen HeTa-13 47,98
M40: 1. Niko Korhonen HeTa-13 47,30
M45: 1. Timo Mykkänen HeTa-13 45,63
M55: 1. Seppo Asikainen Savon Saapas 43,31 2. Eero Oravainen Savon Saapas 40,07
M60: 1. Rauno Holopainen Savon Saapas 37,90
M70: 1. Jouko Voutilainen Savon Saapas 35,08 2. Juhani Tikkanen Savon Saapas 31,16

1.7.2017

Lypsyjakkaranheiton SM kilpailut 1.7.2017 Kangaslampi

Myl: 1) Timo Nissinen Jämsänkoski 30,35, 2) Jukka Vesterinen Leppävirta 26,43, 3) Tommi Laaksonen Jämsänkoski 25,74, 4) Pasi Laaksonen Jämsänkoski 23,91, 5) Janne Aimasmäki Joroinen 22,09, 6) Markus Harju Vaasa 21,69, 7) Ken Forstedt Vantaa 19,38, 8) Veli-Lauri Konttinen Heinävesi 18,83, 9) Matti Saukkonen Heinävesi 18,63, 10) Heikki Turunen Kellokoski 18,09, 11) Seppo Julkunen Leppävirta 17,84, 12) Timo Suhonen Varkaus 16,62, 13) Petri Sjöstrand Kuopiuo 14,86, 14) Peter Söderström Vaasa 14,38, 15) Jukka Parviainen Kuopio 14,26, 16) Kimmo Mikkola Vaasa 13,85, 17) Esa Parviainen Lievestuore 13,55

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen Heinävesi 17,49 SE, 2) Saila Konttinen Heinävesi 16,89, 3) Asta Kankaala Juankoski 16,62, 4) Ronja Tolvanen Varkaus 16,49, 5) Innu Tolvanen Varkaus 12,88, 6) Anna Mäkipää Turku 9,14

M yli 50: 1) Seppo Julkunen Leppävirta 20,73, 2) Matti Saukkonen Heinävesi 20,03, 3) Veli-Lauri Konttinen Heinävesi 18,80, 4) Jari Heiskanen Heinävesi 16,79, 5) Juha Hedman Varkaus 12,59

N yli 50: 1) Marja-Leena Ukkonen Mikkeli 9,28, 2) Marja-Leena Julkunen Juankoski 6,65, 3) Aune Juvonen Heinävesi 5,26

M yli 60: 1) Pentti Hietamäki Ruokolahti 19,45, 2) Heikki Turunen Kellokoski 18,58, 3) Jorma Turunen Varkaus 14,60, 4) Martti Lehtinen Kuopio 13,06

N yli 60: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen Varkaus 12,11, 2) Maija-Liisa Kutvonen 9,46

M yli 70: 1) Pentti Montonen Mikkeli 18,61, 2) Raimo Kilpeläinen Leppävirta 16,08, 3) Lauri Heiskanen Australia 12,47, 4) Väinö Hiltunen Varkaus 11,81

N yli 70: 1) Terttu Kilpeläinen Leppävirta 9,86, 2) Salli Haimila Kangaslampi 5,80

Tytöt alle 15: 1) Sisse Seppälä Vantaa 9,72, 2) Vilma Tarkiainen Vantaa 9,24, 3) Venla Ryynänen Varkaus 8,70, 4) Saara Räisänen Varkaus 8,56, 5) Olivia Hentunen Varkaus 7,40, 6) Iida Turunen Loviisa 7,33, 7) Viivi Tarkiainen Vantaa 6,97

Tytöt alle 10: 1) Aino Soijärvi Kouvola 6,87, 2) Jonna Ryynänen Varkaus 6,43, 3) Sara Immonen Varkaus 6,10, 4) Kiira Nurmela Rovaniemi 5,16, 5) Hilma Happonen Siilinjärvi 5,00, 6) Emma Korhonen Varkaus 3,66, 7) Lilja Vihonen Kangasala 3,62, 8) Ella Aimasmäki Joroinen 3,03

Pojat alle 20: 1) Arttu Perttola Kouvola 8,58

Pojat alle 15: 1) Veeti Haapakoski Savonlinna 9,93, 2) Riku Kankaala Juankoski 9,49, 3) Roope Reponen Varkaus 9,44, 4) Aatu Aimasmäki Joroinen 8,34

Pojat alle 10: 1) Onni Markkanen Varkaus 7,29, 2) Onni Kojo Siilinjärvi 7,16, 3) Tuukka Reponen Varkaus 5,35, 4) Otto Turunen Loviisa 5,24, 5) Nikodemus Tanskanen Leppävirta 3,57

Pyörätuolisarja naiset: 1) Seija Hassinen Varkaus 5,60

Pyörätuolisarja miehet: 1) Heikki Pitkäaho Heinola 6,78, 2) Kari Kettunen Kuvansi 6,29, 3) Heikki Impivaara Varkaus 5,60

Vammaisurheilijat erivammaisuus: 1) Timo Pulkkinen Varkaus 14,29, 2) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 11,8, 3) Hanni Ahlgren Varkaus 8,96, 4) Esa Ahlgren Varkaus 7,47

Joukkue miehet: 1) Team Big T 76,54 ( Timo Nissinen 27,62, Pasi Laaksonen 23,61, Tommi Laksonen 25,31), 2) LepU 67,26 ( Matti Saukkonen 18,79, Seppo Julkunen 20,03, Jukka Vesterinen 28,44), 3) Karaokekuoro Hirvenpolku 36,27 ( Jouko Hallikainen 13,73, Osmo Rissanen 10,01, Tuomo Paukkonen 12,53), 4) Piispan joukkue 35,44 ( Jari Jolkkonen 17,03, Kari Iivarinen 9,94, Sakari Ruotsalainen 8,47), 5) Varkauden invalidit 15,81 ( Hannu Ilonen 3,92, Kari Kettunen 6,29, Heikki Impivaara 5,60)

Joukkue naiset: 1) Astan joukkue 43,85 ( Asta Kankaala 15,60, Pirjo Saukkonen 16,71, Marja-Liisa Hyötyläinen 11,54)

Yrityskisa joukkue: 1) Kiinteistöpalvelu Mikkilä Oy 61,18 ( Jorma Mikkilä 19,05, Mikael Mikkilä 24,86, Jokeriheittäjä 17,27), 2) Heinäveden Kunta 56,81 ( Jari Heiskanen 19,20, Veli-Lauri Kontinen 21,63, Saila Konttinen 15,98), 3) Kiinteistöpalvelu Mikkilä Oy 2 43,93 ( Tuomo Markkanen 13,12, Timo Pulkkinen 14,11, 3) Pertti Kotilainen 16,70)

Isäntä/emäntä sarja: 1) Konttiset 38,58 ( Veli-Lauri Konttinen 21,61, Saila Konttinen 16,97), 2) Saukkoset 36,98 ( Matti Saukkonen 20,60, Pirjo Saukkonen 16,38, 3) Julkunen/Kankaala 35,68 ( Seppo Julkunen 20,56, Asta Kankaala 15,12)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään