Yhteistyössä

 


 

 

Kesäkuu 2017

 

1.7.2017

30.6.2017 Tervo-Päivien heitot,Tervo

Liitosaapas:
Myl 1)Niko Korhonen HeTa-13 82,05 2)Timo Mykkänen HeTa-13 75,82 3)Ari Roivainen HeTa-13 67,57 4)Aku Korhonen HeTa-13 63,85 5)Toni Mykkänen HeTa-13 49,41 6)Tatu Mykkänen HeTa-13 43,80.
Nyl 1)Heidi Korkalainen Savon Saapas 49,43 2)Pirjo Saukkonen LepU 48,49 3)Sonja Roivainen HeTa-13 41,60 4) Jenna Korhonen HeTa-13 35,25.
T3 1)Sara Roivainen HeTa-13 0,83
P5 1)Jasu Korhonen HeTa-13 6,13 2)Anssi Roivainen HeTa-13 2,46
T5 1)Ninni Roivainen HeTa-13 3,80
P15 1)Tatu Mykkänen HeTa-13 35,50
T15 1)Jenna Korhonen HeTa-13 37,73
P17 1)Aku Korhonen HeTa-13 68,60 SE 2)Toni Mykkänen HeTa-13 52,76
N22 1)Heidi Korkalainen Savon Saapas 45,27
M30 1)Ari Roivainen HeTa-13 61,67
M40 1)Niko Korhonen HeTa-13 68,53
M45 1)Timo Mykkänen HeTa-13 77,79
N45 1)Pirjo Saukkonen LePu 44,23

Linkopallo:
Myl 1)Aku Korhonen HeTa-13 53,20 2)Niko Korhonen HeTa-13 51,36 3)Timo Mykkänen HeTa-13 49,39
Nyl 1)Heidi Korkalainen Savon Saapas 45,45 2)Pirjo Saukkonen LepU 39,96 3)Sonja Roivainen HeTa-13 32,80 4)Jenna Korhonen HeTa-13 25,86
P15 1)Tatu Mykkänen HeTa-13 35,58
P17 1)Aku korhonen HeTa-13 55,99 2)Toni Mykkänen HeTa-13 38,56

Juankosken Toimintakeskuksen Hula hulaheitot 29.6.2017 Juankoski

Liitosaapas:
Nyl: 1) Sari Pasanen Juankoski 14,00, 2) Marja Viitala-Räsänen Juankoski 1300, 3) Marja-Leena Julkunen Juankoski 12,60, 4) Salme Kinnunen Juankoski 12,30, 5) Saara Hartikainen Juankoski 11,00, 6) Marju Koistinen Juankoski 10,80, 7) Sari Lentolehto Juankoski 10,00, 8) Tuula Alava 9,95, 9) Eeva Tanskanen Juankoski 7,55, 10) Helen Airaksinen Juankoski 6,80, 11) Päivi Torvinen Juankoski 5,20, 12) Leena Hakkarainen Juankoski 4,10, 13) Heidi Antikainen Juankoski 3,90, 14) Sanna Asikainen Juankoski 2,30, 15) Merja Niskanen Juankoski 2,00
N30: 1) Sanna Asikainen Juankoski 2,50
N35: 1) Salme Kinnunen Juankoski 10,90
N45: 1) Marja Viitala-Räsänen Juankoski 12,15, 2) Sari Pasanen Juankoski 11,40, 3) Sari Lentolehto 9,80
N50: 1) Marja-Leena Julkunen Juankoski 13,05
N55: 1) Tuula Alava Juankoski 10,05, 2) Päivi Torvinen Juankoski 3,50, 3) Merja Niskanen Juankoski 1,60
N60: 1) Marju Koistinen Juankoski 10,80, 2) Saara Hartikainen Juankoski 9,40, 3) Eeva Tanskanen Juankoski 7,40, 4) Helen Airaksinen Juankoski 5,50
N65: 1) Leena Hakkarainen Juankoski 4,50
MyL. 1) Kari Tirkkonen Juankoski 20,65, 2) Kalle Kasanen Juankoski 18,70, 3) Pauli Kettunen Juankoski 15,50, 4) Toni Mustonen Juankoski 9,20, 5) Markku Riekkinen Juankoski 8,20, 6) Erkki Tapaninen Iisalmi 6,20, 7) Osmo Vartiainen Juankoski 5,80, 8) Reijo Vartiainen Juankoski 4,85, 9)Hannu Sirviö Juankoski 3,10, 10) Markku Pasanen Juankoski 1,90
M40: 1) Erkki Tapaninen Iisalmi 5,80
M50: 1) Pauli Kettunen Juankoski 12,70
M55: 1) Kari Tirkkonen Juankoski 18,70, 2) Reijo Vartiainen Juankoski 4,30
M60: 1) Markku Riekkinen Juankoski 7,50, 2) Hannu Sirviö Juankoski 2,70, 3) Markku Pasanen Juankoski 2,00
M70: 1) Osmo Vartiainen Juankoski 5,40
Linkopallo:
Myl: 1) Pauli Kettunen Juankoski 18,70, 2) Hannu Hyvärinen Juankoski 17,10, 3) Kalle Kasanen Juankoski 15,00, 4) Toni Mustonen Juankoski 14,80, 5) Kari Seppänen Juankoski 9,40, 6) Erkki Tapaninen Iisalmi 6,80, 7) Markku Riekkinen Juankoski 6,65, 8) Osmo Vartiainen Juankoski 6,40, 9) Reijo Vartiainen Juankoski 6,30, 10) Hannu Sirviö Juankoski 2,07, 11) Markku Pasanen Juankoski 1,20
M40: 1) Erkki Tapaninen Iisalmi 6,60
M50: 1) Pauli Kettunen Juankoski 18,00
M55: 1) Hannu Hyvärinen Juankoski 13,90, 2) Kari Seppänen Kuopio 8,60, 3) Reijo Vartiainen Juankoski 6,10
M60: 1) Markku Riekkinen Juankoski 5,35, 2) Hannu Sirviö Juankoski 1,90, 3) Markku Pasanen Juankoski 1,00
M70: 1) Osmo Vartiainen Juankoski 4,38
P7: 1) Veeti Saire Juankoski 10,50
Nyl: 1) Marja Viitala-Räsänen Juankoski 26,00, 2) Salme Kinnunen Juankoski 21,39, 3) Tuula Alava Juankoski 20,30, 4) Sari Pasanen Juankoski 20,20, 5) Sari lentolehto Juankoski 18,36, 6) Marju Koistinen Juankoski 18,20, 7) Marja-Leena Julkunen Juankoski 18,10, 8) Saara Hartikainen Juankoski 17,70, 9) Päivi Tiainen Juankoski 12,40, 10) Helena Airaksinen Juankoski 10,40, 11) Päivi Torvinen Juankoski 10,20, 12) Leena Hakkarainen Juankoski 8,80, 13) Ritva Vuoripelto Juankoski 6,25, 14) Heidi Antikainen Juankoski 6,10, 15) Sanna Asikainen Juankoski 5,05, 16) Merja Niskanen Juankoski 3,36, 17) Eeva Tanskanen Juankoski 2,99
N30: 1) Sanna Asikainen Juankoski 4,70
N35: 1) Salme Kinnunen Juankoski 19,45
N45: 1) Marja Viitala-Räsänen Juankoski 23,15, 2) Sari Pasanen Juankoski 17,30, 3) Päivi Tiainen Juankoski 11,40, 4) Sari Lentolehto Juankoski 11,05
N50: 1) Marja-Leena Julkunen Juankoski 17,60
N55: 1) Tuula Alava Juankoski 15,90, 2) Päivi Torvinen Juankoski 9,48, 3) Merja Niskanen Juankoski 3,10
N60: 1) Saara Hartikainen Juankoski 16,30, 2) Marju Koistinen Juankoski 14,45, 3) Helena Airaksinen Juankoski 8,70, 4) Eeva Tanskanen Juankoski 1,00
N65: 1) Leena Hakkarainen Juankoski 7,70, 2) Ritva Vuoripelto Juankoski 6,06
Voimakiekko:
Myl: 1) Kari Tirkkonen Juankoski 18,30, 2) Toni Mustonen Juankoski 13,20, 3) Kari Seppänen Juankoski 12,10, 4) Pauli Kettunen Juankoski 11,20, 5) Kalle Kasanen Juankoski 10,80, 6) Reijo Vartiainen Juankoski 4,40, 7) Erkki Tapaninen Juankoski 4,00, 8) Markku Riekkinen Juankoski 3,80, 9) Osmo Vartiainen Juankoski 2,60, 10) Hannu Sirviö Juankoski 2,00, 11) Markku Pasanen Juankoski 1,20
Nyl: 1) Marja Viitala-Räsänen Juankoski 12,50, 2) Tuula Alava Juankoski 10,20, 3) Salme Kinnunen Juankoski 9,35, 4) Sari Pasanen Juankoski 8,50, 5) Saara Hartikainen Juankoski 8,20, 6) Marju Koistinen Juankoski , 7) Sari Lentolehto Juankoski 7,70, 8) Marja-Leena Julkunen Juankoski 7,70, 9) Päivi Tiainen Juankoski 6,50, 10) Helena Airaksinen Juankoski 4,20, 11) Päivi Torvinen Juankoski 4,05, 12) Eeva Tanskanen Juankoski 2,99
13) Leena Hakkarainen Juankoski 3,50, 14) Ritva Vuoripelto Juankoski 3,25, 15) Sanna Asikainen Juankoski 3,00, 16) Heidi Antikainen Juankoski 2,70, 17) Merja Niskanen Juankoski 2,20
M40: 1) Erkki Tapaninen Iisalmi 3,80
M50: 1) Pauli Kettunen Juankoski 10,40
M55: 1) Kari Tirkkonen Juankoski 17,40, 2) Kari Seppänen Kuopio 10,40, 3) Reijo Vartiainen Juankoski 3,50
M60: 1) Markku Riekkinen Juankoski 3,80, 2) Hannu Sirviö Juankoski 1,90, 3) Markku Pasanen Juankoski 1,20
M70: 1) Osmo Vartiainen Juankoski 2,25
N30: 1) Sanna Asikainen Juankoski 2,70
N35: 1) Salme Kinnunen Juankoski 9,35
N45: 1) Marja Viitala-Räsänen Juankoski 11,80, 2) Sari Pasanen Juankoski 8,00, 3) Sari Lentolehto Juankoski 7,10, 4) Päivi Tiainen Juankoski 6,10
N50: 1) Marja-Leena Julkunen Juankoski 7,05
N55: 1) Tuula Alava Juankoski 8,70, 2) Päivi Torvinen Juankoski 3,40, 3) Merja Niskanen Juankoski 1,90
N60: 1) Saara Hartikainen Juankoski 8,00, 2) Marju Koistinen Juankoski 7,40, 3) Helena Airaksinen Juankoski 4,00
N65: 1) Leena Hakkarainen Juankoski 3,40, 2) Ritva Vuoripelto Juankoski 2,80

28.6.2017

Heittopäivä 28.6.2017 Honkalampikeskus Ylämylly

Liitosaapas:
NylPT: 1) Nelli 0,72
MylPT: 1) Jari 0,63, 2) Joonas 0,31
M45PT: 1) Janne 1,05
M22: 1) Teemu Himanen Ylämylly 16,02, 2) Riku 3,26
MylNV: 1) Jouni Keronen Honkalampi 7,59
M50NV: 1) Terho Lackman Honkalampi 7,94
M50: 1) Juha Pasanen Honkalampi 17,18
M55: 1) Juhani Sorsa Honkalampi 19,30
M60: 1) Aulis Aartokallio HNS 12,50
Ohjaajat:
Miehet: 1) Immo Eronen Joensuu 41,46, 2) Tuomas Laukkanen Joensuu 35,20, 3) Petri Nivanaho Kontiolahti 33,77,4) Henri Jumppanen Joensuu 33,02, 5) Joona Jalkanen Joensuu 31,53, 6) Johannes Nuutinen Joensuu 23,80
Naiset: 1) Jaana Tarkkonen HNS 17,91, 2) Irja Partanen Joensuu 12,26, 3) Outi Martikainen Joensuu 10,41
Linkopallo:
MylPT: 1) Joonas 1,05
M22: 1) Teemu Himanen Ylämylly 16,40
M50: 1) Juha Pasanen Honkalampi 18,04
M55: 1) Juhani Sorsa Honkalampi 13,86
M60: 1) Aulis Aartokallio HNS 10,69
M50NV: 1) Terho Lackman Honkalampi 7,79
MylNV: 1) Jouni Keronen Honkalampi 5,22
Ohjaajat:
Miehet: 1) Petri Nivanaho Kontiolahti 37,19, 2) Immo Eronen Joensuu 35,79, 3) Henri Jumppanen Joensuu 35,40, 4) Tuomas Laukkanen Joensuu 33,58, 5) Joona Jalkanen Joensuu 30,52, 6)Johannes Nuutinen Joensuu 23,40
Naiset: 1) Irja Partanen Joensuu 17,87, 2) Jaana Tarkkonen HNS 17,34, 3) Outi Martikainen Joensuu 15,76

Kesäheitot 28.6.2017 Ylämylly

Liitosaapas:
Myl: 1) Jorma Tikkanen HNS 30,12, 2) Erkki Asikainen HNS 25,92, 3) Aulis Aartokallio HNS 16,56, 4) Teemu Hinamen HNS 14,79
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 36,37, 2) Katja Kinnunen Liperi 22,5, 3) Päivi Sirviö PoU 21,48, 4) Jaana Tarkkonen HNS 20,65, 5) Irma Aartokallio HNS 7,41
N40: 1) Katja Kinnunen Liperi 20,19
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,12
N50: 1) Jaana Tarkkonen HNS 18,79
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 21,90
N70: 1) Irma Aartokallio HNS 7,73
M22: 1) Teemu Himanen HNS 16,46
M55: 1) Erkki Asikainen HNS 30,04
M60: 1) Jorma Tikkanen HNS 32,52, 2) Aulis Aartokallio HNS 16,38

Linkopallo:

Myl: 1) Jorma Tikkanen HNS 34,24, 2) Erkki Asikainen HNS 26,57, 3) Teemu Himanen HNS 17,25, 4) Aulis Aartokallio HNS 14,38
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 34,24, 2) Päivi Sirviö PoU 30,77, 3) Katja Kinnunen Liperi 27,13, 4) Jaana Tarkkonen HNS 24,22, 5) Irma Aartokallio HNS 9,81
N40: 1) Katja Kinnunen Liperi 28,44
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,25
N50: 1) Jaana Tarkkonen HNS 26,06
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 27,55
N70: 1) Irma Aartokallio HNS 9,82
M22: 1) Teemu Himanen HNS 16,48
M55: 1) Erkki Asikainen HNS 27,13
M60: 1) Jorma Tikkanen HNS 34,38, 2) Aulis Aartokallio HNS 12,88

27.6.2017

JoPa:n viikkokisat 27.6.2017 Raahe

Saappaanheitto

Myl 1)Jani Ojala JoPa 51.90 2)Jari-Petri Laurila JoPa 51.29, 3)Juha Korpi JoPa 46.28
M65 LV2 1)Juhani Lattunen JoPa 27.72

26.6.2017

LepU:n viikkokisat 26.6.2017 Leppävirta

20m juoksu:
T1: 1) Vilma Tirronen Leppävirta 25,4
T2: 1) Siiri Kolari Leppävirta 12,9, 2) Elli Multanen Leppävirta 16,3
P2: 1) Simo Kolari Leppävirta 12,93
40m juoksu:
P3: 1) Miro Repo Leppävirta 18,2
T4: 1) Veera Tirronen Leppävirta 10,0, 2) Julia Hiltunen Suonenjoki 10,8
P4: 1) Eino Multanen Leppävirta 13,6, 2) Hugo Heiskanen Sporttikojootti 15,0
T5: 1) Nelli Itkonen LepU 9,6, 2) Sara Kolari Leppävirta 11,4
P5: 1) Jami Repo Leppävirta 17,3
T6: 1) Eve Herranen Konnuslahti 9,3
P8: 1) Roope Itkonen LepU 7,6
60m juoksu:
P8: 1) Roope Itkonen LepU 11,7
T9: 1) Saimi Heiskanen Sporttikojoootti 12,3
Pituus:
T1: 1) Vilma Tirronen Leppävirta 0,45
T4: 1) Veera Tirronen Leppävirta 1,55, 2) Julia Hiltunen Suonenjoki 1,40
P4: 1) Eino Multanen Leppävirta 1,06, 2) Hugo Heiskanen Sporttikojootti 0,75
T5: 1) Nelli Itkonen LepU 1,72, 2) Sara Kolari Leppävirta 1,60
P5: 1) Jami Repo Leppävirta 1,45
T6: 1) Eve Herranen Konnuslahti 1,47
P8: 1) Roope Itkonen LepU 3,06
T9: 1) Saimi Heiskanen Sporttikojootti 1,98
N30: 1) Tiina Hiltunen Suonenjoki 2,34
N35: 1) Pauliina Herranen Konnuslahti 3,11
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 1,95
M30: 1) Tuomo Hiltunen Suonenjoki 3,65
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 2,64, 2) Aarre Kosunen Leppävirta 2,55
Kiekko:
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 27,88
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 30,11
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 28,66
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 6,86
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 7,25
Linkopallo:
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 11,36
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,00
Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 43,73, 2) Jorma Rajakannas LepU 43,52, 3) Tuomo Hiltunen Suonenjoki 35,88, 4) Raimo Kilpeläinen LepU 33,71
M35: 1) Tuomo Hiltunen Suonenjoki 33,18
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 44,84
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 35,40
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 31,72
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,49
Liitosaapas:
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,55
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 13,00
Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 50,90, 2) Jorma Rajakannas LepU 37,60, 3) Tuomo Hiltunen Suonenjoki 34,99
M35: 1) Tuomo Hiltunen Suonenjoki 39,90
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 51,30
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 35,60
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 42,10
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,79

26.6.2017 sadepäivänheitot Muuruvesi

Voimakiekko
Myl 1.Seppo Julkunen LepU 28.95
2.Toimi Julkunen LepU 18.03
M50 1.Seppo Julkunen LepU 31.78
M70 1.Toimi Julkunen LepU 22,82
Nyl 1.Asta Kankaala LepU 22.31
N45 1.Asta Kankaala LepU 21,57

Renkaanheitto
M50 1.Seppo Julkunen LepU 20.60
M70 1.Toimi Julkunen LepU 13.16
Nyl 1.Asta Kankaala 14.92
N45 1.Asta Kankaala 14.75

Liitosaapas
Myl 1.Seppo Julkunen LepU 60.12
2.Toimi Julkunen LepU 30.01
M50 1.Seppo Julkunen LepU 58.32
M70 1.Toimi Julkunen LepU 27.32
Nyl 1.Asta Kankaala LepU 39.02
N45 1.Asta Kankaala LepU 38.94

Jakkaranheitto
Nyl 1.Asta Kankaala LepU 15.42
Myl 1.Seppo Julkunen LepU 21.38

Linkopallo
Nyl 1.Asta Kankaala LepU 41.02
N45 1.Asta Kankaala LepU 38.82
Myl 1.Seppo Julkunen LepU 50.82
M50 1.Seppo Julkunen LepU 50.36

25.6.2017

Juhannuskisat 25.6.2017 Leppävirta

Liitosaapas:
Nyl: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 48,63, 2) Pirjo Saukkonen LepU 47,49, 3) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 20,98, 4) Terttu Kilpeläinen LepU 20,18

Myl: 1) Sami Hämäläinen LepU 57,18, 2) Jorma Rajakannas LepU 44,30, 3) Juha Hedman LepU 34,11, 4) Raimo Kilpeläinen LepU 30,31

N22: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 51,81
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 48,24, 2) Asta Piiroinen KiiU 16,10
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 20,84
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 22,98
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 64,60
M55: 1) Juha Hedman LepU 34,76
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 44,85, 2) Raimo Heiskanen KiiU 35,62
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 34,75
M75: 1) Erkki Peiponen LepU 31,57
MylNV: 1) Timo Pulkkinen PSN 32,40
M65NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 32,49
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,96
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,95
P5: 1) Matias Nyyssönen LepU 2,02
T7: 1) Nelli Itkonen LepU 6,20
P9: 1) Roope Itkonen LepU 12,05
P11: 1) Samuli Piiroinen Eno 2,81
P15: 1) Lauri Kuohukivi SoU 28,43

Linkopallo:

Nyl: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 47,69, 2) Pirjo Saukkonen LepU 42,65, 3) Terttu Kilpeläinen LepU 22,90( N75 SE), 4) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 18,53

Myl: 1) Sami Hämäläinen LepU 50,90, 2) Reijo Vuorinen MultJy 39,14, 3) Jorma Rajakannas LepU 38,83, 4) Raimo Kilpeläinen LepU 32,42, 5) Juha Hedman LepU 31,64

N22: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 50,28 SE
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,38
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 18,47
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 21,54
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 54,40
M55: 1) Juha Hedman LepU 27,12
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 39,47, 2) Reijo Vuorinen MultJy 37,30
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 25,23
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 33,47
M65NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 20,82
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,33
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,44
P5: 1) Matias Nyyssönen LepU 4,50
T7: 1) Nelli Itkonen LepU 5,55
P9: 1) Roope Itkonen LepU 9,30

22.6.2017

Tulosheitot 22.6.2017 Heinävesi

Liitosaapas:
Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 51,92, 2) Jari Heiskanen HeiYu 45,05
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 33,69
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 35,40
M50: 1) Jari Heiskanen HeiYu 36,21
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 53,41
Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 6,06
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 15,43, 2) Juhani Mikkonen Heinävesi 13,60
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 7,75
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 15,47
M70 erityisryhmä: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 11,80

Linkopallo:
Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 45,07, 2) Jari Heiskanen HeiYu 36,37
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 32,74
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 30,14
M50: 1) Jari Heiskanen HeiYu 37,90
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 45,56
Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 7,68
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 19,93, 2) Juhani Mikkonen Heinävesi 16,84
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 9,18
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 20,24
M70 erityisryhmä: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 18,10

Jakkara:
Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 20,25, 2) Jari Heiskanen HeiYu 16,80
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 11,01
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,28
M50: 1) Jari Heiskanen HeiYu 16,47
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 20,82
Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 3,12
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 8,49, 2) Juhani Mikkonen Heinävesi 7,00
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 3,15
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 8,94
M70 erityisryhmä: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 7,27

Rengas: ( pienempi rengas)
Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 3,01
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 10,01, 2) Juhani Mikkonen Heinävesi 7,75
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 3,30
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 10,36
M70 erityisryhmä: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 7,86

20.6.2017

JoPa:n viikkokisat 20.6.2017 Pattastenurheilukenttä Raahe

Saappaanheitto
Myl 1)J-P Laurila Jopa 49.20 2)Juha Korpi Jopa 47.63 3)Jani Ojala Jopa47.03 M65 lv2 Juhani Lattunen Jopa 29.66

Liitosaapas Myl 1)Juha Korpi 78.76 2)J-P Laurila 71.34 3)Jani Ojala 64.67 M65 Lv2 1)Juhani Lattunen 32.05

Linkopallo
Myl 1)Jani Ojala 69.35 2)J-P Laurila 58.09 3)Juha Korpi 49.94 M65 lv2 Juhani Lattunen 23.10

LepU:n viikkokisat 19.62017 Leppävirta

Liitosaapas:
Myl: 1) Sami Hämäläinen LepU 71,80, 2) Jukka Vesterinen LepU 67,10, 3) Seppo Julkunen LepU 61,38
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 47,92, 2) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 30,16, 3) Daria Brinklanova Venäjä 20,30
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 73,76
M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 67,80
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 63,34
M55: 1) Juha Hedman LepU 35,60
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 35,19
N22: 1) Daria Brinklanova Venäjä 21,90
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 47,25
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 27,93
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 22,03
Linkopallo:
Myl: 1) Sami Hämäläinen LepU 56,25, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 33,38
N22: 1) Daria Brinklanova Venäjä 19,09
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,92, 2) Terttu Kilpeläinen LepU 19,40, 3) Daria Brinklanova Venäjä 19,23
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 56,15
M55: 1) Juha Hedman LepU 31,14
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 33,60
N22: 1) Daria Brinklanova Venäjä 19,09
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,39
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 24,33
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 20,37
Jakkara:
Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 28,50, 2) Seppo Julkunen LepU 22,60
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,13
N22: 1) Daria Brinklanova Venäjä 8,66
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 12,28
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 8,88
M55: 1) Juha Hedman LepU 13,56
Voimakiekko:
Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 36,21, 2) Sami Hämäläinen LepU 33,64, 29 Seppo Julkunen LepU 29,90
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 22,35, Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 13,35, 3) Daria Brinklanova Venäjä 11,92
N22: 1) Daria Brinklanova Venäjä 11,62
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 22,89
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 13,45
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 30,10
M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 38,03
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 31,94
Rengas:
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,34
Myl: 1) Sami Hämäläinen LepU 18,20

SAAPPAAN -JA LINKOPALLONHEITTOILTA MATTISENLAHDESSA 19.6.2017 Liperi

Tulokset SAAPAS  ( osallistujat Liperiläisiä)

T5 1. Veera Tyni 3,87
T9 1. Saaga Rajasalo 9,47 2. Heidi Tyni 6,82 3. Emma Rajasalo 6,52

P9 1. Johannes Tyni 9,07
P11 1. Kalle Tyni 16,32 2. Lauri Jormanainen 11,58

N30 1. Kati Tyni 13,08
N40 1. Katja Kinnunen 22,95 2. Tiina Rajasalo 15,78

M30 1. Eero Tyni 19,85
M45 1. Markku Kinnunen 25,55

Tulokset LINKOPALLO

T9 1. Saaga Rajasalo 10,18 2. Heidi Tyni 9,80 3. Emma Rajasalo 4,08

P9 1. Johannes Tyni 13,80
P11 1. Kalle Tyni 13,80 2. Lauri Jormanainen 8,62

N30 1. Kati Tyni 15,33
N40 1. Tiina Rajasalo 27,09 2. Katja Kinnunen 24,08

M30 1. Eero Tyni 25,48
M40 1. Markku Kinnunen 28,65

18.6.2017

PERINNEURHEILUKISAT MULTIAN URHEILUKENTÄLLÄ LA. 17.6.2017

Tulokset:

Yhden käden painonheitto:
M70 1. Kalevi Karmitsa SaPu 20.11
M65 1. Jukka Kinnunen MultJy 13,26
2. Jouko Laine MultJy 8,96
M60 1. Reijo Vuorinen MultJy 13,25

Linkopallo (1kg):

M70 1. Kalevi Karmitsa SaPu 43,14
M65 1. Jukka Kinnunen MultJy 36,96
2. Jouko Laine MultJy 31,71
M60 1. Reijo Vuorinen MultJy 40,28

Av TUL:n Järvi- Suomen ja TUL:n aikuisten mestaruuskilpailut Leppävirta 18.6.2017 II päivä. Perinnelajin tulokset: 

Olympiapainonheitto.

Myl 1) Jorma Rajakannas LepU 3,97.

M40: 1) Jussi Murtasaari KuoRe 9,65.

M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 4,11.

M65: 1) Tapani Leppälä KP 4,37.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 5,06.

N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 5,21.

Saappaanheiton Pielavesi Cup 3 18.6.2017

Nyl:1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 37.65, 2. Sonja Roivainen HeTa-13 31.34 3. Jenna Korhonen HeTa-13 27.10
T5: 1. Ninni Roivainen HeTa-13 2.66
T7: 1. Pinja Roivainen HeTa-13 5.60
T15: 1. Jenna Korhonen HeTa-13 26.36
N22: 1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 40.30
MYl: 1. Niko Korhonen HeTa-13 47.72, 2. Timo Mykkänen HeTa-13 45.45, 3. Seppo Asikainen Savon Saapas 44.72,4. Aku Korhonen HeTa-13 43.15, 5. Eero Oravainen Savon Saapas 39.17, 6. Rauno Holopainen Savon Saapas 36.55, 7. Jouko Voutilainen Savon Saapas 35.25, 8. Juhani Tikkanen Savon Saapas 34.22
P5: 1. Jasu Korhonen HeTa-13 4.28, 2. Anssi Roivainen HeTa-13 3.48
P15: 1. Tatu Mykkänen HeTa-13 24.23
P17: 1. Aku Korhonen HeTa-13 47.74, 2. Toni Mykkänen HeTa-13 33.36
M40: 1. Niko Korhonen HeTa-13 45.61
M45: 1. Timo Mykkänen HeTa-13 47.32
M55: 1. Seppo Asikainen Savon Saapas 42.68, 2. Eero Oravainen Savon Saapas 39.15
M60: 1. Rauno Holopainen Savon Saapas 36.94
M70: 1. Jouko Voutilainen Savon Saapas 35.45, 2. Juhani Tikkanen Savon Saapas 33.71

Heittokisat 17.6. Muuruvesi

Voimakiekko:
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 29,10, 2) Leo Pitkänen Joensuu 13,02, 3) Juho Kettu Juankoski 11,50, 4) Eino Kettu Juankoski 9,99, 5) Riku Kankaala LepU 9,90
Nyl: 1) Riia Toivanen JuKu 24,30, 2) Asta Kankaala LepU 23,80, 3) Alisa Pitkänen Joensuu 12,01, 4) Soili-Juvonen Toivanen JuKu 11,95, 5) Marja-Leena Julkunen LepU 9,40, 6) Aino Kettu Juankoski 6,05, 7) Eini Kettu Juankoski 4,33
T9: 1) Eini Kettu Juankoski 4,26
T11: 1) Aino Kettu Juankoski 5,75
T15: 1) Riia Toivanen JuKu 22,90
N45: 1) Asta Kankaala LepU 23,15
N50: 1) Soile Juvonen-Karvinen JuKu 10,80, 2) Marja-Leena Julkunen LepU 8,10
N60: 1) Alisa Pitkänen Joensuu 10,50
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 32,00
M65: 1) Leo Pitkänen Joensuu 15,60
P13: 1) Juho Kettu Juankoski 13,00, 2) Eino Kettu Juankoski 12,30, 3) Riku Kankaala LepU 11,90
Jakkara:
Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 15,40, 2) Marja-Leena Julkunen lepU 5,10
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 21,50
Rengas:
Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 13,90, 2) Marja-Leena Julkunen LEpU 3,95
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 20,30
M70: 1) Toimi Julkunen LepU 12,40
N45: 1) Asta Kankaala LepU 13,70
N50: 1) Marja-Leena Julkunen LepU 3,87
Liitosaapas:
N50: 1) Marja-Leena Julkunen LepU 19,10
Linkopallo:
N50: 1) Marja-Leena Julkunen LepU 11,90

15.6.2017

Tulosheitot 15.6.2017 Heinävesi

Liitosaapas:
Myl: 1) Krzyzstof Burek Lowicz/Puola 26,66, 2) Michal Stodolak Sanok/Puola 25,50
M30: 1) Michal Stodolak Sanok/Puola 19,55
M45: 1) Krzyzstof Burek Lowicz/Puola 18,73
M50: 1)Veli-Lauri Konttinen HeiYu 37,66
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 17,40
M65 erityissryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 16,54
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,15
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 31,95
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,46
Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 8,32
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 7,20
T7: 1) Sofia Nummi HeiYu 7,44
Linkopallo:
Myl: 1) Ville Luomi Heinävesi 49,05,2) Michal Stodolak Sanok/Puola 27,34, 3) Krzyzstof Burek Lowicz/Puola 25,65
M19: Ville Luomi Heinävesi 47,10
M30: 1) Michal Stodolak Sanok/Puola 24,74
M40: 1) Mika Kauhanen HeiYu 45,66
M45: 1) Krzyzstof Burek Lowicz/Puola 24,72
M50: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 41,58
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 19,70
M65 erityissryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 19,40
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,23, 2) Saila Konttinen HeiYu 36,65
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 38,12
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,24
Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 8,85
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 8,65
Rengas
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 10,57
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 10,40
Kuula:
T6 1kg: 1) Sofia Nummi HeiYu 3,71

14.6.2017

JoPa:n viikkokisat 14.6 Pattanen Raahe

Saappaanheitto

Myl. 1)Jani Ojala Jopa 47.20 2)Juha Korpi Jopa 46.78 3)Markku Lattunen Jopa 41.47 4)Jyrki Fingeroos Jopa 38.24 M65LV2 1)Juhani Lattunen Jopa 25.75

Voimakiekko

Myl. 1)Jani Ojala Jopa 37.95 2)Markku Lattunen Jopa 29.04 3)Jyrki Fingeroos Jopa 26.82 4)Juha Korpi Jopa 25.21 M65LV2 1)Juhani Lattunen Jopa 16.02

Yhdenkädenpaino Myl 1)Jyrki Fingeroos Jopa 12.37 2)Juha Korpi Jopa 11.01

12.6.2017

LepU:n viikkokisat 12.6.2017 Leppävirta

400mjuoksu: Nyl: 1) Heidi Helander Varkaus 2,46,8
400mjuoksu: N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 2,53,2
400mkelaus: M65: 1) Heikki Impivaara LepU 3,00,0
Keihäs:
M60LV1: 1) Esa Ahlgren VSI 9,16
N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 7,96
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 5,30
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 40,52
Liitosaapas:
Myl: 1) Sami Hämäläinen LepU 66,86, 2) Jorma Rajakannas LepU 46,48
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 44,15, 2) Heidi Helander Varkaus 12,14
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 66,18
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 45,47
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 47,18
NylLV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 20,52
N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 17,92
MylLV1: 1) Esa Ahlgren VSI 17,90
M60LV1: 1) Esa Ahlgren VSI 17,83
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,30
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 11,61
Linkopallo:
Myl: 1) Sami Hämäläinen LepU 51,95
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,04, 2) Terttu Kilpeläinen LepU 21,44
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 47,72
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 37,34
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 22,24
NylLV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 20,26
N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 20,60
MylLV1: 1) Esa Ahlgren VSI 20,00
M60LV1: 1) Esa Ahlgren VSI 20,10
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 11,85
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,11

11.6.2017

Pattasten urheilukenttä 11.6 Raahe

Paistinpannunheiton MM-Kisat

Myl 1)Jani Ojala Jopa 39.33 2)Juha Korpi Jopa 36.20 3)Seppo Julkunen Lepu 33.33.4)Juho Korpi Jopa 26.30 5)Juhani Lattunen Jopa 25.25 6)Markku Lattunen Jopa 22.30 7)Riku Kankaala Lepu 18.04
Nyl.1)Asta Kankaala Lepu 25.62 2)Milla Liljeroos Jopa 25.36 3)Maiju Korpi Jopa 8.78

Tytöt alle 13v 1)Riina Liljeroos Jopa 8.90 2)Aada Liljeroos Jopa 6.10
Pojat alle 13 1)Riku Kankaala Lepu 21.10

Yhdenkäden painonheiton pohjolanmestaruus
Myl 1)Jani Ojala Jopa 17.28 2)Seppo Julkunen Lepu 12.76 3)Markku Lattunen Jopa 12.68 4)Juha Korpi Jopa 11.00
M50 1)Seppo Julkunen Lepu 14.59
M65 LV2 7.26kg 1)Juhani Lattunen Jopa 8.94
Nyl 1)Asta Kankaala Lepu 12.50 2)Milla Liljeroos Jopa 8.68
N45 1)Asta Kankaala Lepu 12.87

Voimakiekko
Myl 1)Jani Ojala Jopa 36.74 2)Markku Lattunen Jopa 30.28 3)Seppo Julkunen Lepu 28.10 4)Juha Korpi Jopa 23.00 5)Juhani Lattunen Jopa 16.40
M50 1)Seppo Julkunen Lepu 31.80
Nyl 1)Asta Kankaala Lepu 21.55 2)Milla Liljeroos Jopa 21.53
3)Aada Liljeroos Jopa 4.40

T5: 1) Riina Liljeroos JoPa 1,50

P7 1)Aapo Lattunen Jopa 3.60
T7 1)Aada Liljeroos Jopa 4.40
Jakkara
Myl 1)Jani Ojala Jopa 26.74 2)Seppo Julkunen Lepu 21.90 3)Markku Lattunen Jopa 19.89 4Juha Korpi Jopa 17.62 5Juhani Lattunen Jopa 12.72
Nyl 1)Asta Kankaala Lepu 16.48 SE 2)Milla Liljeroos Jopa 12.20

Rengas
Nyl 1) Asta Kankaala Lepu 15.00 2)Milla Liljeroos Jopa 12.24
N45 1)Asta Kankaala Lepu 14.62
M50 1) Seppo Julkunen Lepu 21.16

Saappaanheitto
Myl 1)Jani Ojala Jopa 45.78 2)Juha Korpi Jopa 44.80 3) Seppo Julkunen 36.30
Nyl 1)Asta Kankaala Lepu 28.46

Puuseiväshypyn SM 11.6.2017 Leppävirta

P8: 1) Roope Itkonen LepU 60
P10: 1) Veeti Mähönen LeVi 100
T12: 1) Tuisku Vaattovaara VesU 180, 2) Sara Mähönen LeVi 130
T13: 1) Tiitu Niiranen VesU 180
P14: 1) Kasperi Soranta SiiPo 210
T17: 1) Tiia Mähönen LeVi 210
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 161
M65: 1) Eero Nykänen Pieksämäki 200

Normiseiväshyppy:

T12: 1) Tuisku Vaattovaara VesU 205
T13: 1) Tiitu Niiranen VesU 205
P14: 1) Kasperi Soranta SiiPo 215
P15: 1) Joonatan Kemppainen PihTu 360
T17: 1) Tiia Mähönen LeVi 250
P17: 1) Juho Ikonen VarkKv 270
M22: 1) Santeri Hirvonen SiiPo 380

Maastokävely:
N45 1,5km: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,58
N75 1,5km: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 13,35
M65NV 3km: 1) Timo Pulkkinen PSN 23,13
N65 3km: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 24,45

Maastojuoksu 3km:
Nyl: 1) Sylvi Mähönen Varkaus 23,13
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 10,45
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 13,40

Liitosaapas:
Myl: 1) Sami Hämäläinen LepU 54,54, 2) Jorma Rajakannas LepU 48,50, 3) Raimo Kilpeläinen LepU 33,08
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 46,24, 2) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 20,55, 3) Terttu Kilpeläinen LepU 17,92
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 47,13
N65: 1) Marja-Liisa Hyötyläinen LepU 22,98
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 20,34
P15: 1) Lauri Kuohukivi SoU 31,99
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 55,80
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 44,06
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 33,51
MylNV: 1) Timo Pulkkinen PSN 27,82
M65NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 26,19

Moottoripyörän renkaanheiton MM- kilpailut Oravikoski 10.6.2017.

Tulokset.
Myl 1) Seppo Julkunen Leppävirta 13,50, 2) Veikko Miettinen Siilinjärvi 11,94, 3) Juha Björgren Pieksämäki 10,94, 4) Jari Kolari Leppävirta 10.48, 5) Ari Tolvanen Kuopio 9,70, 6) E P Särkkä Pieksämäki 9,30, 7) Pekka Korhonen Kuhmo 9,09, 8) Harri Hartikainen Kuopio 9,01, 9) Jari Tarvainen Pieksämäki 8,49, 10) Pertti Malkki Leppävirta 8,40, 11) Harri Aho Leppävirta 7,94, 12) Toimi Julkunen Juankoski 7,78, 13) Teemu Savinainen Joensuu 7,50, 14) Hannu Suomalainen Leppävirta 7,43, 15) Olli Hämäläinen Varkaus 7,32, 16) Juri Hartikainen Kuopio 7,28, 17) Veli- Matti Toivanen Kuopio 7,00, 18) Ilkka Ylönen Pieksämäki 6,92, 19) Eero Huuskonen Kuopio 6,78, 20) Jorma Rytkönen Pielavesi 6,71, 21) Matti Tuovinen Leppävirta 6,60, 22) Tero Kinnunen Leppävirta 6,51, 23) Pekka Kauhanen Leppävirta 6,20, 24) Kari Siiri Jyväskylä 6,04, 25) Kari Sikanen Leppävirta 5,84, 26) Ville Miettinen Siilinjärvi 5,70.
M60: 1) Jorma Rajakannas Leppävirta 10,48, 2) Hannu Koponen Leppävirta 8,01, 3) Toimi Julkunen Juankoski 7,84, 4) Tapani Herranen Leppävirta 7,53, 5) Seppo Miettinen Leppävirta 7,17, 6) Ossi Taskinen Leppävirta 6,02, 7) Osmo Korhonen Suonenjoki 5,73, 8) Jouni Ronkainen Kuopio 5,65, 9) Hannu Raatikainen Hanx Oravikoski 5,49, 10) Osmo Pajusilta Leppävirta 3,81.
Naiset 1) Asta Kankaala Juankoski 9,13, 2) Petra Miettinen Siilinjärvi 7,30, 3) Katja Suomalainen Ivalo 7,03, 4) Katja Pesonen Kuopio 6,80, 5) Liisa Miettinen Siilinjärvi 6,20., 6) Riikka Pykäläinen Kuopio 5,41, 7) Päivi Hartikainen Kuopio 5,10, 8) Marketta Hämäläinen Joensuu 4,01, 9) Moona Raatikainen Hanx Oravikoski 3,65, 10) Leena Kauhanen Leppävirta 3,02, 11) Marja - Leena Julkunen Juankoski 2,50.
N60: 1) Marja - Liisa Hyötyläinen Varkaus 5,65, 2) Terttu Kilpeläinen Leppävirta 3,70, 3) Sirpa Miettinen Oravikoski 3,07.
Lapset 1) Petra Miettinen (14v) Siilinjärvi 11,80, 2) Riku Kankaala /12v) Juankoski 9,41, 3) Saara Kauhanen /15v) Leppävirta 7,69, 4) Linda Kolari (10v) Leppävirta 4,70, 5) Peppi Heiskanen (7v) Leppävirta 3,03, 6) Aleksi Kauhanen (6v) Leppävirta 1,20, 7) Atte Kauhanen (2v) Leppävirta 1,08, 8) Melinda Kolari (5v) Leppävirta 1,00, 9) Nico Nykänen (6v) Kuopio 0,60, 10) Nea Nykänen (3v) Kuopio 0,55.

10.6.2017

Avoimet kylät perinneurheilun esittelyheitot Jokela-Pattijoki Raahe 10.6.2017

Yhdenkädenpaino
Myl 1)Jani Ojala 16.85 2)Juha Pelttari 12.60 3)Juha Korpi 10.32
P17 4kg 1)Juho Korpi 9.30

Voimakiekko
Myl 1)Juha Pelttari 27.76 2)Juha Korpi 23.05 3)Juho Korpi 19.45 4) Timo Kyröläinen 19.15
Nyl 1)Annika Ojala 14.24
P17 1.9kg 1)Juho Korpi 23.00
P5 Kasper Ojala 3.80

Saappaanheitto
T3 1)Olivia Ojala 1.10
P5 1)Kasper Ojala 5.40
T7 1)Aino Kyröläinen 4.30

Linkopallo
T3 1)Olivia Ojala 1.80
P5 1)Kasper Ojala 7.20

Renkaanheitto
Myl 1) Juha Korpi 13.40
P17 1) Juho Korpi 9.05

Heittokisat 10.6.2017 Tervo

Liitosaapas:

Myl: 1) Timo Mykkänen HeTa13 78,54, 2) Niko Korhonen HeTa13 76,68, 3) Aku Korhonen HeTa13 66,86, 4) Juha-Matti Vauhkonen HeTa13 53,51
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 45,54, 2) Tanja Vauhkonen HeTa13 37,48, 3) Jenna Korhonen HeTa13 37,43
M30: 1) Juha-Matti Vauhkonen HeTa13 53,94
M40. 1) Niko Korhonen HeTa13 73,65
M45: 1) Timo Mykkänen HeTa13 67,35
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 46,41
T7: 1) Milla Vauhkonen HeTa13 8,88
P11: 1) Miro Verhilä HeTa13 20,35
T15: 1) Jenna Korhonen HeTa13 35,46
M17: 1) Aku Korhonen HeTa13 66,38 ME

Linkopallo:
Myl: 1) Aku Korhonen HeTa13 54,06, 2) Niko Korhonen HeTa13 53,79, 3) Timo Mykkänen HeTa13 49,10
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,93, 2) Tanja Vauhkonen HeTa13 30,96
M40: 1) Niko Korhonen HeTa13 52,28
M45: 1) Timo Mykkänen HeTa13 48,17
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,15
M17: 1) Aku Korhonen HeTa13 63,42 ME

Voimakiekko:
Myl: 1) Aku Korhonen HeTa13 27,20, 2) Niko Korhonen HeTa13 25,70
M40: 1) Niko Korhonen HeTa13 25,27
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 20,46
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 20,70
M17: 1) Aku Korhonen HeTa13 28,38

9.6.2017

Kansainvälinen kriisinhallintaryhmien kisa 8.6. 2017 Leppävirta

Liitosaapas:

Myl: 1) Peter Muller Hollanti 35,80, 2) Colonel Hovhannes Yemishyan Armenia 33,70, 3) Mati Raidma Viro 32,80, 4) Jan Olsson Ruotsi 32,60, 5) Ville Estlander Suomi 31,00, 6) Jakob Agersnap Norja 30,32, 7) Aritiana Fabien Faly Madagaskar 29,20, 8) Knut Kjokleiv Norja 29,18, 9) Kobi Peleg Norja 28,20, 10) Colonel Artavazd Davlyan Armenia 27,30, 11) Alois A. Hirschmugl Itävalta 27,30, 12) Lucien Jaggi Sveitsi 26,90, 13) Gaetano Angelo Castro Italia 25,61, 14) Roberto Ferreira Peru 25,30, 15) Christopher Taylor Englanti 25,12, 16) Fakhr-E-Alam Khan Kanada 25,02, 17) Michael Wolf Itävalta 20,60, 18) Terje Skavdal Norja 20,22, 19) Bernd Noggler Itävalta 19,61, 20) Peter Kaas-Claesson Tanska 18,50, 21) Yechiel Kuperstein Israel 18,30, 22) Antonio Jose Beleza Mosambik 18,30, 23) Thorsten Meier Saksa 17,50, 24) Joseph Bishop Gibraltar 17,50, 25) Emmanuel Pajot Ranska 16,90, 26) Rolf M. Bakken Norja 16,00, 27) Patrick Broeckx Belgia 14,80, 28) Gili Shenhar Israel 14,60
Nyl: 1) Marie Mure Ranska 16,18, 2) Inger-Johanne Tjoflaat Norja 15,18, 3) Hanne B S Eriksen Norja 13,40, 4) Olga Proshina Venäjä 12,05

Erityisryhmien Liitosaappaanheiton  MM kilpailut 9.6.2017 Leppävirta

Myl: 1) Miika Koskinen Leväniemi 35,53, 2) Veli-Sakari Kainulainen LepU 18,70, 3) Henri Hiltunen Leväniemi 15,69, 4) Jyri-Pekka Savolainen Paasonkallio 9,15
M30: 1) Martti Hämäläinen Leväniemi 28,60
M35: 1) Tuomo Liukko Paasonkallio 9,21, 2) Harri Liukko Paasonkallio 8,30, 3) Markus Falck Paasonkallio 4,44
M40: 1) Mika Thil Paasonkallio 24,27
M45: 1) Sami Räsänen Leväniemi 9,43
M50: 1) Tuomo Hinkkanen Leppävirta 8,15
M55: 1) Jorma Tiainen Leväniemi 28,01, 2) Juhani Sorsa Honkalampi 23,20, 3) Jarmo Hänninen Leväniemi 20,97
M60: 1) Aulis Aartokallio Honkalampi 13,91, 2) Jouni Koponen Paasonkallio 13,73, 3) Seppo Karhu Paasonkallio 11,22, 4) Eero Mustonen Paasonkallio 10,86, 5) Markku Oksman Paasonkallio 7,11
M65: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 18,94
M70: 1) Taisto Tuomainen Leväniemi 10,03
NylPT: 1) Anna-Riikka Kotilainen Paasonkallio 4,21
Nyl: 1) Sanna Kortelainen Paasonkallio 6,92
N30: 1) Johanna Puhakka Leväniemi 8,83
N50: 1) Marjatta Juvonen Paasonkallio 6,17
N60: 1) Riitta Pöllänen Paasonkallio 8,71

Liikuntavammaisten Liitosaappaanheiton MM-kisat 9.6.2017 Leppävirta

MylLV2: 1) Esa Ahlgren VSI 16,66
M60LV2: 1) Esa Ahlgren VSI 17,80
M65LV2: 1) Pertti Koponen LepU 6,32
NylLV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 16,40
N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 18,44
Myl luokaton: 1) Jorma Rajakannas LepU 37,33
M60 luokaton: 1) Jorma Rajakannas LepU 41,08
MylNV: 1) Timo Pulkkinen PSN 24,66
M65NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 27,34
NylPT: 1) Seija Hassinen LepU 13,15
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,76
M60PT: 1) Kari Kettunen VSI 12,48, 2) Hannu Ilonen VSI 9,69
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,93
Ohjaajat/Avustajat
N22: 1) Marike Koskinen Varkaus 22,53
T13: 1) Iina Kuohukivi Cheer Stars 12,94
P15: 1) Lauri Kuohukivi SoU 30,25

7.6.2017

JoPa;n viikkokisat 7.6.2017  Pattanen Raahe

Saappaanheitto Myl 1)Markku Lattunen JoPa 49.10 2)Juha Korpi JoPa 46.32 3)Juhani Lattunen JoPa 27.22
P7 1)Aapo Lattunen JoPa 7.98
M40 1)Markku Lattunen JoPa 48.33 2)Juha Korpi JoPa 46.67
M65 LV2 1)Juhani Lattunen JoPa 30.07

Voimakiekko Myl 1)Markku Lattunen JoPa 27.59 2)Juha Korpi JoPa 23.81 3)Juhani Lattunen JoPa 14.31
P7 1)Aapo Lattunen JoPa 3.55

Yhdenkädenpaino Myl 1) Markku Lattunen JoPa 10.14 2)Juha Korpi JoPa 9.35
M65 LV2 7.26kg:  1)Juhani Lattunen JoPa 8.59

 

Perinneurheilukilpailut 6.6. 2017 Vantaa

Lypsyjakkaranheitto:

M45v 1.Toni Rahunen TapErä 18,87,M50v 1.Jari Pajuvirta Vantaa 16,12,M60v 1.Kari Nuikka KorsKa 15,18,2.Juha Itkonen Vantaa 13,28,M65v 1.Heikki Turunen KUHU 19,81

Voimakiekko:Myl: Heikki Turunen KUHU 27,50,M45v 1.Toni Rahunen TapErä (ilman vauhtia,iv)21,92,M50v 1.Jari Pajuvirta Vantaa 29,53,M60v 1.Kari Nuikka KorsKa 24,50,2.Juha Itkonen vantaa 23,64

Linkopallo:M45v 1.Toni Rahunen TapErä 37,43(iv),M59v 1.Jari Pajuvirta Vantaa 44,17,M60v 1.Juha Itkonen Vantaa 42,60,2.Kari Nuikka KorsKa 37,12,M65v 1.Heikki Turunen KUHU 41,40

Saappaanheitto:M45v 1.Toni Rahunen TapErä 37,61 (iv),M50v 1.Jari Pajuvirta Vantaa 35,33,M60v 1.Juha Itkonen Vantaa 36,18,2.Kari Nuikka KorsKa 32,85,M65v 1.Heikki Turunen KUHU 40,55,M75v 1.Kalle Lehtonen KorsKa 24,54, Myl:  1.Heikki Turunen KUHU 40,19,2.Toni Rahunen TapErä 38,40(iv),3.Jari Pajuvirta Vantaa 34,84,4.Juha Itkonen Vantaa 34,07,5.Kari Nuikka KorsKa 30,94

5.6.2017

LepU:n viikkokisat 5.6.2017 Leppävirta

M60PT 4000m kelaus: 1) Hannu Ilonen VarkInv 32,0
Kiekko:
N22: 1) Marike Koskinen Varkaus 17,05
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 22,78
M60LV2: 1) Esa Ahlgren VarkInv 11,96
M60PT: 1) Kari Kettunen VarkInv 10,10
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 7,10
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 14,64
Liitosaapas:
Nyl: 1) Heidi Helander Varkaus 10,90
MylPT: 1) Kari Kettunen VarkInv 11,93
M60PT: 1) Kari Kettunen VarkInv 12,48
M60LV2: 1) Esa Ahlgren VarkInv 17,11
NylLV1: 1) Hanni Ahlgren VarkInv 14,38
N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VarkInv 14,43
Voimakiekko:
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 22,14, 2) Marike Koskinen Varkaus 13,50, 3) Heidi Helander Varkaus 7,80
N22: 1) Marike Koskinen Varkaus 12,98
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 21,27
N75 0,9kg: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 16,10
NylLV1: 1) Hanni Ahlgren VarkInv 10,33
N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VarkInv 16,37
MylPT: 1) Kari Kettunen VarkInv 7,29, 2) Heikki Impivaara LepU 5,81
M60PT: 1) Kari Kettunen VarkInv 11,15
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 9,70
MylLV2: 1) Esa Ahlgren VarkInv 8,92
M60LV2: 1) Esa Ahlgren VarkInv 12,10
Linkopallo:
Myl: 1) Janne Aimasmäki JoU 53,45, 2) Seppo Julkunen LepU 50,86
M30: 1) Janne Aimasmäki JoU 50,90
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 50,47
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 43,07, 2) Marike Koskinen Varkaus 24,38, 3) Heidi Helander Varkaus 15,91
N22: 1) Marike Koskinen Varkaus 22,21
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 42,09
MylPT: 1) Kari Kettunen VarkInv 15,48, 2) Heikki Impivaara LepU 12,05
M60PT: 1) Kari Kettunen VarkInv 14,92
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,12
MylLV1: 1) Esa Ahlgren VarkInv 17,50
M60LV1: 1) Esa Ahlgren VarkInv 19,02
NylLV1: 1) Hanni Ahlgren VarkInv 18,22
N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VarkInv 18,38
P5: 1) Matias Nyyssönen LepU 2,60
T7: 1) Nelli Itkonen LepU 4,61
P9: 1) Roope Itkonen LepU 10,20
Rengas:
Myl: 1) Janne Aimasmäki JoU 20,24, 2) Seppo Julkunen LepU 20,10
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,96
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,10
M30: 1) Janne Aimasmäki JoU 20,13
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 20,56

4.6.2017

Saappaanheitto  4.6 Pielavesi Cup 2

Nyl: 1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 40.94, 2. Virpi Kostamo Keiteleen Kunto 33.46, 3. Tanja Saastamoinen Savon Saapas 33.03, 4. Jenna Korhonen HeTa-13 27.18
P5: 1. Olli Kostamo Keiteleen Kunto 4.20
P15: 1. Einari Saastamoinen Keiteleen Kunto 22.92
T15: 1. Jenna Korhonen HeTa-13 25.98
N22: 1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 38.37
N35: 1. Tanja Saastamoinen Savon Saapas 31.39
Myl: 1. Niko Korhonen HeTa-13 47.20, 2. Aku Korhonen HeTa-13 46.22, 3. Seppo Asikainen Savon Saapas 45.29, 4. Rauno Holopainen Savon Saapas 40.12 5. Eero Oravainen Savon Saapas 39.37, 6. Jouko Voutilainen Savon Saapas 34.94, 7. Juhani Tikkanen Savon Saapas 32.56
P17: 1. Aku Korhonen HeTa-13 40.40
M40: 1. Niko Korhonen HeTa-13 46.22
M55: 1. Seppo Asikainen Savon Saapas 45.32, 2. Eero Oravainen Savon Saapas 38.70
M60: 1. Rauno Holopainen Savon Saapas 38.36
M70: 1. Jouko Voutilainen Savon Saapas 34.94, 2. Juhani Tikkanen Savon Saapas 32.66

Jorman moukaripörssi Leppävirta 4.6.2017.

Tulokset.
Pörssikilpailu miehet heittivät 5kg ja naiset 3kg moukareita, paremmuus ikähyvityksien perusteella. Ensin tulos ja sitten ikähyvityksen kanssa.

Miehet: 1) Esko Palviainen IisVi 38,71= 79,21, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 24,41= 61,91, 3) Jorma Rajakannas LepU 22,96= 50,46, 4) Juho Koponen VarkKV 40,94= 46,94.
Naiset 1) Terttu Kilpeläinen LepU 18,27= 56,77, 2) Tia - Maria Paldanius IisVi 51,28= 56,28, 3) Anu Mitro JKU 25,66= 56,16, 4) Minttu Kovanen SaRi 48,50= 53,50, 5) Leena Tenhu JKU 29,08= 52,58, 6) Pirjo Saukkonen LepU 31,42= 44,92.
Myl 1) Jussi Murtasaari KuoRe 44,48.
P14: 1) Juho Koponen VarkKV 45,73.
P13: 1) Riku Tenhunen SiiPo 34,69, 2) Kari Nieminen VarkKV 24,14.
P12: 1) Lassi Salmi JKU 14,58.
P11: 1) Isko Kovanen SaRI 32,52.
M40: 1) Jussi Murtasaari KuoRe 44,71.
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 27,94.
T15: 1) Minttu Kovanen SaRI 48,30, 2) Tiia Maria Paldanius IisVI 48,08.
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 26,76.
N60: 1) Leena Tenhu JKU 32,63.
N65: 1) Anu Mitro JKU 27,02.
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 21,38.
Keihäs M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 42,22.
Korkeus M70: 1) Matti Kostamo LepU 140.
Linkopallo M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 55,76.
Linkopallo P11: 1) Luukas Rissanen Leppävirta 24,35, 2) Veeti Miettinen Leppävirta 23,62.
PTLM65: 1) Heikki Impivaara LepU 12,90.
LV2 M65: 1) Pertti Koponen Speul 8,60.

1.6.2017

Tulosheitot 1.6.2017 Heinävesi

Liitosaapas:

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 37,63
Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi7,48
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 7,80
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 16,58
M 65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 17,24

Linkopallo:

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 4075
N45 : 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,75
Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 9,75
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 9,28
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 19,05
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 18,46

Rengas:

Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 3,66
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 3,17
M65 erityisryhmä ( pieni rengas) : 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 10,42

Voimakiekko:

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 19,19
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 19,35
Nyl erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 5,45
N50 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen Heinävesi 5,40
Myl erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 12,85
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 12,97

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään