Yhteistyössä

 


 

 

Heinäkuu 2020

 

 

29.7.2020

JoPa viikkokisat 28.7.20 Kalajoki

Kalajoki 28.7.20

Voimakiekko.

P11 1.9kg Anton Juola kalajoki 8.20

T13 1.9kg Ella-Maaria Juola Kalajoki 13.30

Myl Juha Korpi Jopa 22.50

Nyl. Jaana Tuura Jopa 21.60


Yhdenkädenpaino Myl Juha Korpi Jopa 10.85 Nyl Jaana Tuura Jopa 10.75


Autonrengas Nyl. Jaana Tuura Jopa 10.20 Myl. Juha Korpi Jopa 15.40

28.7.2020

LepU:n viikkokisat 27.7.2020

Perinnelajit:


Linkopallo
M yl 1. Jukka Vesterinen 61,91, 2. Seppo Julkunen 42,00, M 45 1. Jukka Vesterinen 61,79, M 55 1. Seppo Julkunen 40,40
Yhden käden painonheitto
M yl 1. Jukka Vesterinen 15,38, 2. Seppo Julkunen 12,57, M 45 1. Jukka Vesterinen 15,52, M 55 1. Seppo Julkunen 15,54
Hirrensyöksy
M yl 1. Jukka Vesterinen 7,96, 2. Seppo Julkunen 7,58, M 45 1. Jukka Vesterinen 7,72, M 55 1. Seppo Julkunen 7,2
Jakkara
M yl 1. Jukka Vesterinen 27,49, 2. Seppo Julkunen 20,59, M 45 1. Jukka Vesterinen 26,79, M 55 1. Seppo Julkunen 20,97
Voimakiekko
M yl 1. Jukka Vesterinen 33,93, 2. Petri Lätti Jalasjärven Jalas 32,75, 3. Seppo Julkunen 27,13, M 35 1. Petri Lätti JalJa 30,60, M 45 1. Jukka Vesterinen 33,73, M 55 1. Seppo Julkunen 29,19
Veivin heitto
M yl 1. Jukka Vesterinen 53,15 SE. 2. Seppo Julkunen 39,65
Listan heitto 50 mm
M yl 1. Jukka Vesterinen 45,76, 2. Seppo Julkunen 36,07

26.7.2020

Linkopallonheiton SM Mikkeli Lähemäen kenttä 26.7.2020.

Tulokset:

Myl 1) Jarkko Karstila LahtiSport 68,20, 2) Pentti Montonen MiVo 50,70, 3) Petri Tuominen Mikkeli 49,30, 4) Ari Puttonen Mikkeli 47,49, 5) Ari Himanen Mikkeli 47,20, 6) Heikki Turunen KorsKa 44,49, 7) Erkki Saarinen LahtiSport 43,23, 8) Jorma Rajakannas LepU 38,56, 9) Raimo Kilpeläinen LepU 34,76, 10) Matti Saukkonen LepU 33,73.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 43,11, 2) Marja Maksimainen LahtiSport 27,34 N70v SE, 3) Terttu Kilpeläinen LepU 21,91.

Er Myl 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 19,38, 2) Juhani Mikkonen LepU 17,50.

Er Naiset 1) Tiia Kinnunen Heinävesi 13,06, 2) Aune Juvonen LepU 7,22.

PTL Myl 1) Erkki Pettinen Yhdenvertainen Etelä- Savo ry 7,88.

M45: 1) Jarkko Karstila LahtiSport 62,21, 2) Petri Tuominen Mikkeli 51,90.

M55: 1) Ari Puttonen Mikkeli 49,32, 2) Matti Saukkonen LepU 33,90.

M60: 1) Ari Himanen Mikkeli 47,30.

M65: 1) Erkki Saarinen LahtiSport 45,70, 2) Jorma Rajakannas LepU 37,07

M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 46,90.

M75: 1) Pentti Montonen MiVo 47,75, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 35,27.

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 45,89.

N60: 1) Eija Koikkalainen LepU 21,45.

N70: 1) Marja Maksimainen LahtiSport 26,88.

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 21,42.

Harraste M40: 1) Jussi Vartama Eura Panelia 39,90.

M55: 1) Hannu Hytönen Mikkeli 41,97.

M60: 1) Juhani Saari Mikkeli 35,10.

N70: 1) Eila Lappalainen Mikkeli 17,40.

P9: 1) Eetu Marttila Mikkeli 13,95

P7: 1) Matias Nyyssönen LepU 14,48, 2) Mikael Lyyra Mikkeli 9,65.

T11: 1) Ida Marttila Mikkeli 6,72

T7: 1) Helmi Määttänen Mikkeli 6,62

T5: 1) Hilla Määttänen Mikkeli 1,20.

Rakettikeihäs

P9: 1) Eetu Marttila Mikkeli 14,01.

P7: 1) Matias Nyyssönen LepU 11,60, 2) Mikael Lyyra Mikkeli 6,18.

T11: 1) Ida Marttila Mikkeli 9,06.

T6: 1) Helmi Määttänen Mikkeli 10,00.

T4: 1) Hilla Määttänen Mikkeli 3,67.

Linkopallon joukkuekilpailut.

Miehet 1) LepU 103,31 ( Saukkonen, Kilpeläinen, Rajakannas)

M50: 1) LepU 105,91 ( Saukkonen, Kilpeläinen, Rajakannas)

Naiset 1) LepU 86,29 ( Koikkalainen, Saukkonen, Kilpeläinen)

N50: 1) LepU 85,15. Saukkonen, Kilpeläinen, Koikkalainen)

25.7.2020

Liitosaappaanheiton SM Mikkeli Lähemäen kenttä 25,7.2020.

Tulokset.

Myl 1) Antti Ruusuvirta KivjKiv 83,81, 2) Miika Pekkala KivjKiv 72,19, 3) Ari Puttonen Mikkeli 55,26, 4) Pentti Montonen MiVo 51,43, 5) Aimo Kolehmainen KivjKiv 50,98, 6) Ari Himanen Mikkeli 45,85, 7) Jorma Hämäläinen KorsKa 41,82, 8) Ilpo Haapea MiVo 39,35, 9) Matti Saukkonen LepU 37,34, 10) Jorma Rajakannas LepU 35,72, 11) Raimo Kilpeläinen LepU 34,52, 12) Veli- Sakari Kainulainen LepU 16,82, 13) Juhani Mikkonen LepU 13,38.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 45,42, 2) Mari Kamppi Mikkeli 19,69, 3) Terttu Kilpeläinen LepU 18,42, 4) Paula Kauppi Juva 14,06.

Erityisryhmä naiset 1) Venla Hiltunen Polvijärvi 16,20, 2) Aune Juvonen LepU 8,50.

Erityisryhmä miehet 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 16,83, 2) Juhani Mikkonen LepU 13,38.

M50: 1) Ilpo Haapea Mikkeli 42,00.

M55: 1) Ari Puttonen Mikkeli 53,06, 2) Alpo Vuorma Polvijärvi 42,41, 3) Matti Saukkonen LepU 40,45,

M60: 1) Ari Himanen Mikkeli 44,10.

M65: 1) Aimo Kolehmainen KivjKiv 51,38, 2) Jorma Rajakannas LepU 34,73.

M70: 1) Jorma Hämäläinen KorsKa 37,29, 2) Paavo Ollikainen Mikkeli 29,00.

M75: 1) Pentti Montonen MiVo 48,00, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 34,30.

M85: 1) Martti Soulanto SaJy 30,82.

M90: 1) Veikko Vilen MiVo 15,08.

Er M65: 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 16,50.

Er M70: 1) Juhani Mikkonen LepU 12,75.

N40: 1) Mari Kamppi Mikkeli 14,76.

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 45,79.

N55: 1) Kirsi Vuorma Polvijärvi 24,93.

N65: 1) Paula Kamppi Juva 12,52.

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 21,02.

Er N22: 1) Venla Hiltunen Polvijärvi 18,88.

Er N55: 1) Aune Juvonen LepU 7,50.

P11: 1) Lauri Ronkainen Mikkeli 9,60

P7: 1) Matias Nyyssönen LepU 19,48.

P5: 1) Eino Kamppi Mikkeli 2,30.

Linkopallon kokeilu miehet 1) Antti Ruusuvirta KivjKiv 73,81.

Miehet joukkue 1) KivjKiv 196,17 ( Ruusuvirta, Pekkala, Kolehmainen) 2) Mikkeli 149,88 ( Montonen, Himanen, Puttonen) 3) LepU 107,58 ( Rajakannas, Kilpeläinen, Saukkonen)

Naiset joukkue 1) LepU 70,65 ( Saukkonen, Kilpeläinen Juvonen)

M50: 1) LepU 108,20 ( Rajakannas, Kilpeläinen, Saukkonen)

N50: 1) LepU 67,82 ( Saukkonen, Juvonen, Kilpeläinen)

Sekajoukkue 1) LepU I 119, 19 (Pirjo Saukkonen, Rajakannas, Matti Saukkonen) 2) LepU II 69,87 ( Raimo ja Terttu Kilpeläinen, Kainulainen, 3) LepU III 32,83 ( Juvonen, Mikkonen, Nyyssönen)

Perhejoukkue 1) Vuorman perhe 82,62 ( Alpo Vuorma, Kirsi Vuorma ja Venla Hiltunen)

23.7.2020

JoPa:n viikkokisat:

Yhdenkädenpaino

Nyl. 1)Jaana Tuura Jopa 11.48 Myl 1) Juha Korpi Jopa 11.20

Voimakiekko

Myl 1)Juha Korpi 24.77 Nyl 1) Jaana Tuura Jopa 20.37

21.7.2020

Tiistaikisat  21.7.2020 Vantaa

Perinnesaapas
N45 Reija Rahunen, KorsKa, 27,50
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 44,54
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 31,74
M70 Heikki Turunen, KorsKa, 37,08

Liitosaapas
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 60,42
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 47,60
M70 Heikki Turunen, KorsKa 51,74

Voimakiekko
N45 Reija Rahunen, KorsKa, 19,60

M yleinen
1) Toni Rahunen, KorsKa 25,28
2) Heikki Turunen, KorsKa 23,88
3) Juha Itkonen, Vantaa, 18,81

M65 Juha Itkonen, Vantaa 21,07

20.7.2020

Mikkelin Kalevankankaan pk heittokilpailut 19.7. 2020.

Tulokset.

Moukari.

M45: 1) Petri Tuominen Mikkeli 25,59,

M55: 1) Ari Puttonen Mikkeli 24,60.

M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 18,85.

M75: 1) Pentti Montonen MiVo 29,15, 2) Juhani Oksman MiVo 14,48

Kuula:

M45: 1) Pentti Tuominen Mikkeli 9,01

M55: 1) Ari Puttonen Mikkeli 10,12.

M75: 1) Pentti Montonen MiVo 10,18.

Kiekko

Myl 1) Jorma Rajakannas LepU 22,80.

M40: 1) Kyösti Backman Mikkeli 24,91.

M45: 1) Janne Backman Mikkeli 26,42, 2) Petri Tuominen Mikkeli 24,42.

M55: 1) Ari Puttonen Mikkeli 27,28 (1kg)

M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 24,90.

M75: 1) Pentti Montonen MiVo 33,59.

Linkopallo

M45: 1) Petri Tuominen Mikkeli 52,42.

M65 1) Jorma Rajakannas LepU 41,06.

M75: 1) Pentti Montonen MiVo 52,39.

P7: 1) Matias Nyyssönen LepU 12,41 ( 1kg)

Voimakiekko

M45: 1) Petri Tuominen Mikkeli 27,45.

M55: 1) Ari Puttonen Mikkeli 30,50.

M75: 1) Pentti Montonen MiVo 30,50

Liitosaapas.

M40: 1) Kyösti Backman Mikkeli 35,93

M55: 1) Ari Puttonen Mikkeli 46,92.

M75: 1) Pentti Montonen MiVo 49,59

Rakettikeihäs P7: 1) Matias Nyyssönen LepU 9,35, 2) Nooa Backman Mikkeli 8,98.

Heitot  Kouvolan Inkeroisten kenttä 19.7.2020

Voimakiekko 2,5 kg
Myl 1. Petri Koskinen 36,78 m Riihimäki
2. Jarkko Karstila 35,98 m LahtiSp
3. Jussi Syväniemi 30,20 m ArcticA
4. Visa Sippu 27,12 m InkerTe
5. Timo Riikonen 26,88 m LappUM
6. Marko Lahtinen 26,07 m ToivRi
7. Sakari Parkko 18,00 m KymUV

Varsimoukari 7 kg
M35 Jussi Syväniemi ArcticA 26,24 m
M45 1. Jarkko Karstila LahtiSp 26,90 m 2. Esa Katajainen 21,86 m HKV
M50 1. Marko Lahtinen ToivRi 23,69 m 2. Timo Riikonen LappUM 22,88 m
M55 1. Petri Koskinen RiihimKi 23,81 m
M70 1. Sakari Parkko KymUV 15,75 m

Listan heitto ( 50 mm kiintoavain painaa 2,2 kg )
Myl 1. Jarkko Karstila 46,45 m 2. Jussi Syväniemi 38,90 m 3. Marko Lahtinen 36,04 m

19.7.2020

LINKOPALLON MM-KILPAILUT 19.7.2020 Siikajoki Ruukki

Myl 1) Jani Ojala Jopa 65.20 2)Petri Liikanen Jopa 64.50 3)Markku Lattunen Jopa 55.29 4)Juha Korpi Jopa 52.30 5)Mika Koskivähälä Lumijoki 48.73 6)Hannu Nikumatti Oulu 45.55 7)Raimo Kilpeläinen Lepu 31.04 8)Petri Vuori Into 29.82 9)Juuso Moilanen Rovaniemi -

LV2 Myl 1) Juhani Lattunen Jopa 25.78

NYL 1)Milla Koskivähälä Lumijoki 51.71 2)Pirjo Saukkonen Lepu 41.50 3)Teija Aho pupo 40.15 4)Eija Isakson Korska 27.45 5)Terttu Kilpeläinen Lepu 19.40

M30 1)Petri Liikanen Jopa 60.49

M35 1)Hannu Nikumatti Oulu 44.76

M40 1)Markku Lattunen Jopa 53.12 2) Juha Korpi Jopa 49.23

M45 1)Mika Koskivähälä Lumijoki 49.23 2)Petri Vuori Into 26.62

M75 1)Raimo Kilpeläinen Lepu 30.41

M70 Lv21) Juhani Lattunen Jopa 26.02

P9 1)Veeti Vuori Into 23.83 me

T15 1) Roosa Vuori Into 25.65

N45 1)Teija Aho Pupo 41.41

N50 1)Pirjo Saukkonen Lepu 38.20

N55 1) Eija Isakson Korska 24.72

N75 1) Terttu Kilpeläinen Lepu 18.34

Autonrenkaanheitto
Myl 1)Petri Liikanen Jopa 19.10 2)Juha Korpi Jopa 17.87 3)Veeti Vuori Into 4.30
M65 1) Sauli Liikanen Jopa 10.80
Nyl: 1) Teija Aho PuPo 13,65, Pirjo Saukkonen LepU 11,94
N45: 1) Teija Aho PuPo 13,62
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 11,68

Voimakiekko:

M40: 1) Juha Korpi JoPa 26,08
Nyl: 1) Teija Aho PuPo 24,00, 2) Pirjo Saukkonen LepU 21,39
N35: 1) Jaana Tuura Kalajoki 20,85
N45: 1) Teija Aho PuPo 23,50
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 21,36

18.7.2020

Saappaanheiton SM 18,7,2020 Siikajoki Ruukki

Myl 1)Markku Lattunen Jopa 48.58 2)Juha Korpi Jopa 45.66 3)Jani Ojala Jopa 45.35 4)Petri Liikanen Jopa 44.80 5)Raimo Kilpeläinen Lepu 30.82 6)Veeti Vuori Into

M LV2 1) Juhani Lattunen Jopa 24.31

Nyl 1) Pirjo Saukkonen Lepu 31.53 2)Eija Isakson korska 22.60 3)Annika Ojala Jopa 22.45 4)Terttu Kilpeläinen Lepu 16.02

N35 1) Jaana Tuura Kalajoki 22,58, 2) Annika Ojala JoPa 18.18
N45 1)Tiina Kinnunen Nivala 21.82
N50 1)Pirjo Saukkonen LepU 28.16
N55 1)Eija Isaksson Korska 24.50
N75 1)Terttu Kilpeläinen LepU 15.52

P3 1)Turo Talja Siikajoki 3.63 2)Jooa Liikanen Jopa 1.35 P9 1)Veeti Vuori Into 22.50 2)Kasperi Ojala Jopa 11.45 P11 1)Miko Achren Siikajoki 11.76 2)Onni Törmänen Siikajoki 11.30 T5 1)Fanny Talja Siikajoki 3.10 T11 1) Jadessa Fingeroos Into 14.05

M30 1) Petri Liikanen Jopa 34.17

M40 1)Markku Lattunen Jopa 41.55 2)Jani Ojala Jopa 38.45 3)Ari Fingeroos Into 36.15 4)Juha Korpi Jopa 31.22

M45 1)Petri Vuori Into 25.46

M65 1)Pekka Pihlajaniemi Siikajoki 20.11

M75 1)Raimo Kilpeläinen Lepu 29.60 LV2

M70 Lv2 1)Juhani Lattunen Jopa 24.70

Ämpärin kannenheitto 1)Veeti Vuori 46.67 2)Petri Vuori 41.33 3)Jani Ojala 38.19 4)Ari Fingeroos 37.57 5)Juha Korpi 30.00 6)Annika Ojala 21.30 7)Kasper Ojala 16.43

16.7.2020

Kuntorantakisat Varkaus 15.7.2020.

Tulokset:

Kuntorantahölkkä matka 4km

Myl 1) Vesa Ikonen Varkaus 33,15.

M45: 1) Markku Savolainen LepU 17,24.

M55: 1) Ismo Kotijärvi LepU 17,00.

M60: 1) Martti Semi LepU 20,23

M65: 1) Hannu Kauppinen RRR 17,21, 2) Ari Hulkkonen LepU 21,20.

M70: 1) Teuvo Juutilainen LepU 19,50.

NV M65: Käveluý 1) Timo Pulkkinen VarkInv 33,15.

30m P7: 1) Matias Nyyssönen LepU 6,5.

30m P3: 1) Teijo Ryynänen Varkaus 13,6.

30m T6: 1) Amanda Ryynänen Varkaus 7,4.

30m T3: 1) Sofia Savolainen Varkaus 15,3

300M potkulauta P7: 1) Matias Nyyssönen LepU 1,10.

Voimakiekko.

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 30,79, 2) Vesa Ikonen Varkaus 23,64, 3) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 23,48, 4) Matti Saukkonen LepU 23,00, 5) Ilpo Virkki Pälkäne 20,15, 6) Jorma Rajakannas LepU 18,01, 7) Kimmo Larikka Kuopio 17,52, 8) Timo Pulkkinen Varkaus 15,84, 9) Veli- Sakari Kainulainen LepU 14,35, 10) Teuvo Juutilainen LepU 13,10, 11) Juhani Mikkonen LepU 11,79.
12) Teemu Palkeinen Leppävirta 11.00, 13) Luukas Virtanen Kuokkala 5,07, 14) Lenni Peltola Rauma 3,04

Naiset !) Asta Kankaala LepU 22,46, 2) Saila Konttinen HeiYU 18,54, 3) Eija Koikkalainen LepU 10,82, 4) Maire Virkki Pälkäne 10,05, 5) Pihla Rantanen Rauma 8,38 6)Aune Juvonen LepU 3,97.

N45: 1) Asta Kankaala LepU 26,76.

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 22,15.

N55: 1) Maire Virkki Pälkäne 10,95

N60: 1) Eija Koikkalainen LepU 13,57.

Erityisryhmä N55: 1) Aune Juvonen LepU 4,75.

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 32,43, 2) Matti Saukkonen LepU 24,37, 3) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 24,13, 4) Ilpo Virkki Pälkäne 22,48, 5) Kimmo Larikka Kuopio 20,12.

M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 19,00, 2) Timo Pulkkinen VarkInv 16,52, 3) Veli- Sakari Kainulainen LepU 14,52.

M70: 1) Teuvo Juutilainen LepU 13,80.

Erityisryhmä M65: 1) Veli- Sakari Kainulainen 15,15. Suomen ennätys

Erityisryhmä M70: 1) Juhani Mikkonen LepU 10,57.

NV M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 16,45.

P7: 1) Luukas Virtanen Kuokkala 5,62.

P3: Lenni Peltola Kuokkala 3,74,

Autonrenkaanheitto

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 19,19, 2) Matti Saukkonen LepU 12,75, 3) Jorma Rajakannas LepU 10,99, 4) Veli- Sakari Kainulainen LepU 8,60

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 21,16, 2) Matti Saukkonen LepU  15,13, 2) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 14,05

M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 11,02, 2) Veli- Sakari Kainulainen LepU 10,30.

Erityisryhmä M65: 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 9,50, pieni rengas 14,52.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 13,94, 2) Saila Konttinen HeiYU 11,28.

N45: 1) Asta Kankaala LepU 13,68.

N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 10,88.

Erityisryhmä N55: 1) Aune Juvonen LepU 4,27.

Saapas Myl 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 15,13, 2) Juhani Mikkonen LepU 13,23.

Tikanheitto

Miehet 1) Seppo Julkunen LepU 40, 2) Jorma Rajakannas LepU ja Kimmo Larikka Kuopio 35. 4) Matti Saukkonen LepU 27.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 29.

Renkaan tarkkuusheitto

Miehet 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 16, 2) Veli- Sakari Kainulainen LepU 4.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 4, 2) Saila Konttinen HeiYU 1.

Lapset 1) Matias Nyyssönen LepU 2.

Rantaonginta Invalidien Itä- Suomen pm kilpailu.

Miehet 1) Kari Nikkanen LeppvInv 1929, 2) Matti Huuhka VarkInv 1897, 3) Keijo Turunen VarkInv 1635, 4) Harri Raita Siilinj Inv 1417.

Naiset 1) Seija Kokkarinen SiilinjInv 1102, 2) Kaija Raita SiilinjInv 479, 3) Marjatta Vilhunen SiilinjInv 226.

Mjoukkue 1) VarkInv/ LeppvInv 5461 ( Kari Nikkanen, Huuhka, Turunen)

Njoukkue SiilinjInv 1757 ( Raita, Kokkarinen, Vilhunen)

Rantaonginta Av Keski- Savon mestaruuskilpailut.

Myl 1) Tero Nikkanen PuPi 2810, 2) Antti Tuomainen Vapa 1744, 2) Timo Turunen HeUK 1317, 4) Timo Jalkanen Vapa 1108, 5) Toni Nikkanen LUK 368

M65: 1) Matti Tarvainen VTO 1413, 2) Risto Tirkkonen HeUK 1049, 3) Jukka Kauppinen JMKy 924 , 4) Matti Tyrväinen VTO 802, 5) Reijo Huuskonen LepU 753, 6) Teijo Natunen HeUK 634, 7) Kari Toivanen LepU 438.

Naiset 1) Eija Haapakoski JMKy 295.

N65: 1) Liisa Tarvainen VTO 571, 2) Toini Eronen VTO 561, 3) Taimi Lautanen VTO 357, 4) Leena Toivanen LepU 353.

Miehet joukkue 1) LUK 5107 ( Kari, Toni ja Tero Nikkanen) 2) Vapa/ Siika 3161 ( Harri Raita, Tuomainen), 3) HeUK 3000 ( Tirkkonen, Turunen, Natunen) 4) Joroinen/Varkaus 2834 ( Jalkanen, Tyrväinen, Kauppinen)

Sekajoukkue 1) VTO 2525 ( Liisa ja Matti Tarvainen, Toini Eronen) 2) LepU 1544 ( Leena Ja Kari Toivanen, Reijo Huuskonen)

Naiset joukkue 1) JMKy 662 ( Lautanen, Haapakoski)

14,7,2020

Normisaappaanheiton MM kilpailut 12.7.2020 Heinävesi

Myl: 1) Timo Mykkänen HeTa13 49,19, 2) Niko Korhonen HeTa13 47,27, 3) Aku Korhonen HeTa13 46,76, 4) Toni Rahunen KorsKa 39,68, 5) Heikki Turunen KorsKa 37,57, 6) Osmo Jokela KiiU 32,62, 7) Jorma Rajakannas LepU 31,86, 8) Matti Saukkonen LepU 26,24, 9) Pentti Riikonen LepU 24,76, 10) Ismail Amadu Malawi 18,97, 11) Ari Hulkkonen LepU 18,42, 12) Veli-Sakari Kainulainen LepU 15,50, 13) Juhani Mikkonen LepU 13,21
Nyl: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 37,76, 2) Pirjo Saukkonen LepU 32,62, 3) Reija Rahunen KorsKa 27,71, 4) Eija Isaksson KorsKa 19,61, 5) Päivi Perälä Joensuu 17,88, 6) Tanja Amadu Joensuu 17,25
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 21,94
N45:1) Reija Rahunen KorsKa 25,69
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 32,16
N55: 1) Eija Isaksson KorsKa 23,18, 2) Aune Juvonen LepU 6,56
M17: 1) Omar Fani Syyria 23,32
M19: 1) Aku Korhonen HeTa13 47,89, 2) Ibraham Idris Syyria 22,33
M22: 1) Hussein Fani Syyria 18,15
M40: 1) Niko Korhonen HeTa13 47,33
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 44,18
M50: 1) Timo Mykkänen HeTa13 50,94, 2)Jari Heiskanen HeiYu 29,38, 3) Petri Dahl HeiYu 28,36
M55: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 36,15, 2) Osmo Jokela KiiU 34,43, 3) Matti Saukkonen LepU 26,29
M60: 1) Igor Romanov Venäjä 17,95
M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 31,98, 2) Raimo Heiskanen KiiU 27,43, 3) Pentti Riikonen Varkaus 25,46, 4) Ari Hulkkonen LepU 19,99
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 37,57, 2) Esko Korkalainen Savon Saapas 24,42, 3) Juhani Mikkonen LepU 14,80
M75: 1) Yrjö Vänttinen Kuopio 14,49
T9: 1) Sofia Nummi HeiYu 16,20
P11: 1) Sergei Romanov Heinävesi 21,15, 2) Jesse Holopainen Heinävesi 16,69, 3) Luka Romanov 13,21
Myl erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 17,09, 2) Juhani Mikkonen LepU 15,18
M65 erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 17,79
M70 erit.ryhmä: 1) Juhani Mikkonen LepU 14,78
Nyl eritryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 7,54
N55 erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 6,88
M joukkue: 1) HeTa13 128,42 ( Mykkänen, Korhonen A, Korhonen N ) , 2) LepU1 77,22 ( Rajakannas, Saukkonen, Riikonen), 3) LepU2 47,13 ( Hulkkonen, Kainulainen, Mikkonen)
M50 joukkue: 1) HeiYu 90,48 ( Konttinen, Heiskanen, Dahl), 2) LepU1 83,73 ( Rajakannas, Saukkonen, Riikonen) , 3) LepU2 51,77 ( Hulkkonen, Kainulainen, Mikkonen)
Sekajoukkue:1) LepU 90,42 ( Rajakannas. Saukkonen M, Saukkonen P)
Perhejokkue: 1) Konttiset 71,84 ( Saila, Veli-Lauri, Sofia Nummi)

Liitosaappaanheiton MM 11.7.2020 Heinävesi

Nyl: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 50,26, 2) Pirjo Saukkonen LepU 45,15, 3) Asta Kankaala LepU 39,26, 4) Reija Rahunen KorsKa 31,88, 5) Eija Isaksson KorsKa 27,01, 6) Asta Savukoski KorsKa 24,10, 7) Terttu Kilpeläinen LepU 17,67
Myl: 1) Miika Pekkala KivKiv 95,96, 2) Antti Kivijärvi KivKiv 92,94, 3) Niko Korhonen HeTa13 75,
65, 4) Timo Mykkänen HeTa13 75,51, 5) Tapani Kananen Savon Saapas 66,58, 6) Toni Rahunen KorsKa 64,81, 7) Seppo Julkunen LepU 59,02, 8) Aku Korhonen HeTa13 52,22, 9) Osmo Jokela KiiU 44,56, 10) Heikki Turunen KorsKa 40,97, 11) Jorma Rajakannas LepU 32,40, 12) Raimo Kilpeläinen LepU 29,45, 13) Esko Korkalainen Savon Saapas 24,70, 14) Reijo Huuskonen LepU 22,04, 15) Veli-Sakari Kainulainen LepU 19,71, 16) Jaap Klevering Hollanti 19,37, 17) Juhani Mikkonen LepU 16,08
P3: 1) Aaron Pennanen Porvoo 1,85
P7: 1) Jasu Korhonen HeTa13 16,48
T9: 1) Emma Pennanen Porvoo 6,10
P9: 1) Jiri Jokela KiiU 22,71, 2) Ilmari Korsu Hanko 14,91
P11: 1) Sergei Romanov Heinävesi 26,21, 2) Luka Romanov Heinävesi 22,01, 3) Jesse Holopainen Heinävesi 12,22
N22 eriryhmä: 1) Venla Hiltunen Polvijärvi 16,56
N45: 1) Asta Kankaala LepU 41,78, 2) Reija Rahunen KorsKa 27,22
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 48,25
N55: 1) Eija Isaksson KorsKa 26,97, 2) Päivi Sirviö PoU 24,03, 3) Kirsi Vuorma Polvijärvi 20,17, 4) Aune Juvonen LepU 7,98
N70: 1) Asta Savukoski KorsKa 28,20
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 19,89
M19: 1) Aku Korhonen HeTa13 74,06
M40: 1) Niko Korhonen HeTa13 73,90
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 63,66
M50: 1) Timo Mykkönen HeTa13 78,41
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 62,86, 2) Osmo Jokela KiiU 53,58, 3) Alpo Vuorma Polvijärvi 43,65, 4) Matti Saukkonen LepU 34,80
M65: 1) Tapani Kananen Savon Saapas 73,64, 2) Jorma Rajakannas LepU 41,07, 3) Veli-Sakari Kainulainen LepU 19,27
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 49,95, 2) Jorma Hämäläinen KorsKa 43,80, 3) Esko Korkalainen Savon Saapas 35,92, 4) Reijo Huuskonen LepU 22,48, 5) Juhani Mikkonen LepU 15,50
M75: 1) Pentti Montonen MiVo 49,40, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 34,70
M85: 1) Martti Soulanto SaJy 31,00

N joukkue : 1) LepU 84,45 ( Saukkonen, Kankaala, Kilpeläinen) , 2) KorsKa 74,38 ( Isaksson, Rahunen, Savukoski)
N50 joukkue: 1) LepU 74,41 ( Saukkonen, Juvonen, Kilpeläinen)
M joukkue: 1) HeTa13 184,30 ( Mykkänen, A Korhonen, N Korhonen) , 2) LepU1 115,82 ( Julkunen, Rajakannas, Kilpeläinen), 3) LepU2 57,37 ( Huuskonen, Kainulainen, Mikkonen)
Joukkue Miehet yli 50: 1) LepU 1 134,76 ( Julkunen, Rajakannas, Saukkonen), 2) Speul 98,75 ( Soulanto, Jokela, Mikkonen ), 3) LepU 2 76,30 ( Kilpeläinen, Huuskonen, Kainulainen)
Sekajoukkue: 1) LepU 135,52 ( Julkunen, Rajakannas, Saukkonen), 2) Savon Saapas 132,70 ( Korkalainen H, Korklalainen E, Kananen) , 3) LepU2 89,34 ( Huuskonen, Kankaala, Kilpeläinen), 4) LepU3 53,46 ( Mikkonen, Kainulainen, Kilpeläinen T)
Perhejoukkue: 1 ) Vuorman perhe 81,19 ( Venla Hiltunen 13,94, Kirsi Vuorma 23,60 ,Alpo Vuorma 43,65)

10.7.2020

Liitosaappaanheiton MM -kilpailut 1.päivä 10.7.2020 Heinävesi

Liitosaapas Vammaissarjat

Nyl erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 7,45
N55 erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 7,67
Myl erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 20,54, 2) Juhani Mikkonen Heinävesi 17,30
Myl NV: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 27,93
M65NV: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 24,96
M65 erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 20,04, 2) Keijo Huttunen Heinävesi 19,74, 3) Arvo Happonen Heinävesi 11,60
M70 erit.ryhmä: 1) Juhani Mikkonen LepU 17,84

Liitosaapas Harrasteheitot

P3: 1) Mohammed Al Ahmad Syyria 3,94
P5: 1) Niilo Järvenpää Heinävesi 4,53
P7: 1) Ali Al Ahmad Syyria 7,39, 2) Jouni Nykänen Heinävesi 7,23, 3) Eino Rissanen Heinävesi 6,80, 4) Alex Turunen Heinävesi 6,66, 5) Jasper Pakarinen Heinävesi 5,98
P9: 1) Saku Auvinen Heinävesi 7,25
P11: 1) Aleksi Mali Joensuu 17,02, 2) Samuel Ahtinen HeiYu 16,05, 3) Luka Romanov Heinävesi 15,72, 4) Kristian Lipaev Riihimäki 15,35,5) Sergei Romanov Heinävesi 13,77, 6) Eeki Markkanen Heinävesi 12,68, 7) Jesse Holopainen Heinävesi 11,35, 8) Juuso Tirkkonen HeUK, 9) Elias Piilonen Riihimäki 9,57, 10) Viljo Puurunen Heinävesi 7,94, 11) Niilo Pesonen Heinävesi 6,77
P13: 1) Niku Turunen Heinävesi 19,03, 2) Riku Mikkonen Heinävesi 13,50
T3: 1) Kerttu Järvenpää Heinävesi 2,12
T5: 1) Joanna Nykänen Heinävesi 3,75
T7: 1) Helmi Järvenpää Heinävesi 9,18, 2) Iida Ruuskanen Heinävesi 3,95
T9: 1) Elina Mali Joensuu 10,74, 2) Razan Al Ahmad Syyria 8,22, 3) Eevi Auvinen Heinävesi 5,80,) Karoliina Luostarinen Heinävesi 1,85
T13: 1) Jasmina Klimoff Riihimäki 11,81, 2) Eevi Piilonen Riihimäki 11,39
Nyl: 1) Pinja Luostarinen Varkaus 20,38Jenni Suomalainen Heinävesi 14,77
N30: 1) Tanja Amadu Joensuu 18,80
N35: 1) Marika Mali Joensuu 21,78
N45: 1) Sari Juvonen Heinävesi 23,60, 2) Anne Karvinen Heinävesi 22,63, 3) Anu Heino Heinävesi 12,50, 4) Mouniva Ibo Syyria 8,44
N50: 1) Sari Ursin YLE Mikkeli 21,00, Minna Suniola Riihimäki 18,27, 3) Niina Hiitola 10,00
N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 19,12, 2) Ruut Turunen HeUK 12,78
Myl: 1) Abdullah Al-Ahhasi Irak 46,30 2) Jesse Matilainen MikKv 35,25
M30: 1) Ismail Amadu Malawi 15,65
M35: 1) Timo Raita Helsinki 15,66, 2) Teemu Voutiliainen PyU 15,05
M45: 1) Tuukka Eräkangas EspTapio 30,94
M50: 1) Jari Heiskanen HeiYu 33,60, 2) Pauli Havukainen JoKa 23,70
M55: 1) Jari Nevalainen JoKa 28,82 , 2) Jali Jumisko Helsinki 17,36
M60: 1) Jarmo Matilainen MikKv 22,70, 2) Timo Turunen HeUK 22,43, 3) Jukka Keinonen Helsinki 15,02
M65: 1) Ahti Honkanen JoKa 30,50, 2) Jouni Lyytikänen HeUK 21,90, 3) Ari Hulkkonen LepU 20,01,4) Harri Haapanen Hämeenlinna 12,40
M70: 1) Matti Kostamo LepU 19,95, 2) Teijo Natunen HeUK 19,58, 2) Risto Tirkkonen HeUK 18,30
M75: 1) Toivo Voutilainen PyU 18,05

Perinnesaapas harrasteheitot

Myl: 1) Abdullah Al-Ahhasi Irak 42,98, 2) Joni Kaipainen JMKy 19,40
M35: 1) Markus Tarvainen JMKy 21,01
M50: 1) Timo Jalkanen Vapa 17,60
M60: 1) Reijo Tarvainen JMKy 24,60, 2) Rauno Hännikäinen JMKy 21,01, 3) Veli-Matti Piikki JUK 15,80
M65: 1) Seppo Kontio JUK 18,50, 2) Erkki Oinonen JMKy 16,46, 3) Veli-Sakari Kainulainen LepU 16,18 Jukka Kauppinen JMKy 16,10
M70: 1) Matti Huuhka Joroinen 19,10, 2) Pekka Auvinen JUK 14,21
M70 erit.ryhmä: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 14,74
M75: 1) Raimo Tolonen Kuvansi 14,10
N55: 1) Marketta Tarvainen JMKy 13,21
N60: 1) Eija Haapakoski JMKy 12,80
N65: 1) Anja Kantanen PUK 12,80, 2) Eila Kujala JMKy 11,30
N70: 1) Rauni Särkkä JMKy 10,40
N80: 1) Taimi Lautanen JMKy 9,90
P11: 1) Eeki Markkanen Heinävesi 19,63, 2)Sergei Romanov 17,38, 3) Samuel Ahtinen HeiYu 13,69, 4) Luka Romanov Heinävesi 12,26, 5) Jesse Holopainen Heinävesi 11,26, 6) Niilo Pesonen Heinävesi 10,60
P13: 1) Niku Turunen Heinävesi 20,06, 2) Riku Mikkonen Heinävesi 19,10

Kuula:

Myl: 1) Jarmo Matilainen MikKv 9,22, 2) Pauli Havukainen JoKa 9,17, 3) Petri Dahl HeiYu 7,08, 4) Matti Saukkonen LepU 6,29
M35: 1) Teemu Voutilainen PyU 5,42
M50: 1) Pauli Havukainen JoKa 10,48, 2) Petri Dahl HeiYu 7,88
M55: 1) Jari Nevalainen JoKa 10,96, 2) Matti Saukkonen LepU 7,08
M60: 1) Jarmo Matilainen MikKv 11,88
M65: 1) Ahti Honkanen JoKa 10,35
M70: 1) Matti Kostamo LepU 8,56
M75: 1) Toivo Voutilainen PyU 7,71
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 7,17, 2) Pinja Luostarinen Varkaus 6,10
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 8,22
N55 erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 2,32
N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 7,37
Myl erit.ryhmä: 5kg 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 4,84
M65 erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 5,23
M70 erit.ryhmä: 1) Juhani Mikkonen LepU 4,26
P11: 1) Eeki Markkanen Heinävesi 6,23, 2) Samuel Ahtinen HeiYu 5,85, 3) Sergei Romanov Heinävesi 5,27, 4) Luka Romanov Heinävesi 4,56

Saapashölkkä 2,8km:

P11: 1) Sergei Romanov Heinävesi 13,29, 2) Samuel Ahtinen Heinävesi 13,30, 3) Luka Romanov 14,06, 4) Jesse Holopainen 30,44
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 14,30

Saapasonginta 10.7.2020 Vahvalahti, Heinävesi

Naiset: Ruut Turunen HeUK 677
Miehet: 1) Timo Turunen HeUK 1827
Miehet yli 65: 1) Jouni Lyytikäinen HeUK 1694, 2) Risto Tirkkonen HeUK 1382, 3) Teijo Natunen HeUK 1057
Nuoret: 1) Juuso Tirkkonen HeUK 1771

7.7.2020

Tiistaikisat 7.7.2020 Vantaa

Perinnesaapas
N45 Reija Rahunen, KorsKa, 25,11
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 44,60
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 31,48
M80 Kalle Lehtonen, KorsKa, 19,58

Liitosaapas
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 68,17
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 38,56

Rengas
N45 Reija Rahunen, KorsKa, 12,61
M60 Kari Nuikka, KorsKa, 13,33
M65 1) Erkki Saarinen, LahtiSport, 16,67
2) Juha Itkonen, Vantaa, 11,89

Varsimoukari
M60 Kari Nuikka, KorsKa, 16,02
M65 1) Erkki Saarinen, LahtiSport, 19,42
2) Juha Itkonen, Vantaa, 13,61

5.7.2020 Nastolan rakokiven kenttä:

Erkki Saarinen LS M65
Hirsi 15kg/3,60m tulos 8,12m SE.

6.7.2020

LepU:n viikkokisat 6.7.2020 Leppävirta

Perinnelajit

Linkopallo 400gr: P7: 1) Mikael Rytilahti 13,48400 gr: P9: 1) Veli-Pekka Koivusalo 20,28400 gr:T11: 1) Saana Koivusalo 15,9

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 36,73

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,56

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 20,00

M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 36,15

Liitosaapas:

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 43,50

Myl: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 34,29

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,75

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 21,85

M75: 1) Raimo Kilpeläinen 33,72

4.7.2020

Ruukin pitäjäpäivien heitot 4.7.2020

Voimakiekko Myl 1)Jarkko Karstula 36.54 2)Jani Ojala 33.24 3)Seppo Julkunen 27.89 4)Juha Korpi 25.20 5)Albert Toppila 11.68 6)Kasper Ojala 6.12 Nyl 1)Asta Kankaala 22.04 2)Annika Ojala 11.41 M40 1)Jani Ojala 33.94 2)Juha Korpi 24.59 M45 1)Jarkko Karstula 35.27 M50 1)Seppo Julkunen 30.32 P9 Kasperi Ojala 7.09 P11 1)Albert Toppila 12.10 N35 Annika Ojala 11.00 N45 Asta Kankaala 25.82.
Jakkara Myl 1)Jani Ojala 29.71 2)Jarkko Karstula 27.96 3)Seppo Julkunen 23.00 4)Juha Korpi 21.30 M50 1)Seppo Julkunen 22.70 Nyl. 1)Asta Kankaala 16.09 N45 1)Asta Kankaala 15,89 Veivinheitto Myl 1)Jani Ojala 50.29 2)Jarkko Karstula 49.74 3)Juha Korpi 46.41 4)Seppo Julkunen 38.19 Nyl 1)Asta Kankaala 30.53.Varsimourari Myl 10+7kg 1)Jarkko Karstula 47.00 2)Jani Ojala 36.97 3)Seppo Julkunen 33.40 4)Juha Korpi 26.55 Nyl 7+7kg 1Asta Kankaala 24.03 Hirrensyöksy Myl. 1)Jani Ojala 7.80 2) Seppo Julkunen 7.27 3)Jarkko Karstula 6.83 4)Juha Korpi 6.50 M50 Seppo Julkunen 7.15 Nyl 1)Asta Kankaala 5.77 N45 1)Asta Kankaala 6.95 Listalenkin heitto Myl 1)Jarkko Karstula 49.43 2)Jani Ojala 44.42 3)Seppo Julkunen 38.49 4)Juha Korpi 35.00 Nyl 1)Asta Kankaala 24.54. Autonrenkaan heitto Myl 1)Jarkko Karstula 23.36 2)Jani Ojala 18.32 3)Juha Korpi 17.16 M50 Seppo Julkunen 19.60 Nyl Asta Kankaala 13.29 N45 Asta Kankaala 13.02

HEINÄHEITOT MULTIALLA 2.7.2020

Linkopallo:
N30 Laija Karmitsa Turku 29,85

Yhden käden painonheitto:
M65 7,26 kg Reijo Vuorinen MultJy 18,61

Hirrensyöksy, 15 kg:
M60 Harri Santala MultJy 6,67
M65 Reijo Vuorinen MultJy 6,96
M70 Kalevi Karmitsa SaPu 6,56

Voimakiekko

M65  Reijo Vuorinen MultJy 29.05

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään