Yhteistyössä

 


 

 

Heinäkuu 2018

 

28.7.2018

Toivon Kipinä ja Suomen Perinneurheiluliiton mestaruuskilpailut Varkauden Kangaslampi 28.7. 2018

Tulokset.
100m
M60: 1) Reijo Häyrinen KangKa14,3.
M55: 1) Juhani Ryynänen JuuU 15,6.
N65: 1) Aija Hynynen KuoVi 18,8
N55v erityisr 1) Aune Juvonen LepU 48,5.
PTL kelaus M65: 1) Heikki Impivaara LepU 47,9.
60m
M55: 1) Juhani Ryynänen JuuU 9,4.
P10: 1) Onni Kojo Siilinjärvi 10,6, 2) Kasper Räisänen Kuopio 14,7.
T10: 1) Saimi Heiskanen Varkaus 12,0
40m
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 7,5.
Naiset 1) Kaisa Kilpeläinen Varkaus 6,3.
N55: 1) Ritva Kilpeläinen Kangaslampi 9,9
P8: 1) Daniel Räisänen K:lampi 7,4.
P7: 1) Viljami Happonen Siilinjärvi 7,6.
P6: 1) Benjamin Ahlin Ruotsi Tukholma 8,8, 2) Toivo Kanniainen Varkaus, Jera Backman Varkaus, Reijo Kotilainen Varkaus 8,9.
P5: Samuli Koponen Kuvansi 10,6, 2) Theotor Ahlin Ruotsi Tukholma 13,6.
P4: 1) Kimmo Kilpeläinen Varkaus 14,6
T9: 1) Hilma Happonen Siilinjärvi 7,8.
T8: 1) Ester Koponen Kuopio 7,5.
T5: 1) Elsa Koponen Kuopio 11,1.
T4: 1) Eva- Maria Kotilainen Varkaus, 2) Linnea Backman Varkaus 17,5.
300m
M60: 1) Reijo Häyrinen KangKa 50,8.
M65: 1) Ari Hulkkonen 1.06,1.
P10: 1) Onni Kojo Siilinjärvi 1.05,7.
P7: 1) Viljami Happonen Siilinjärvi 1.11,6
P6: 1) Reijo Kotilainen Varkaus 1.33,3
P4: 1) Kimmo Kilpeläinen Varkaus 2.25,3
Ptl kelaus M65: 1) Heikki Impivaara LepU 2.54,6
3000m
Myl 1) Vesa Ikonen Varkaus 21.29,1
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 11.32,3, 2) Veli Salmi SaJy 14.09,1
M60: 1) Martti Semi LepU 13.22,1
M65: 1) Harri Koponen KuvKu 13.19,1, 2) Ari Hulkkonen LepU 14.23,3
Naiset 1) Riikka Kilpeläinen VarkKV 11.39,3.
3000m kävely
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 21.28,0
M65: 1) Timo Pulkkinen PSN 21.29,1
N50: 1) Tiina Stenvall HKV 21.30,1
N65: 1) Aija Hynynen KuoVi 24.32,0, 2) Ritva Nissinen Kangaslampi 28.33,2
N80: 1) Airi Puustinen Kangaslampi
N35: 1) Satu Taivainen EsboIF 16.01,3

Kuula:

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 7,99, 2) Raili Nevalainen JuuU 7,10

Myl: 1) Jarmo Matilainen MikKv 9,19, 2) Matti Saukkonen LepU 5,58

N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 7,74

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 9,22

N55erit ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 2,33

N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 7,91

N65: 1) Arja Mäntykivi LepU 5,84, 2) Ritva Nissinen Kangaslampi 4,05

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 7,36

N80: 1) Airi Puustinen Kangaslampi 4,50

Myl erit. ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 5,56

M50: 1) Jari Nevalainen JoKa 11,05, 2) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 7,92

M55: 1) Jarmo Matilainen MikKv 10,67, 2) Juhani Ryynänen JuuU 6,46, 3) Matti Saukkonen LepU 6,12

M60: 1) Markku Savola SU-41 11,43

M65: 1) Seppo Gavrilov JoKa 10,32, 2) Heikki Turunen KorsKa 10,11, 3) Martti Miettinen SyvNo 9,06

M65 erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 5,73

M70: 1) Matti Kostamo LepU 9,46, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 8,51, 3) Erkki Mikkilä SyvNo 7,75

M75: 1) Toivo Voutilainen Pyu 8,38, 2) Juhani Mikkilä SyvNo 7,92

M80: 1) Martti Soulanto SaJy 8,42

T10: 1) Saimi Heiskanen Varkaus 4,11

Kiekko:

Nyl: 1) Saila Konttinen HeiYu 19,59

Myl: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 22,10, 2) Jorma Rajakannas LepU 17,69, 3) Matti Saukkonen LepU 13,44

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 19,00

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 26,53

N55 erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 5,69

N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 19,63

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 13,76

Myl erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 13,68

M50: 1) Jari Nevalainen JoKa 30,13, 2) Veli Salmi SaJy 26,34, 3) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 25,75

M55: 1) Matti Saukkonen LepU 15,86

M60: 1) Markku Savola SU-41 42,91, 2) Ahti Honkanen JoKa 38,70, 3) Jorma Rajakannas LepU 26,51

M65: 1) Heikki Turunen KorsKa 31,62, 2) Seppo Gavrilov JoKa 28,42

M65 erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 12,26

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 29,19

M80LV2: 1) Pekka Kandolin LepU 10,27

M80: 1) Martti Soulanto SaJy 19,24

Saappaanheiton Pielavesi Cup 3 28.7

Nyl 1.) Heidi Korkalainen Savon Saapas 38,52
Myl 1.) Seppo Asikainen Savon Saapas 45,31 2.) Juhani Tikkanen Savon Saapas 31, 56 3.)Esko Korkalainen Savon Saapas 25,25
M601.) Seppo Asikainen Savon Saapas 40,60
M65 1.)Esko Korkalainen Savon Saapas 25,80
M70 1.) Juhani Tikkanen Savon Saapas 30, 54

25.7.2018

Perinneurheilukilpailut Mikkelin Kalevankankaan kenttä 24.7.2018.

Tulokset.
Kuula M55: 1) Esa Dufva MiKV 11,22.
Kiekko M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 26,78.
Kiekko M70: 1) Pentti Montonen MiKV 36,80
Yhdenkäden painonheitto.
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 21,73 ME
N55: 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 6,03
Linkopallonheitto.
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 42,18
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 51,70
P5: 1) Matias Nyyssönen LepU 13,10
Liitosaappaanheitto
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 38,53
M70: 1) Pentti Montonen MiKV 46,30.
P5: 1) Matias Nyyssönen LepU 11,03
N55: 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 24,51

 

24.7.2018

JoPa:n viikkokisat 24.7.2018 Raahe

Hirrensyöksy Myl 1)Jani Ojala JoPa 8.14 2)Juha Korpi JoPa 6.31

Autonrenkaanheitto Myl 1)Jani Ojala JoPa 22.11 2)Juha Korpi JoPa 15.31

Leppävirran Urheilijoiden pk ja viikkokilpailut 23.7.2017.

Tulokset:
1500m Myl 1) Arttu Savolainen LepU 6.55,1
1500m M35; 1) Jaime Huerta LepU 5.23,1
400m N55: 1) Aira Kröger Kuopio 2.53,5
Korkeus Myl 1) Matti Kostamo LepU 142.
Korkeus M80: 1) Niilo Korhonen SuoVa 115
Korkeus M75: 1) Asko Pesonen IisVI 138
Korkeus M70: 1) Matti Kostamo LepU 141.
Kuula M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 8,40.
Kuula M50: 1) Seppo Julkunen LepU 8,86.
Kuula M65: 1) Martti Miettnen SyvNo 8,69.
Kuula M70: 1) Matti Kostamo LepU 9,62, 2) Mauri Laaksonen KuoRe 9,28, 3) Raimo Kilpeläinen LepU 8,71, 4) Erkki Mikkilä SyvNo 7,89.
Kuula M75: 1) Juhani Mikkilä SyvNo 8,60
Kuula LV2 M80: 1) Pekka Kandolin Heli Varkaus 3,62.
Kuula naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 7,77, 2) Raili Nevalainen JuuU 7,14
Kuula N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 8,89.
Kuula N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 8,06.
Kiekko M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 18,56.
Kiekko M50: 1) Seppo Julkunen LepU 28,00
Kiekko M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 29,02
Kiekko M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 28,43, 2) Mauri Laaksonen KuoRe 23,96.
Kiekko M80: 1) Kaarle Tuovinen KuoRe 26,11, 2) Niilo Korhonen SuoVa 23,27.
Kiekko LV2 M80: 1) Pekka Kandolin Heli Varkaus 11,13
Kiekko N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 24,45
Kiekko N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 19,77
40m T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 6,9.
40M T9: 1) Klara Ollikainen LlepU 9,1
40m P7: 1) Otto Ollikainen LepU 7,9
40m T6: 1) Aada Kärkkäinen LepU 8,6.
40M P4: 1) Miska Takkunen LepU 12,2
40m T4: 1) Mia Kröger LepU 12,6
20m P4: 1) Miska Takkunen LepU 7,5
20m T3: 1) Siiri Huerta LepU 12,4
20m T2: 1) Elli Kärkkäinen LepU 14,1
Pallonheitto P7: 1) Otto Ollikainen LepU 11,00
Pallonheitto P4: 1) Miska Takkunen LepU 3,41
Pallonheitto T12: 1) Pompis Ojanen LeVi 19,40
Pallonheitto T10: 1) Kalla Ollikainen LeVi 15,69.
Pallonheitto T9: 1) Klara Ollikainen LepU 10,99.
Pallonheitto T8: 1) Jenni Ojanen LeVi 10,98
Pallonheitto T6: 1) Aada Kärkkäinen LepU 6,71
Pallonheitto T5: 1) Eevi Ojanen LeVI 7,60.
Pallonheitto T4: 1) Mia Kröger LepU 6,80.
Pallonheitto T3: 1) Siiri Huerta LepU 2,61.
Pallonheitto T2: 1) Elli Kärkkäinen LepU 2,01
Voimakiekko Naiset 1) Tiina Repo JuuU 30,23 Se, 2) Raili Nevalainen JuuU 17,55.
Voimakiekko N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 16,49

 

22.7.2018

Perinneurheilukilpailut Sorsakoski 22.7.2018

Tulokset.
Rantaonki
Myl 1) Timo Turunen HeUK 803, 2) Tero Nikkanen PuPi 725, 3) Jorma Rajakannas LepU 420, 4) Kari Nikkanen Vapa 0,056.
M65: 1) Pekka Hujanen PuPi 1232, 2) Harri Raita SiiKa 1006, 3) Teijo Natunen HeUK 778, 4) Kari Toivanen LepU 147.
Naiset 1) Sirpa Kolehmainen STO 802, 2) Leila Räsänen STO 305, 3) Leena Toivanen LepU 202.
N65: 1) Kaija Raita SiiKa 541, 2) Anna- Liisa Pärnänen PuPi 355.
Lapset 1) Maija - Ingrit Honkavaara Helsinki 337, 2) Seela Honkavaara Helsinki 0,023.
Hölkkä, matka 2,3km
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 9,03.
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 10,50.
N65: 1) Sisko Malkki SaSU 11,23.
40m T8: 1) Maija- Ingrit Honkavaara Helsinki 6,8.
40m T6: 1) Seela Honkavaara Helsinki 7,5.
Puujalka kävely 20m
Naiset 1) Minna Pulkkinen Sorsakoski 23,1, 2) Riikka Honkavaara Helsinki 37,6.
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 20,4
T8: 1) Maija- Ingrit Honkavaara Helsinki 40,7
T6: 1) Seela Honkavaara Helsinki 41,0.
Koirauintityylin SM
150m naiset 1) Riikka Honkavaara Helsinki 3,33,0
150m Miehet 1) Ismo Kotijärvi LepU 2.25,4
20m T8: 1) Maija- Ingrit Honkavaara Helsinki 17,3
20m T6: 1) Seela Honkavaara Helsinki 21,3
Tikanheitto
Myl 1) Vilho Kauhanen Varkaus 39, 2) Ismo Kotijärvi LepU 28, 3) Jorma Rajakannas LepU 27.
Naiset 1) Minna Pulkkinen Sorsakoski 27, 2) Riikka Honkavaara Helsinki 16.
Vanhemmat naiset 1) Sisko Malkki SaSu 16, 2) Maija Koponen Sorsakoski 6.
Lapset 8v 1) Maija- Ingrit Honkavaara Helsinki 28.
Lapset 6v 1) Seela Honkavaara Helsinki 30.

Pulkkilan pitäjäpäivien linkopallonheitto kilpailut 20.7.2018 Pulkkila

T 11
1. Aada Jokela (4v) 3,21

P11
1. Aleksi Keihäskoski (10v) 13,46
2. Taneli Vuoti (3v) 3,35

T15
1. Ruusu Helenius (14v) 26,09

P15
1. Tommi Aho (14v) 28,88

Yleiset Naiset
1. Teija Aho (47v) 39,19
2. Laura Kälkäjä (29v) 23,09
3. Marika Helenius (46v) 22,59
4. Kaisu Rönkkömäki (56v) 21,55

Ikänaiset
1. Annikki Alama (66v) 18,68
2. Eeva Karppinen (71v) 13,47
3. Sanni Väyrynen (81v) 12,92

Yleiset Miehet
1. Heikki Savikoski (28v) 51,83
2. Toni Jokela (36v) 43,15
3. Jouko Helenius (51v) 40,30
4. Rauno Kiiskilä (60v) 36,57
5. Teppo Aho (16v) 36,38
6. Juha Vuoti (31v) 35,00
7. Hannu Nikumatti (34v) 34,47
8. Risto Rainevaara (51v) 30,98

Ikämiehet
1. Teemu Moilanen (70v) 22,45
2. Antti Sarkkinen (71v) 20,35

 

20.7.2018

Kuntoranta kisat Varkaus 19.7.2018.

Tulokset
Kuntorantahölkkä matka 4,2km
M40: 1) Markku Savolainen LepU 17,55
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 17,20.
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 20,34, 2) Timo Karhunen LepU 24,00
N65: 1) Sisko Malkki SaSu 25,11
Koukkupolvikävely 2,1km M70: 1) Keijo Puustinen LepU 13,47.
40m
T7: 1) Sofia Nummi HeiYU 8,6.
P5: 1) Luka Mustonen Helsinki 8,8.
T4: 1) Henna Malkki Valkeakoski 30,3
T3: 1) Isla Torniainen Järvenpää 19,2
Rantaonginnan Keski- Savon mestaruuskilpailu
Myl 1) Jukka Kauppinen JMKy 2643, 2) Timo Turunen HeUK 2189, 3) Tero Nikkanen PuPi 2171, 4) Toni Nikkanen LUK 1913.
M65: 1) Risto Tirkkonen HeUK 2511, 2) Pekka Hujanen PuPi 1889, 3) Teijo Natunen HeUK 1391, 4) Reijo Hilonen VTO 1272,5) Kari Heimonen VTO 1082, 6) Kari Toivanen LepU 104.
Naiset 1) Eija Haapakoski JMKy 1223, 2) Leena Toivanen LepU 665
N65: 1) Toini Eronen VTO 2086, 2) Taimi Lautanen JMKy 1231, 3) Anna- Liisa Pärnänen PuPi 409
Nuoret 1) Juuso Tirkkonen HeUK 436.
Mjoukku 1) HeUK/Pupi 5651( Turunen, Natunen, Tero Nikkanen) 2) HeUK 2947 ( Risto ja Juuso Tirkkonen) 3) Leppävirta 2403 ( Kari ja Toni Nikkaken, Kari Toivanen)
Sekajoukkue 1) JKMy , 5091 ( Kauppinen, Haapakoski, Lautanen) 2) VTO 4440 ( Hilonen, Eronen, Heimonen) 3) PuPi/ LepU 2963 ( Hujanen, Pärnänen, Leena Toivanen)
Invalidien Itä- Suomen Mestaruuskilpailu
Miehet 1) Harri Raita SiilinjInv 1489, 2) Heikki Rissanen VarlInv 939, 3) Matti Huuhka VarkInv 502, 4) Kari Nikkanen Leppävirta 386, 5) Keijo Turunen VarkInv 252, 6) Kari Kettunen VarlInv 104, 7) Pekka Kainulainen VarkInv 0,9
Naiset 1) Seija Kokkarinen SiilinjInv 1739, 2) Kaija Raita SiilinjInv 468, 3) Kielo Rissanen VarkInv 107, 4) Marjatta Vilhunen SiilijInv 0.071, 5) Senni Heikkinen- Pajarinen SiilinjInv 0,0.
Joukkuekisa 1) SiilinkInv 3688( Harri ja Kaija Raita, Kokkarinen) 2) Vark Inv 861( Huuhka, Turunen, Kielo Rissanen)

Renkaan tarkkuusheitto:

Miehet: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 13, 2) Kari Kettunen JoU 10, 3) Erkki Leskelä LepU 6, 4) Pekka Kainulainen VSI 6, 5) Seppo Julkunen LepU 5, 6) Matti Saukkonen LepU 5, 7) Matti Tiainen Varkaus 4, 8) Veli-Sakari Kainulainen LepU 3, 9) Timo Karhunen LepU 3, 10) Timo Pulkkinen PSN 1

Naiset: 1) Heidi Helander LepU 6, 2) Sari Räisänen Varkaus 5, 3) Pirjo Saukkonen LepU 5, 4) Raili Tiainen Varkaus 2, 5) Asta Kankaala LepU 1

Tikanheitto:

Miehet: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 38, 2) Erkki Leskelä LepU 35, 3) Pekka Kainulainen VSI 34, 4) Veli-Sakari Kainulainen LepU 24, 5) Timo Karhunen LepU 23

Miehet NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 9

Naiset: 1) Sari Räisänen Varkaus 35, 2) Heidi Helander LepU 28, 3) Saila Konttinen HeiYu 18, 4)

Puhallustikka:

Miehet: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 45, 2) Erkki Leskelä LepU 45, 3) Raimo Kilpeläinen LepU 42, 4) Pekka Kainulainen VSI 39, 5) Matti Tiainen Varkaus 32

Miehet NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 31

Miehet PT: 1) Heikki Impivaara LepU 33, 2) Kari Kettunen JoU 32

Naiset: 1) Sari Räisänen Varkaus 44, 2) Heidi Helander LepU 44, 3) Raili Tiainen Varkaus 18

Renkaanheitto:

Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 20,16, 2) Matti Saukkonen LepU 10,90, 3) Auvo Elo Laitila 10,25, 4) Veli-Pekka Sillanpää Alajärvi 8,00

Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 15,80, 2) Pirjo Saukkonen LepU 15,55, 3) Minna Ikävalko Klaukkala 10,78, 4) Marjut Peltonen Kyrö 8,79

N40: 1) Minna Ikävalko Klaukkala 7,52

N45: 1) Asta Kankaala LepU 15,15, 2) Marjut Peltonen Kyrö 6,50

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 15,70

N55 erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 5,10

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 8,27

Myl eritryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 13,00

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 22,15, 2) Auvo Elo Laitila 12,39, 3) Veli-Pekka Sillanpää Alajärvi 11,35, 4) Henry Mäkinen Järvenpää 11,00

M55: 1) Matti Saukkonen LepU 12,37

M65 NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 10,22

M65 erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 12,82, 2) Timo Karhunen LepU 10,85

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 13,75

T7: 1) Emma Ikävalko Klaukkala 5,30, 2) Irma Peltonen Kyrö 2,90

T9: 1) Venla Mäkinen Järvenpää 6,80, 2) Viivi Mäkinen Järvenpää 6,20

P9PT: 1) Eero Elo Laitila 2,65

P11: 1) Lauri Elo Laitila 8,43

T13: 1) Teresa Sillanpää Alajärvi 6,90

Voimakiekko:

Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 30,40, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 20,63, 3) Erkki Leskelä LepU 19,70, 4) Matti Saukkonen LepU 18,75, 5) Auvo Elo Laitila 18,00, 6) Veli-Pekka Sillanpää Alajärvi 17,25, 7) Henry Mäkinen Järvenpää 16,80, 8) Lauri Elo Laitila 9,55

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 23,50, 2) Asta Kankaala LepU 22,40, 3) Sari Räisänen Varkaus 14,30, 4) Outi Mäkinen Järvenpää 12,95, 5) Terttu Kilpeläinen LepU 12,00, 6) Teresa Sillanpää Alajärvi 10,80, 7) Minna Ikävalko Klaukkala 10,78, 8) Marjut Peltonen Kyrö 10,45, 9) Ronja Mäkinen Järvenpää 7,00, 10) Venla Mäkinen Järvenpää 6,90, 11) Viivi Mäkinen Järvenpää 6,70, 12) Irma Peltonen Kyrö 5,20

N40: 1) Outi Mäkinen Järvenpää 11,30, 2) Minna Ikävalko Klaukkala 10,05

N45: 1) Asta Kankaala LepU 25,40, 2) Sari Räisänen Varkaus 10,55, 3) Marjut Peltonen Kyrö 8,70

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 26,04

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 12,10

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 33,82, 2) Erkki Leskelä LepU 20,30, 3) Auvo Elo Laitila 19,50, 4) Veli-Pekka Sillanpää Alajärvi 17,90, 5) Henry Mäkinen Järvenpää 15,55

M55: 1) Matti Saukkonen LepU 20,80

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 22,90

Myl NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 15,50

M65 NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 16,80

Myl eritryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 14,85

M65 erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 16,15, 2) Timo Karhunen LepU 15,40

Nyl erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 5,00

N55 erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 5,27

T7: 1) Irma Peltonen Kyrö 5,40, 2) Emma Ikävalko Klaukkala 3,60

T9: 1) Viivi Mäkinen Järvenpää 8,40, 2) Venla Mäkinen Järvenpää 7,60

MylPT: 1) Eero Elo Laitila 3,50

P9PT: 1) Eero Elo Laitila 5,00

T11: 1) Ronja Mäkinen Järvenpää 6,80

P11: 1) Lauri Elo Laitila 9,65

T13: 1) Teresa Sillanpää Alajärvi 9,50

 

Iltaheitot 18.7.2018 Muuruvesi

Voimakiekko:
Myl: 1) Niilo Hartikainen Juankoski 30,80, 2) Seppo Julkunen LepU 28,70, 3) Pasi Puustinen Lapinlahti 27,90,
4) Pentti Karppi MuuJy 19,48, 5) Joni Karppi MuuJy 9,90, 6) Mikael Kokkarinen MuuJy 9,10, 7) Juho Kumpulainen MuuJy 4,26
Nyl: 1) Marju Brilli MuuJy 11,50, 2) Mari Karppi MuuJy 6,76
N45: 1) Marju Brilli MuuJy 11,48
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 31,57
M55: 1) Pentti Karppi MuuJy 23,08
M60: 1) Niilo Hartikainen Juankoski 33,40
M75: 1) Toimi Julkunen Lep 18,36
T5: 1) Jenna Karppi Muujy 1,90
T9: 1) Ella Eskelinen MuuJy 5,10
T11: 1) Mari Karppi MuuJy 6,27
P5: 1) Reino Markkinen MuuJy 3,40
P7: 1) Niko Markkinen MuuJy 4,27
P11: 1) Mikael Kokkarinen MuuJy 10,79, 2) Juho Kumpulainen MuuJy 5,10
P13: 1) Joni Karppi MuuJy 11,13
Rengas:
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 19,95, 2) Pasi Puustinen Lapinlahti 18,30
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 21,05
M60: 1) Niilo Hartikainen Juankoski 20,58
M75: 1) Toimi Julkunen LepU 12,38
N45: 1) Asta Kankaala LepU 13,85
Hirrensyöksy:
Myl: 1) Niilo Hartikainen Juankoski 5,74, 2) Pasi Puustinen Lapinlahti 5,3,4

18.7.2018

Jopa viikkokisat 17.7 Raahe

Yhdenkädenpaino Myl 1)Jani Ojala Jopa 16.82 2)Joel Vuokila Raahe 12.99 3)Markku Lattunen Jopa 11.99 4)Juha Korpi Jopa 10.65

Renkaanheitto Myl 1)Jani Ojala Jopa 19.77 2) Joel Vuokila Raahe 16.71 3)Juha korpi Jopa 15.48 4)Markku Lattunen Jopa 14.50

Voimakiekko Myl 1) Jani Ojala Jopa 36.15 2)Joel vuokila Raahe 32.00 3)Juha korpi Jopa 25.65

17.7.2018

Kiihtelysvaaran kesämarkkinoiden perinnesaapas heittelyt

14.7.2018 Kiihtelysvaara

T-13 Aada Rautiainen KiiU 11.71m

N-50 Tuire Rautiainen KiiU 17.19 m
N-50 Hannele Rummukainen KiiU 16.33m
N-55 Liisa Pakarinen Heinävaara 13.25m
N-60 Eeva Karvinen Joensuu 10.20m
N-65 Katariina Ahlholm KiiU14.29m
Aune Liukku Vantaa 13.93m

N-80 Kaija Tukiainen Joensuu 7.68m

P-5 Ilmo Savolainen Joensuu 6.86m
Luka Pykäläinen Liperi 4.73m

P-7 Jiri Jokela KiiU 14.46m
Eemeli Mielonen Kiihtelysvaara 9.96m
Viljami Mielonen Kiihtelysvaara 8.44m

P-9 Matias Heiskanen Heinävaara 10.43m
P-11 Akseli Myller KiiU 11.28m
P-13 Samuli Piiroinen Joensuu 3.55m

M-30 Henri Karvinen Kiihtelysvaara 25.69m
Ari-Pekka Tenhunen Vantaa 15.96m

M-35 Teemu Myller Kiihtelysvaara 27.36m
Mika Heiskanen Heinävaara 23.85m
Toni Pääkkönen Vantaa 23.62m

M-40 Marko Mielonen Kiihtelysvaara 23.19m

M-45 Ismo Mäntynen Siilinjärvi 17.08m

M-50 Osmo Jokela KiiU 31.98m
Jukka Nuutinen Kiihtelysvaara 26.93m
Aapo Rautiainen KiiU 17.36m
Jouni Turpeinen Järvenpää 17.59m

M-55 Jouni Heiskanen Kiihtelysvaara 28.82m
Jouko Muikku Joensuu 20.95m
Antti Rautiainen Kiihtelysvaara 19.22m
Keijo Mäkelä Pirkkala 18.56m
Timo Könönen Riistavesi 16.63m

M-60 Raimo Heiskanen KiiU 25.35M
Seppo Kinnunen Kiihtelysvaara 19.10m
Veijo Vepsäläinen Joensuu 18.60m
Harri Hartikainen Tuusula 17.70m
Valeri Mihailov Petroskoi 17.63m
Pekka Parkov Petroskoi 12.71m

M-65 Markku Willman Kiihtelysvaara 13.01m

M-70 Niilo Väänänen Kiihtelysvaara 17.61m
Martti Jalkanen Helsinki 14.94m
Jarmo Leskinen Joensuu 14.72m

M-75 Aaro Raassina KiiU 21.40m

M-80 Teuvo Nuutinen Tohmajärvi 13.70m

 

SANKOHIIPIMISEN SM-kilpailut 14.7.2018
Hannunkiven lomakylä Kivijärvi
85 osalllistujaa

Miehet
1. Antti Nätti Kivijärvi 2.53 (+0.50)
2. Joona Rentola Järvenpää 2.57 (+1.10)
3. Tero Suontakanen Reisjärvi 2.58 (+1.00)
4. Juha Kivisaari Seinäjoki 2.59 +0.50)
5. Mika Merimäki Valkeakoski 3.01 (+0.50)
6. Juha-Matti Maaninka Hikiä 3.12 (+1.20)
7. Ilkka Nieminen Helsinki 3.17 (+0.50)
8. Juha Koponen Oulu 3.20 (+1.20)
9. Juho Vähäsöyrinki Reisjärvi 3.28 (+1.10)
10. Markku Mustonen Kuopio 3.28 (+1.30)
11. Timo Haapasalmi Seinäjoki 3.30 (+.100)
12. Joni Ainesmaa Helsinki 3.30 (+1.30)
13. Erno Hilvenius Kerava 3.32 (+1.30)
14. Olli Örnmark Espoo 3.35 (+0.40)
15. Olli Lamminen Vaasa 3.35 (+1.20)
16. Tero Koskela Vaasa 3.36 (+0.30)
17. Jere Holm Rovaniemi 3.37 (+1.20)
18. Janne Helminen Jokioinen 3.42 (+1.00)
19. Harri Kykkänen Vihtavuori 3.44 (+1.10)
20. Jani Nieminen Turku 3.45 (+1.00)
21. Atte Rintamäki Seinäjoki 3..47 (+1.30)
22. Jani Kinnunen Reisjärvi 3.51 (+1.30)
23. Henri Änäkkälä Kuopio 3.52 (+2.00)
24. Jaakko Riihimäki Lapua 3.56 (+1.50)
25. Markus Hav Kouvola 3.57 (+1.40)
26. Juho Viitala Seinäjoki 4.06 (+1.50)
27. Joona Salo Seinäjoki 4.10 (+1.10)
28. Arttu Niiranen Maaninka 4.17 (+2.10)
29. Simo Niemelä Oulu 4.18 (+2.00)
30. Mika Terho Valkeakoski 4.24 (+1.10)
31. Petro Koponen Kuopio 4.33 (+2.40)
32. Aki Pöntinen Järvenpää 4.38 (+2.20)
33. Kimmo Järvelin Laukaa 4.55 (+1.30)
34. Jarkko Antikainen Kuopio 5.04 (+2.20)
35. Tuomas Niemi Vaasa 5.09 (+1.40)
36. Mika Kinnunen Reisjärvi 5.38 (+2.30)
37. Otto Rösth Helsinki 6.05 (+2.40)
38. Tuomas Pohjola Helsinki 6.21 (+4.10)
39. Jarkko Rouhe Kangasala 9.07 (+2.00)
Miiro Aalto Helsinki DNS
Mikko Rantanen Helsinki DNS

M50
1. Harri Kolu Jyväskylä 3.30 (+1.00)
2. Tarmo Kovanen Kivijärvi 4.43 (+1.20)
Ismo Suoniemi Pietarsaari 4.43 (+0.40)

Naiset
1. Veera Paananen Oulu 3.28 (+1.10)
2. Satu Honkonen Karstula 3.37 (+0.30)
3. Hanna Uunila Kauhajoki 3.56 (+1.00)
4. Eeva Kajan Hämeenlinna 3.57 (+0.50)
5. Riitta Sarén Kivijärvi 4.10 ( +0.50)
6. Virpi Siidorov Äänekoski 4.15 (+0.50)
7. Päivi Soininen Ylistaro 4.25 (+1.20)
8. Mari Syrjälä Turku 4.37 (+0.50)
Heidi Seppänen Helsinki 4.37 (+2.00)
10. Susanna Leppänen Karstula 4.43 (+1.00)
11. Mari Pukkila Hikiä 4.45 (+1.40)
12. Tiina Järvelin Laukaa 6.07 (+1.20)
13 .Minna Uunila Kauhajoki 7.53 (+3.00)

N50
1. Tuula Engman Keuruu 5.20 (+2.10)

P13
1. Leevi Puranen Laukaa 3.54 (0.50)
2. Pasi Järvelin Laukaa 4.37 (+0.50)
3. Topia Koskela Vaasa 5.31 (+2.10)

P11
1. Ville Järvelin Laukaa 4.31 (+1.50)
2. Konsta Hiltunen Kokkola 5.20 (+2.00)
3. Veli-Mathias Mängli Kivijärvi 5.50 (+2.40)
4. Atte Koskinen Nummela 5.51 (+2.40)
5. Heimo Helminen Jokioinen 6.11 (+2.40)

P9
1. Tatu Järvinen Laukaa 7.52 (+3.10)
2. Arttu Soininen Ylistaro 8.23 (+3.50)

P7
1. Aleksi Haapasalmi Seinäjoki 4.32 (+0.50)
2. Aleksi Soininen Ylistaro 4.36 (+0.30)
3. Roope Sarén Kiivjärvi 4.43 (+1.40)
4. Elias Elaaji Espoo 5.34 (+1.20)

T15
1. Jenni Honkonen Karstula 5.30 (+1.30)
2. Venla Kajula Oulu 5.38 (+2.20)

T13
1. Lotta Puisto Äänekoski 5.59 (+1.20)

T11
1. Silja Kivisaari Seinäjoki 5.33 (+1.40)
2. Josefiina Koponen Oulu 5.38 (+2.10)
3. Marjaana Mängli Kiivjärvi 7.02 (+3.10)
4. Venla Taskinen Nummela 7.44 (+7.44)

T9
1. Ella Sarén Kivijärvi 5.28 (+5.28)
2. Eevi Vuohensalo Hämeenlinna 5.55 (+2.30)
3. Lyydia Hakkarainen Helsinki 10.36 (+3.00)

T7
1. Alina Haapasalmi Seinäjoki 5.39 (+0.50)
2. Helmi Järvelin Laukaa 6.40 (+1.10)
3. Ellinoora Soininen Ylistaro 7.25 (+1.00)

 

14.7.2018

Muuruvesikisat 14.7.2018

Tulokset.
Kuula
Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 11,31
M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 8,08.
M45: 1) Mikko Utriainen RiistvUrh 7,68
M50: 1) Jari Nevalainen JoKa 10,92, 2) Seppo Julkunen LepU 8,79, 3) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 8,13.
M55: 1) Kari Niemi Nokia 8,52.
M65: 1) Seppo Gavrilov JoKa 10,94.
M70: 1) Matti Kostamo LepU 10,20, 2) Mauri Laaksonen KuoRe 9,55.
M75: 1) Toivo Voutilainen PyU 9,12.
P13: 1) Riku Kankaala LepU 5,96.
P11: 1) Veikko Rundgren Rovaniemi 4,20
P9: 1) Oskari Brilli MuuJy 3,31.
P7: 1) Otto Ollikainen LepU 3,01, 2) Vilho Jokinen Rovaniemi 1,79.
Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 8,01, 2) Saila Konttinen HeiYU 7,90.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 7,32.
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 9,79.
N60: 1) Leila Turunen PoU 6,57
T13: 1) Linnea Rundgren Rovaniemi 6,71
T10) 1) Kalla Ollikainen LepU 5,98.
T9: 1) Klara Ollikainen LepU 2,81.
60m
P13: 1) Emil Oliveira Muuruvesi 9,2, 2) Joni Karppi MuuJy 9,5.
P11: 1) Veikko Rundgren Rovaniemi 9,6.
T13: 1) Linnea Rundgren Rovaniemi 9,8.
T11: 1) Anna Saarela MuuJy 10,2, 2) Mari Karppi MuuJy 10,5.
T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 10,4.
40M
P9: 1) Eetu Väänänen Kuopio 7,4, 2) Oskari Brilli MuuJy 7,6, 3) Mikko Saarela MuuJy 7,7.
P7: 1) Otto Ollikainen LepU 8,6, 2) Vilho Jokinen Rovaniemi 8,7.
P5: 1) Matti Moilanen Kuopio 9,0.
T9: 1) Klara Ollikainen LepU 8,0, 2)Ella Eskelinen MuuJy 8,1.
T7: 1) Sofia Nummi HeiYU 8,1.
T5: 1) Jenna Karppi MuuJy 11,0, 2) Ava Oliveira MuuJy 11,1.
20m T1) 1) Frida Björkqvist MuuJ 12,8.
300m P9: 1) Oskari Brilli MuuJy 51,7.
Hölkkä matka 3km
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 10,17.
N40: 1) Sanna Markkanen JoKa 12,06.
N50: 1) Vuokko Kolehmainen MikkKV 11,09.
Korkeus
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 70.
P11: 1) Veikko Rundgren Rovaniemi 115,
P7: 1) Otto Ollikainen LepU 70, 2) Vilho Jokinen Rovaniemi 60.
T13: 1) Linnea Rundgren Rovaniemi 95.
T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 110.
T9: 1) Klara Ollikainen LepU 80.
T7: 1) Sofia Nummi HeiYU 75.

Yhden käden painonheiton SM 14.7.2018 Muuruvesi

Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 18,76, 2) Seppo Julkunen LepU 13,15, 3) Jorma Hämäläinen KorsKa 13,03, 4) Tomi Ollikainen LepU 13,00

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 14,42, 2) Asta Kankaala LepU 14,10

N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 11,83

N45: 1) Asta Kankaala LepU 13,75

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 17,93, 2) Marja-Leena Julkunen LepU 4,40

N55: 1) Päivi Sirviö PoU 12,81

N60: 1) Leila Turunen PoU 9,90

M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 12,39

M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 17,82

M45: 1) Veli-Pekka Brilli MuuJy 10,84, 2) Mikko Utriainen RiiU 8,07

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 15,04

M55: 1) Kari Nurmi Nokia 9,72

M60: 1) Erkki Saarinen LS 18,10, 2) Jorma Rajakannas LepU 17,57, 3) Reijo Vuorinen MultJy 16,47

M65: 1) Jorma Hämäläinen KorsKa 18,74

M70: 1) Kalevi Karmitsa SaaPu 19,80

M75: 1) Toimi Julkunen LepU 13,86

Hirrensyöksyn SM 14.7.2018 Muuruvesi

Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 8,71, 2) Seppo Julkunen LepU 7,54, 3) Erkki Saarinen LS 7,34, 4) Jorma Hämäläinen KorsKa 7,02, 5) Tomi Ollikainen LepU 6,92, 6) Kari Nurmi Nokia 6,85, 7) Veli-Pekka Brilli MuuJy 6,55

Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 6,50, 2) Piia Aaltokoski LepU 6,16, 3) Pirjo Saukkonen LepU 5,75

T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 4,38

N35: 1) Piia Aaltokoski LepU 6,51, 2) Saila Konttinen HeiYu 5,40

N45: 1) Asta Kankaala LepU 7,00

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 6,17, 2) Marja-Leena Julkunen LepU 3,63

P13: 1) Riku Kankaala LepU 8,02

M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 6,78

M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 7,98

M45: 1) Veli-Pekka Brilli MuuJy 6,59

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 6,99

M55: 1) Kari Nurmi Nokia 6,81

M60: 1) Erkki Saarinen LS 7,84, 2) Jorma Rajakannas LepU 6,28

M65: 1) Jorma Hämäläinen KorsKa 7,68 SE

M75: 1) Toimi Julkunen LepU 6,35

Voimakiekko:

Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 37,54, 2) Seppo Julkunen LepU 27,50, 3) Erkki Saarinen LS 27,45, 4) Tomi Ollikainen LepU 25,57, 5) Kalevi Karmitsa SaaPu 24,23, 6) Reijo Vuorinen MultJy 24,06. 7) Veli-Pekka Brilli MuuJy 20,90, 8) Mikko Utriainen RiiU 18,57, 9) Kari Nurmi Nokia 18,45, 10) Matti Räsänen Juankoski 13,70

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 24,07, 2) Piia Aaltokoski LepU 24,00, 3) Asta Kankaala LepU 22,10, 4) Saila Konttinen HeiYu 20,28, 5) Mari Utriainen Riistavesi 13,38, 6) Vuokko Kolehmainen MikKv 12,80, 7) Sanna Markkanen JoKa 8,36

N35: 1) Piia Aaltokoski LepU 23,46, 2) Saila Konttinen HeiYu 20,35

N40: 1) Sanna Markkanen JoKa 10,50

N45: 1) Asta Kankaala LepU 21,87, 2) Mari Utriainen Riistavesi 14,70

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 24,33, 2) Vuokko Kolehmainen MikKv 13,75, 3) Marja-Leena Julkunen LepU 8,70

N55: 1) Päivi Sirviö PoU 17,00

N60: 1) Leila Turunen PoU 13,76

M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 25,23

M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 37,36

M45: 1)Veli-Pekka Brilli MuuJy 23,89, 2) Mikko Utriainen RiiU 23,43

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 30,42, 2) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 27,90, 3) Artturi Ahonen Kuopio 21,60

M55: 1) Kari Nurmi Nokia 19,55

M60: 1) Erkki Saarinen LS 29,19, 2) Reijo Vuorinen MultJy 25,05

M70: 1) Kalevi Karmitsa SaaPu 27,95, 2) Matti Räsänen Juankoski 11,94

P7: Otto Ollikainen LepU 7,33.

T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 9,09.

T9: 1) Klara Ollikainen LepU 4,33

T7: 1) Sofia Nummi HeiYu 5,60

Mesikämmen painonkannattelu 14 kg

Naiset: 1) Asta Kankaala LepU 1min19s, 2) Pirjo Saukkonen LepU 42s

Miehet: 1) Tomi Ollikainen LepU 49s, 2) Seppo Julkunen LepU 44s, 3) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 43s

12.7.2018

Leppävirran avoimet pitäjänmestaruus maastot Ruutanalampi 11.7.2018.

Tulokset.
Matka 3km
Myl 1) Jouni Haatainen Leppävirta 15,34
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 11,32.
M60: 1) Martti Semi LepU 12,46.
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 13,21.
Naiset 1) Erja Armila Leppävirta 15,34,
N50: 1) Vuokko Kolehmainen MiKV 12,36
Matka 0,3km
P9: 1) Onni Armila Leppävirta 1,40,
P8: 1) Niilo Korhonen LepU 1,20.
P7: 1) Sisu Immonen Oulu 1,23, 2) Aarre Armila Leppävirta 1,28.,
P5: 1) Nooa Immonen Oulu 1,32, 2) Kalle Korhonen LepU 1,37.
Hirrensyöksy
Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 8,40, 2) Seppo Julkunen LepU 7,63, 3) Toimi Julkunen LepU 5,50
M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 8,12, 2) Olli Immonen Oulu 6,85.
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 7,50.
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 7,04.
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 6,74.
M75: 1) Toimi Julkunen LepU 6,90.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 6,70.
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 5,52.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 7,20.
Mharraste 1) Kauko Purhonen JorJy 5,45.

10.7.2018

JoPa:n viikkokisat 10.7.2018 Raahe

Voimakiekko

Myl 1)Juha Korpi Jopa 25.09
M17 1.9kg 1)Juho Korpi Jopa 30.01 2)Leevi Laisalmi Raahe 21.60

Renkaanheitto Myl 1)Juha korpi Jopa 15.12 Leevi Laisalmi Raahe 11.06 3)Juho Korpi Jopa 11.00
M17 1)Juho Korpi Jopa 12.80 2)Leevi Laisalmi Raahe 11.97

Linkopallonheitto Myl 1)Juha Korpi 46.76 M17 1)Juho Korpi Jopa 40.06 2)Leevi Laisalmi Raahe 37.06

Leppävirran Urheilijoiden viikkokisat 9,7.2 018.

Tulokset.

20m

T3: 1) Siiri Huerta 13,1

T2: 1) Elli Kärkkäinen 12,4, 2) Eevi Markkanen 12,5.

40m

T4: 1) Mia Kröger 12,0

T5: Eevi Ojanen 10,2.

T6: 1) Aada Kärkkäinen 9,1, 2) Tuike Torvinen 10,6.

T9: 1) Klara Ollikainen 7,2, 2) Saana Koivusalo 7,8.

T10: 1) Kalla Ollikainen 7,0.

P7: 1) Veli- Pekka Koivsalo 7,6, 2) Otto Ollikainen 9,3.

P5: 1) Timi Markkanen 9,8.

P4: 1) Lauri Niinimäki 10,0

400m T8: 1) Eva Niinimäki 2.01,1

Pituus:

T3: 1) Siiri Huerta 0,49

T2: 1) Eevi Markkanen 0,39, 2) Elli Kärkkäinen 0,36

T4: 1) Mia Kröger 0,68.

T5: 1) Eevi Ojanen 1,81

T6: 1) Aada Kärkkäinen 2,02, 2) Tuike Torvinen 1,17.

T9: 1) Klara Ollikainen 2,86, 2) Saana Koivusalo 2,29.

T10: 1) Kalla Ollikainen 2,78.

T12: Pompis Ojanen 3,66.

P7: 1) Veli- Pekka Koivusalo 2,53, 2) Otto Ollikainen 2,10

P5: 1) Timi Markkanen 2,02.

3000m kävely Nv M65: 1) Timo Pulkkinen PSN 21.16,8.

3000m hölkkä naiset 1) Paula Voutilainen Varkaus 21.28,0

Kiekko:

P14: 1) Miro Malkki VarkKv 28,98

Myl: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 22,12, 2) Jorma Rajakannas LepU 21,39

M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 18,37, 2) Janne Aimasmäki JoU 16,76

M50: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 26,89

M55: 1) Timo Tuomela LepU 15,67

M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 29,97

M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 28,14

M80: 1) Kaarle Tuovinen KuoRe 31,62

Nyl: 1) Riikka Kinnunen Varkaus 13,72, 2) Heidi Helander LepU 10,98

N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 18,57

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 26,14

M60PT: 1) Kari Kettunen JoU 9,99

M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 7,83

M65LV2: 1) Esa Ahlgren VSI 11,71

Kuula:

P14: 1) Miro Malkki VarkKv 8,92

N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 7,50

M50: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 8,38

Moukari:

T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 10,12

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 29,21

M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 18,30

Yhden käden paino:

Myl: 1) Tomi Ollikainen LepU 10,95

M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 10,94

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 15,80

Voimakiekko:

Nyl: 1) Heidi Helander LepU 12,30

N65: 1) Aili Niiranen LepU 3,50

P15: 1) Miro Malkki VarkKv 21,82

M50: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 26,90

M55: 1) Timo Tuomela LepU 19,60

M60PT: 1) Kari Kettunen JoU 11,66

M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 9,94

N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VSI 12,10

M65LV2: 1) Esa Ahlgren VSI 13,79

M60 PT Sauvakelaus 800m: 1) Hannu Ilonen VSI 6,54,7

M65 PT kelaus 800m: 1) Heikki Impivaara LepU 6,54,9

8.7.2018

Linkopallonheiton SM  8.7.2018 Raahe

Myl 1)J-P Laurila Ylivieska 76,01 M35 SE 2)Jani Ojala JoPa 69,00 3)Ari Kela KorsKa 64,09 4)Markku Lattunen JoPa 61,70 5)Juha Korpi JoPa 55,20 6)Seppo Julkunen LepU 51,83 7)Juho Korpi JoPa41,38

Nyl 1)Heidi Korkalainen Savon Saapas 53,38 2)Pirjo Saukkonen LepU 53,03 3)Asta Kankaala LepU 38,55 4)Terttu Kilpeläinen LepU 24,00 5)Emilia Tervonen JoPa 18,47 6)Arja Tervonen JoPa 11,72

N45 1)Asta Kankaala LepU43,10

N50 1) Pirjo Saukkonen LepU 49,88

N55 1)Kirsi Vuorma PoU 29,05

N75 1)Terttu Kilpeläinen LepU 22,42

P7 1)Veeti Vuori Into 15,87
T13 1)Roosa Vuori Into 27,56
P17 1)Juho Korpi JoPa 48,83
M30 1)Ville Kuokkanen Raahe 30,60

M35 1)J-P Laurila Ylivieska 74,95

M40 1)Jani Ojala JoPa 68,01 2)Markku Lattunen JoPa 63,45 3)Juha Korpi JoPa57,97

M45 1)Petri Vuori Into 32,39

M50 1)Seppo Julkunen LepU 50,12

M55 1)Ari Kela KorsKa 66,92 SE 2)Alpo Vuorma PoU 39,40

M70 1)Raimo Kilpeläinen LepU 38,1 7

LV2 Myl 1)Juhani Lattunen JoPa 32,66

LV2 M65 1)Juhani Lattunen JoPa 34,24 SE

Yhdenkädenpaino

Myl 1)Seppo Julkunen LepU 12,60

M50 1)Seppo Julkunen LepU14,67

Nyl 1)Pirjo Saukkonen LepU 13,51 2)Asta Kankaala LepU 13,00

N45 1)Asta kankaala LepU 12,13

N50 1)Pirjo Saukkonen LepU 15,68

Voimakiekko

Myl 1)J-P Laurila Ylivieska 38,05

M35 1)J-P Laurila Ylivieska 36,73

Renkaanheitto 7.7.2018

N45 1)Asta Kankaala LepU 14,80

N50 1)Pirjo Saukkonen LepU 14,85

7.7.2018

Saappaanheiton SM-Kilpailut 7.7.2018 Raahe

Myl 1)J-P Laurila Ylivieska 51.30 2)Jani Ojala JoPa 48.48 3)Markus Ojala JoPa 47.89 4)Juha Korpi JoPa 47.83 5)Ari Kela KorsKa 47.30 6)Jorma Hämäläinen KorsKa 45.24 7)Markku Lattunen JoPa 45.00 8)Jouni Hämeenkorpi JoPa 43.32 9)Seppo Julkunen LepU 41.85 10)Seppo Asikainen Savon Saapas 39.10

Nyl 1)Heidi Korkalainen Savon Saapas 39.78 2)Pirjo Saukkonen LepU 35.22 3)Asta Kankaala LepU 29.80 4)Annika Ojala JoPa 20.72

Nyl Joukkue 1) LepU 83.62 (Saukkonen.Kankaala.Kilpeläinen)
M30 1)Jaakko Ukkola JoPa 30.32

M35 1) Jari-Petri Laurila Ylivieska 58.30 2)Markus Ojala JoPa 43.72

M40 1)Markku Lattunen JoPa 50.01 2)Juha Korpi JoPa 46.50 3)Jani Ojala JoPa 45.76 4)Jouni Hämeenkorpi JoPa 44.39

M40 1)Petri Vuori Ruukki 27.00

M50 1)Seppo Julkunen LepU 41.26 2)Roy Viitanen JoPa 30.80

M55 1)Ari Kela KorsKa 52.56 2)Alpo Vuorma PoU 37.77

M60 Seppo Asikainen Savon Saapas 42.50

M65 1)Jorma Hämäläinen KorsKa 43.00 2)Esko Korkalainen Savon Saapas 25.07

M70 1)Raimo Kilpeläinen LepU 31.40 2)Juhani Tikkanen Savon Saapas 29.70

Myl lv2 1)Juhani Lattunen JoPa 25.64

M65 lv2 Juhani Lattunen JoPa 28.58

M50 Joukkue 1)Savons Saapas 93.19 (Asikainen.Korkalainen.Tikkanen)

N35 1)Annika Ojala JoPa 18.02

N45 1)Asta Kankaala LepU 25.67

N50 1)Pirjo Saukkonen LepU 29.63

N55 1)Kirsi Vuorma PoU 25.04

N75 1)Terttu Kilpeläinen LepU 18.73

P7 1)Veeti Vuori Ruukki 17.62 2)Oliver Hämeenkorpi JoPa 10.46 3)Kasperi Ojala JoPa 7.25

T13 1)Roosa Vuori Ruukki 16.65

Sekajoukkue 1)Savon Saapas 110.26 (Korkalainen.Asikainen.Tikkanen.Korkalainen) 2)JoPa 109.77 (Ojala.Ojala.Ojala) 3)LepU 97.97 (Saukkonen.Kankaala.Julkunen.Kilpeläinen)

Renkaanheitto

Nyl 1)Pirjo Saukkonen LepU 15.64 2)Asta Kankaala LepU 15.16

N45 1)Asta Kankaala LepU 14,80

N50 1)Pirjo Saukkonen LepU 14,85

Myl 1)Seppo Julkunen LepU 18.94 2)Juha Korpi JoPa 16.11
M50 1)Seppo Julkunen LepU 21,29

Tervo 7.7.2018 Yhteistuloskisa ( Perinnesaapas + Liitosaapas )

Myl:1)Niko Korhonen HeTa 132,08ME 2)Timo Mykkänen HeTa 128,38 3) Aku Korhonen HeTa 114,68 4) Toni Mykkänen HeTa 106,09.P5:1) Jasu Korhonen HeTa 21,59.P13:1) Miro Verhilä HeTa 45,54.T15:1) Jenna Korhonen HeTa 76,90.P17:1) Aku Korhonen HeTa 104,88.M40:1) Niko Korhonen HeTa 111,84.M45:1) Timo Mykkänen HeTa 113,79.

Perinnesaapas:

Myl:1) Niko Korhonen HeTa 47,84 2) Timo Mykkänen HeTa 45,45 3) Aku Korhonen HeTa 43,36 4) Toni Mykkänen HeTa 42,91.P5:1) Jasu Korhonen HeTa 10,14 P13:1) Miro Verhilä HeTa 19,71.P17:1) Aku Korhonen HeTa 48,61.T15:1) Jenna Korhonen HeTa 29,27.M40:1) Niko Korhonen HeTa 47,84.M45:1) Timo Mykkänen HeTa 48,55.

Liitosaapas:

Myl:1) Niko Korhonen HeTa 84,24 2) Timo Mykkänen HeTa 82,93 45vME 3)Aku Korhonen HeTa 71,32 4) Toni Mykkänen 63,18.Nyl:1) Jenna Korhonen HeTa 41,47.P5:1) Jasu Korhonen HeTa 11,45.P13:1) Miro Verhilä HeTa 25,83.T15:1) Jenna Korhonen HeTa 47,63ME.P17:1) Aku KorhonenHeTa 56,27.P19:1) Toni Mykkänen HeTa 50,80.M40:1) Niko Korhonen HeTa 64,49.M45:1) Timo Mykkänen HeTa 65,24 M Joukkue: HeTa (Niko Korhonen,Aku Korhonen,Timo Mykkänen) 227,10.

7.7.2018

Ruukin pitäjänmestaruuskilpailut 6.7.2018 Raahe

Saappaanheitto

Myl 1)Ari Kela Korska 48.99 2)Jani Ojala Jopa 45.78 3)Juha korpi Jopa 42.78 4)Seppo Julkunen Lepu 39.67 5)Raine Niinimaa Ruukki 33.03 6)Jere achren Ruukki 32.03 7)Petri Vuori Ruukki 8)Ismo Pesonen Ruukki 26.75 9)Anssi Pietarila Ruukki 12.60
Nyl 1)Asta Kankaala Lepu 27.03 2)Annika Ojala Jopa 20.40 3)Merja Matila Raahe 12.77

P7 1)Veeti Vuori Ruukki 15.70 2)Eetu Ahosola Ruukki 5.48 3)Niro Pesonen Ruukki 5.40 4)Kasper Ojala Jopa 5.02

P9 1)Albert Toppila Ruukki 7.86 2)Akseli Hanhisuanto Ruukki 6.50

P11 1) Eemeli Hanhisuanto Ruukki 14.25
T5 1)Iida Ahosola 2.10

T7 1)Lyydia Toppila Ruukki 9.28 2)Iina Hanhisuanto Ruukki 7.02

T9 1)Aada Toppila Ruukki 12.35 T11 1)Aino Lampinen Ruukki 10.36

T13)Roosa Vuori Ruukki 13.24

Voimakiekko

Myl 1)Jani Ojala Jopa 36.10 2)Ari Kela Korska 32.76 3)Seppo Julkunen Lepu 28.88 4)Juha Korpi Jopa 26.80 5)Petri Vuori Ruukki 16.76

M55 1)Ari Kela Korska 34.72 2)Seppo Julkunen Lepu 31.60

Nyl 1)Asta Kankaala Lepu 22.52 2)Annika Ojala Jopa 16.56 3)Merja Matila Raahe 11.94

P5 1)Vilho Achren Ruukki 3.27 P7 1) Veeti Vuori Ruukki 6.33 2)Eetu Ahosola Ruukki 2.60 3)Niro Pesonen Ruukki 2.40

P9 1)Albert Toppila Ruukki 6.50 2)Akseli Hanhisuanto Ruukki 5.00

P11 1)Eemeli Hanhisuanto Ruukki 6.50

T5 1)1Iida Ahosola Ruukki 2.10 T7 1)Lyydia Toppila Ruukki 6.71 2)Iina Hanhisuanto Ruukki 3.20 T11 1)Aino Lampinen Ruukki 6.15 T13 1)Roosa Vuori Ruukki 13.65

3.7.2018

JoPa:n viikkokisat 3.7.2018 Raahe

Saappaanheitto

Myl: 1) Jani Ojala Jopa 49.45 2)Markus Ojala Jopa 46.93 3)Markku Lattunen Jopa 46.58 4)Juha Korpi Jopa 43.77 5)Juhani Lattunen Jopa 26.40

M35 1) Markus Ojala Jopa 43.97

M40 1) Jani Ojala Jopa 47.06 2)Juha Korpi Jopa 44.35 3)Markku Lattunen Jopa 42.86

M65 LV2: 1)  Juhani Lattunen Jopa 26.43

P9 1) Aapo Lattunen Jopa 11.60

Leppävirran Urheilijoiden viikkokisat 2.7.2018.

Tulokset.
Kiekko.
Myl 1) Seppo Julkunen LepU 25.69. 2) Tomi Ollikainen LepU 19,33, 3) Janne Aimasmäki JoU 15.01
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 30,30,72
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 32,23.
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 28,55.
P13: 1) Riku Kankaala LepU 17,50.
Myl harraste (750 g) 1) Mika Takkunen LepU 27,30.
Lv2 M65: 1) Esa Ahlgren VarkInv 11,43.
LV2 M80: 1) Pekka Kandolin Heli Varkaus 10,63.
PTL M60: 1) Kari Kettunen JoU 10,27.
PTL M65: 1) Heikki Impivaara LepU 7,42.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 21,86, 2) Heidi Helander LepU 9,35
N45: 1) Asta Kankaala LepU 21,10.
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 23,55, 2) Hanni Ahlgren VarkInv 10,97.
Naiset harraste /750g) 1) Terhi Mela LepU 16,70,2) Anna- Mari Kärkkäinen LepU 16,21, 3) Minna Niskanen LepU 9,55, 4) Sanna Takkunen LepU 9,50, 5) Elina Huerta LepU 7.74-
P8: 1) Niilo Korhonen LepU 8.80.
P7: 1) Otto Ollikainen LepU 6,49
P5: 1) Kalle Korhonen LepU 4,38, 2) Matias Nyyssönen LepU 2,80.
P3: 1) Miska Takkunen LepU 2,45.
T12: 1) Pompis Ojanen LeVi 12,25.
T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 13,28.
T9: 1) Klara Ollikainen LepU 4,73.
T6: 1) Aada Kärkkäinen LepU 3,01.
T5: 1) Veera Tirronen LepU 4,59, 2 Eevi Ojanen LeVi 2,55,)3)Tuike Torvinen LepU 1,51.
T3: 1) Siiri Huerta LepU 0,80.
T2: 1) Elli Kärkkäinen LepU 0,95.
40m
P8: 1) Niilo Korhonen LepU 7,6.
P7: 1) Otto Ollikainen LepU 8,9
P5: 1) Kalle Korhonen LepU 9,5, 2) Matias Nyyssönen LepU 10,9
P3: 1) Miska Takkunen LepU 13,6.
T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 7,0.
T9: 1) Klara Ollikainen LepU 7,0
T6: 1) Aada Kärkkäinen LepU 9,5
T5: 1) Veera Tirronen LepU 10,2, 2) Eevi Ojanen LeVi 11,0, 3) Tuike Torvinen LepU 11,2.
T2: 1) Vilma Tirronen LepU 17,2, 2) Elli Kärkkäinen LepU 21,6.
20m
P3: 1) Miska Takkunen LepU 6,4.
T2: 1) Vilma Tirronen LepU 8,5, 2) Elli Kärkkäinen LepU 10,7.
Moukari
Myl 1) Jussi Murtasaari KuoRe 47,95, 2) Janne Aimasmäki JoU 22,38, 3) Tomi Ollikainen LepU 19,54.
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 27,73.
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 27,64.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 19,37
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 30,31.
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 19,44
T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 12,13.
Painonheitto
Myl 1) Jussi Murtasaari KuoRe 14,55, 2) Tomi Ollikainen LepU 9,17, 3) Seppo Julkunen LepU 8,50.
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 10,92.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 8,66.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 8,58.
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 10,94.
Kuula
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 7,10.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 6,93.
P13: 1) Riku Kankaala LepU 6,45.
Yhdenkäden painonheitto
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 15,20.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 12,77.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 12,65.
Voimakiekko
Myl 1) Seppo Julkunen LepU 28,80-
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 31,88-
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 23,23, 2) Heidi Helander LepU 14,50
N45: 1) Asta Kankaala LepU 22,50.
PTl M60: 1) Kari Kettunen JoU 12,40
PTL M65: 1) Heikki Impivaara LepU 8,15.
LV2 M65: 1) Esa Ahlgren VarkInv 13,65
LV2 M80: 1) Pekka Kandolin Heli Varkaus 8,97
N50: 1) Hanni Ahlgren VarkInv 16,20
linkopallo
Myl 1) Janne Aimasmäki JoU 49,60.
Lv2 M65: 1) Esa Ahlgren VarkInv 18,10.
LV2 M80: 1) Pekka Kandolin Heli Varkaus 12,46.
PTL M60: 1) Kari Kettunen JoU 14,37.
PTL M65: 1) Heikki Impivaara LepU 12,73
Naiset 1) Heidi Helander LepU 16,65
N50: ) Hanni Ahlgren VarkInv 20,17

 

1.7.2018

Suomen Perinneurheiluliiton rulladuathlonin ja rullailun SM kilpailut Leppävirran Takkula 1.7.2018
Tulokset.

Rulladuathlon, rullamatka 5,8km, juoksu 3km
Myl 1) Jarkko Koponen KuLS 25,32.
M35: 1) Jaime Huerta LepU 27,55
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 27,06,
M60: 1) Tapio Tikkanen ValKa 27,11, 2) Teijo Niskanen KiurU 28,24.
M65: 1) Ilmari Laitinen RU 35,08.
PTL kelaus M65: 1) Heikki Impivaara LepU 2.02,6.
Rullaluistelu matka 5,8km
Myl 1) Jarkko Koponen KuLS 11,15.
M40: 1) Marko Rahkonen KP 12,03,
Sauvaluistelu M50: 1) Seppo Julkunen LepU 13,06.
Rullahiihto matka 5,8 km.
M35: 1) Jaime Huerta 13,09.
M45: 1) Petri Pulkkinen LepU 12,17.
M50:1) Ismo Kotijärvi LepU 13,32.
M55: 1) Veli- Heikki Mustonen ValKa 12,28, 2) Mikko Innanen KHS 12,59.
M60: 1) Jonny Hamström ValKa 12,25, 2) Tapio Tikkanen ValKa 13,23, 3) Teijo Niskanen KiurU 13,27, 4) Antti Soininen SäySä 17,19.
M65: 1) Ilmari Laitinen RU 15,12.
3km M75: 1) Jouko Laiho Jokelan Kisa 8,15.
Kickbiken matka 5,8km
Myl 1) Markku Levänen SaD 11,36.
M50: 1) Ari Tuovinen Disepapat J:kylä 13,20.
Naiset 1) Raisa Heiskanen Leppävirta 15,52.
Pyöräily matka 5,8km.
P11: 1) Juho Heiskanen LeVi 15,11.
T9: 1) Henni Heiskanen LeVI 16,04.
Sprintti 300m
Luistelu Myl 1) Jarkko Koponen KuLS 27,0.
Luistelu M40: 1) Marko Rahkonen KP 29,8
Luistelu M50: 1) Seppo Julkunen LepU 30,9
Hiihto M35: 1) Jaime Huerta LepU 35,2
Hiihto M45: 1) Petri Pulkkinen LepU 32,6
Hiihto M55: 1) Mikko Innanen KHS 33,6.
Hiihto M60: 1) Jonny Hamström ValKa 35,8 2)Teijo Niskanen KiurU 36,2, 3) Antti Soininen SäySä 41,2
Hiihto M65: 1) Jouko Kärki LepU 35,9, 2) Ilmari Laitinen RU 36,5.
Hiihto M75: 1) Jouko Laiho Jokelan Kisa 41,8.
Kickbike Myl 1) Markku Levänen SaD 32,6.
Kickbike M50: 1) Ari Tuovinen Disepapat J.kylä 34,8, 2) Seppo Julkunen LepU 37,4.
Kickbike P13: 1) Riku Kankaala LepU 40,0
Kickbike Naiset 1) Raisa Heiskanen Leppävirta 40,7.
Kickbike N45: 1) Asta Kankaala LepU 40,9.
Pyöräily P11: 1) Juho Heiskanen LeVi 35,7.
Pyöräily T9: 1) Henni Heiskanen LeVi 40,7-
Potkupyörä 20m P2: 1) Matti Heiskanen Leppävirta 14,2.

 

Saappaanheiton Pielavesi Cup 2  1.7.2018 Pielavesi

T3: 1. Kiia Heiskanen Savon Saapas 1,14
T7: 1. Jade Heiskanen Savon Saapas 6,86
Nyl 1. Heidi Korkalainen Savon Saapas 40,42
Myl 1. Seppo Asikainen Savon Saapas 44,14, 2. Juhani Tikkanen Savon Saapas 32,44
M60 1. Seppo Asikainen Savon Saapas 44,30
M65 1. Esko Korkalainen Savon Saapas 28,33
M70 1. Juhani Tikkanen Savon Saapas 33,47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään