Yhteistyössä

 


 

 

Kesäkuu 2020

 

29.6.2020

Kesäkuun heitot 29.6.2020 Ylämylly

Liitosaapas:
P1: 1) Eelis Tarkkonen Ylämylly 0,41
P3: 1) Eemil Tarkkonen Ylämylly 4,44
P9: 1) Jiri Jokela KiiU 17,64
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,78, 2) Jaana Tarkkonen HNS 18,91, 3) Enni Pakarinen Ylämylly 15,16
Myl: 1) Osmo Jokela KiiU 56,25, 2) Alpo Vuorma Polvijärvi 44,80, 3) Raimo Heiskanen Kiihtelysvaara 33,11, 4) Henri Tarkkonen Ylämylly 27,89
N50: 1) Pirjo Saukkonen 41,43, 2) Jaana Tarkkonen HNS 19,96
M55: 1) Alpo Vuorma Polvijärvi 53,10, 2) Osmo Jokela KiiU 49,94
M65: 1) Raimo Heiskanen Kiihtelysvaara 32,70
Linkopallo:
P3: 1) Eemil Tarkkonen Ylämylly 2,43
P9: 1) Jiri Jokela KiiU 13,15
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,40, 2) Jaana Tarkkonen HNS 22,28, 3) Enni Pakarinen Ylämylly 18,69
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 31,87
Myl: 1) Osmo Jokela KiiU 32,35, 2) Henri Tarkkonen Ylämylly 28,19
M55: 1) Osmo Jokela KiiU 31,10

Suomen Perinneurheiluliiton SM rullailut Leppävirran Takkula 28.6.2020.

Tulokset:

Rulladuathlon rulamatka 5,8km, juoksu 2,8 km

Myl 1) Jaime Huerta LepU 22,18.

M70: 1) Teuvo Juutilainen LepU 27,13.

Rullahiihto matka 5,8km

Myl 1) Jaime Huerta LepU 12,28

M45: 1) Petri Pulkkinen LepU 12,06

M60: 1) Veli- Heikki Mustonen ValkKajo 13,25, 2) Antti Soininen SäySä 17,52.

M70: 1) Teuvo Juutilainen LepU 14,22.

3km M70: 1) Ilmari Laitinen RU 7,36

3km M75: 1) Jussi Palonen ViitViesti 8,05.

Kickbike 5,8 km

Myl 1) Markku Levänen SaD 11,41.

M55: 1) Timo Haikarainen Joroinen 17.27

M60: 1) Matti Pesälä Rauma 13,58

Naiset 1) Tuija Leinonen Kuopio 19,56.

Sauvarullaluistelu 5,8km M55: 1) Seppo Julkunen LepU 14,19.

Sprintti 300m

Hiihto

Myl 1) Jaime Huerta LepU 39,0

M45 1) Petri Pulkkinen LepU 35,2

M60: 1) Antti Soininen SäySä 44,9.

M70: 1) Ilmari Laitinen RU 40,6, 2) Teuvo Juutilainen LepU 41,6

M75: 1) Jussi Palonen ViitsViesti 40,9

Kickbike Sprintti

Myl 1) Markku Levänen SaD 32,8

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 37,1 , 2) Timo Haikarainen Joroinen 42,0

M60: 1) Matti Pesälä Rauma 38,8.

N45: 1) Asta Kankaala LepU 43,6

Sauvaluistelu Sprintti M55: 1) Seppo Julkunen LepU 33,2 ja ilman sauvoja Seppo Julkunen 39,4.

Hölkkä 2,8km

Myl 1) Kauko Rissanen Vesanto 9,22.

M60: 1) Martti Semi LepU 11,45.

M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 12,26.

M70: 1) Pentti Hämäläinen LeVi 13,44,

Naiset 1) Senni Virransola RRR 9,53, 2) Siiri Virransola RRR 10,53

N55: 1) Birgi Putkonen RRR 11,26.

Kävely M70: 1) Heikki Brandt ViitsViesti 18,06.

Erikoisheittojen yhteistulos SM Leppävirta 28.6. 2020.

Lajit Jakkara, painonheitto yhdelläkädellä, renkaanheitto ja hirrensyöksy.

Myl 1) Jarkko Karstila Lahtisport 73,48 ( 27,00,16,39,23,95, 6,14) 2) Seppo Julkunen LepU 59,48 ( 22,99. 12,04, 17,26,7,19) 3) Heikki Turunen KorsKa 52,07 ( 21,18, 10,53, 14,51, 5,85. 4) Jorma Rajakannas LepU 35,49 ( 12,50, 7,02, 10,08, 5,89)

M45: 1) Jarkko Karstila LahtiSport 74,80 ( 27,27,16,41, 24,30,6,82)

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 64,41 ( 23,87, 14,54, 18,85, 7,15, 2) Jukka Perälä KauhajKarhu 60,25 ( 21,26,15,25, 18,16, 5,58?

M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 42,32 ( 13,12, 10,98, 11,92, 6,31)

M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 63,07 ( 20,21, 20,41, 16,20,6,20, 2) Reijo Huuskonen LepU 25,33 ( 7,74, 6,41,5,94,5,24)

NV M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 34,05 ( 11,88, 7,80,8,15, 6,22 SE)

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 46,84 ( 15,99, 12,23, 12,52, 6,16) 2) Satu Lehtonen LahtiSport 45,45 ( 15,74,12,20, 12,55, 4.96, 3) Marja Maksimainen LahtiSport 25,17 <8 10,29, 6,70, 8,18, -)

N45: 1) Asta Kankaala LepU 46,45 ( 15,86, 11,80, 12,20, 6,59)

N50; 1) Satu Lehtonen LahtiSport 48,67 ( 16,27, 15,18, 11,30, 5,92)

N70: 1) Marja Maksimainen LahtiSport 40,24 ( 10,33, 11,95, 13,23, 4,79)

Jakkaranheiton SM

Myl 1) Jarkko Karstila LahtiSport 27,00, 2) Seppo Julkunen LepU 22,99, 3) Jukka Perälä KauhjKarhu 21,26, 4) Heikki Turunen KorsKa 21,18, 5) Jorma Rajakannas LepU 12,00.

M45: 1) Jarkko Karstila LahtiSport 27,27.

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 23,37, 2) Jukka Perälä KauhjKarhu 21,25

M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 13,91.

M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 20,31, 2) Reijo Huuskonen LepU 8,80

M75: 1) Raimo Kilpeläinen Lepu 17,42,

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 15,99, 2) Satu Lehtonen LahtiSport 15,74, 3) Marja Maksimainen LahtiSport 10,29.

N45: 1) Asta Kankaala LepU 15,95.

N50: 1) Satu Lehtonen LahtiSport 16,27.

N70: 1) Marja Maksimainen LahtiSport 11,40.

N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 9,30.

NV M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 11,91.

Varsimoukari

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 21,00, 2) Jukka Perälä KauhjKarhu.20,55

M65: 1) Erkki Saarinen LahtiSport 19,86 SE

28.6.2020

Muuruveden Perinneurheilukilpailut Kuopion Muuruvesi 27.6.2020.

Tulokset:

Kuula

Myl 1) Tapio Kekäläinen KaaKa 11,81, 2) Jarkko Karstila LahtiSport 11, 46, 3) Jukka Vesterinen LepU 9,83, 4) Tomi Kosonen MuurJy 9,9,25, 5) Antti Poutiainen Juankoski 8,87.

M40: 1) Jouni Mähönen KiurU 8,31

M45: 1) Jarkko Karstila LahtiSport 11,07, 2) Jukka Vesterinen LepU 9,63.

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 8,38, 2) Kari Nurmi Nokia 8,28.

M65: 1) Matti Ruuskanen Juankoski 8,20.

M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 10,29, 2) Matti Kostamo LepU 10,04.

M35 inv 1) Teemu Voutilainen PyU 5,73.

NV M65: 1) Timo Pulkkinen VrkInv 7,73

M75: 1) Toivo Voutilainen PyU 8,31.

P15: 1) Riku Kankaala LepU 9,53, 2) Mikko Holm Juankoski 8,59, 3) Lauri Miettinen Juankoski 7,34.

P13: 1) Lauri Mähönen IisVi 10,45.

N45: 1) Asta Kankaala LepU 7,43.

N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 4,00.

M65: 1) Arja Mäntykivi LepU 5,20.

P3: 1) Antti Ahonen NiNu 1,25.

T11: 1) Ella Heikkinen NiNu 5,94.

T9: 1) Vilma Järvinen SiiPo 4,36.

Erityisr N65: 1) Marju Koistinen Juankoski 3,73, 2) Helena Airaksinen Juankoski 3,59

Erityisr N50: 1) Päivi Tiainen Juankoski 3,39

40m

P11: 1) Eetu Väänänen Kuopio 6,4.

T11: 1) Ella Heikkinen NiNu ja Saimi Ahonen NiNu 6,2,

T9: 1) Vilma Järvinen SiiPo 7,3

P3: 1) Antti Ahonen NiNu 11,9.

T5: 1) Anne Kettunen MyyrJy 12,1-

T3: 1) Frita Björkvist MuurJy 14,1

Myl 1) Tapio Väänänen Kuopio 6,5

M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 7,6.

Muuruvesi hölkkä matka 2,8km

M50: 1) Risto Taskinen RRR 11,03.

M55: 1) Tapio Valtonen RRR 11,05,

M60: 1) Hannu Kuosmanen MänVe 11,07, 2) Martti Semi LepU 12,52.

M65: 1) Hannu Kauppinen RRR 11,08.

N55: 1) Birgi Putkonen RRR 12,14.

N60: 1) Marjatta Räsänen RRR 13,22.

N65: 1) Elina Mykkänen RRR 13,31,

Yhdenkäden painonheiton SM

Myl 1) Jarkko Karstila LahtiSport 17,02, 2) Jukka Vesterinen LepU 16,10, 3) Seppo Julkunen LepU 12,59, 4) Jouni Mähönen KiurU 12,40, 5)Tomi Kosonen MuurJy 12,35, 6) Tapio Kekäläinen KaaKa 10,78.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 13,10, 2) Arja Mäntykivi LepU 4,32, 3) Marja- Leena Julkunen LepU 4,02

M40: 1) Jouni Mähönen KiurU 12,47.

M45: 1) Jarkko Karstila LahtiSport 16,59, 2) Jukka Vesterinen LepU 14,95,

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 15,39, 2) Kari Nurmi Nokia 11,34.

M65: 1) Erkki Saarinen LahtiSport 19,45 Se 2) Reijo Vuorinen MultJy 18,13, 3) Jorma Rajakannas LepU 11,59.

M70: 1) Kalevi Karmitsa SaaPu 22,04, 2) Heikki Turunen KorsKa 20,42.

M75: 1) Toimi Julkunen LepU 12,98.

Erityisr M70: 1) Reijo Huuskonen LepU 6,25.

P15: 1) Mikko Holm Juankoski 12,06, 2) Lauri Miettinen Juankoski 10,85, 3) Riku Kankaala LepU 9,40.

P13: 1) Lauri Mähönen IisVi 14,71 SE

N45: 1) Asta Kankaala LepU 12,80.

N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 5,06.

M65: 1) Arja Mäntykivi LepU 5,21.

Hirrensyöksyn SM

Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 8,35, 2) Seppo Julkunen LepU 7,7,54, 3) Erkki Saarinen LahtiSport 7,48, 4) Tapio Kekäläinen KaaKa 7,31, 5) Jarkko Karstila LahtiSport 7,18, 6) Kari Nurmi Nokia 7,16, 7) Tomi Kosonen MuurJy 6,87, 8) Jouni Mähönen KiurU 6,70

M40: 1) Jouni Mähönen KiurU 7,02,

M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 7,14,

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 7,32, 2) Kari Nurmi Nokia 6,89.

15 kg M65: 1) Erkki Saarinen LahtiSport 7,92 SE, 2) Reijo Vuorinen MultJy 7,00, 3) Jorma Rajakannas LepU 6,60.

15kg M70: 1) Kalevi Karmitsa SaaPu 6,54, 2) Heikki Turunen KorsKa 6,35.

15 kg M75: 1) Toimi Julkunen LepU 5,68

6kg Erityisr M70: 1) Reijo Huuskonen LepU 5,96.

10 kg Myl 1) Timo Pulkkinen VarkInv 5,60.

10kg M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 6,10 SE

15kg naiset 1) Asta Kankaala LepU 6,43

10kg N45: 1) Asta Kankaala LepU 7,10

10kg N50; 1) Marja- Leena Julkunen LepU 3,79.

10kg P15: 1) Mikko Holm Juankoski 7,24, 2) Riku Kankaala LepU 6,75, 3) Lauri Miettinen Juankoski 5,93.

Voimakiekko

Myl 1) Tapio Kekäläinen Kaaka 37,04, 2) Jarkko Karstila 36,90, 3) Seppo Julkunen LepU 28,14, 4) Heikki Turunen KorsKa 27,45, 5) Reijo Vuorinen MultJy 25, 95, 6) Lauri Mähönen IisVi 24,10, 7) Riku Kankaala LepU 23,88,8) Jouni Mähönen KiurU 23,13, 9) Jouko Kettunen Juuka 19,75, 10) Mikko Holm Juankoski 19,71, 11) Krister Björkvist MuurJy 18,83, 12) Matti Kostamo LepU 18,76, 13) Lauri Miettinen Juankoski 18,71, 14) Samuel Rivander Pori 16,78, 15) Paul Björkvist Uusikaarlepyy 14,32, 16) Hannu Kuosmanen MänVe 13,00, 17) Martti Semi LepU 11,80, 18) Daniel Rivander Pori 11,00, 19) Romea Poletti MuurJu 9,52, 20)Noel Rivander Pori 9,46, 21) Reijo Huuskonen LepU 9,40, 22) Antti Ahonen NiNu 1,42,

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 24,60, 2) Sanna Järvinen Siilinjärvi 11,46, 3) Satu Hankasalo- Kettunen Juuka 10,52, 4) Eevastiina Heikkinen- Bjökvist MuurJy 9,97, 5) Ella Heikkinen NiNu 9,80, 6) Arja Mäntykivi LepU 9,65, 7) Marja- Leena Julkunen LepU 8,02, 8) Päivi Hagman Muuruvesi 8,00, 9) Saimi Ahonen NiNu 6,73, 10) Satu Rivander Pori 5,00, 11) Vilma Järvinen SiiPo 3,82, 12) Frida Björkvist MuurJy 1,27, 13) Anna Kettunen Juuka 1,03.

M40: 1) Jouni Mähönen KiurU 20,14.

M45: 1) Jarkko Karstila Lahtisport 35,94.

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 31,66, 2) Jouko Kettunen Juuka 26,36.

M60: 1) Krister Björkvist MuurJy 18,70, 2) Hannu Kuosmanen MänVe 15,10, 3) Martti Semi LepU 13,12.

M65: 1) Reijo Vuorinen MultJy 26,81.

M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 30,20, 2) Kalevi Karmitsa saapU 29,73, 3) Reijo Huuskonen LepU 10,85.

M80: 1) Paul Björkvist Uusikaarlepyy 16,36.

P15: 1) Riku Kankaala LepU 24,90, 2) Lauri Miettinen Juankoski 24,21, 3) Mikko Holm Juankoski 22,66, 4) Samuel Rivnder Pori 20,80.

P13: 1) Lauri Mähönen IisVi 26,94., 2) Romeo Poletti MuurJy 10,96,

P11: 1) Daniel Rivander Pori 9,73.

P9: 1) Noel Rivander PoRi 9,74.

P3: Antti Ahonen NiNu 2,13

N45: 1) Asta Kankaala LepU 23,45., Sanna Järvinen Siilinjärvi 14,85, 3) Eevastiina Björkvist- Kettinen MuurJy 13,67.

N50 : 1) Satu Hankasalo- Kettunen 11,96, 2) Marja- Leena Julkunen LepU 9,73, 3) Satu Rivander Pori 6,10.

N55: 1) Päivi Hagman Muuruvesi 8,51.

M65: 1) Arja Mäntykivi LepU 11,40.

T9: 1) Vilma Järvinen SiiPi 5,56.

T11: 1) Ella Heikkinen NiNu 11,50

T13: 1) Saimi Ahonen NiNu 8,27.

T5: 1) Anna Kettunen Juuka 1,16.

T3: 1) Frita Björkvist MuurJy 2,08

Muuruvesi 27.6.2020
Voimakiekko:
Nyl:Marju Koistinen Juankoski 8.51 Päivi Tiainen Juankoski 5.33 Helena Airaksinen Juankoski 4.04
Myl:Matti Ruuskanen Siilinjärvi 19.60
N50 Päivi Tiainen Juankoski 7.64
N65 Marju Koistinen Juankoski 11.83 Helena Airaksinen Junkoski 6.42
M65 Matti Ruuskanen Siilinjärvi 20.92

26.6.2020

JoPa viikkokilpailut 25.6.2020 Raahe

Saappaanheitto Myl. 1)Markku Lattunen Jopa 51.80 2)Juha Korpi Jopa 48.90 3)Janne Parttimaa Jopa 48.87 M70 LV2 1) Juhani Lattunen Jopa 27.30

24.6.2020

Tiistaikisat Vantaa  23.6.2020

Perinnesaapas
N45 Reija Rahunen, KorsKa, 25,63
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 44,14
M55 Jari Pajuvirta, KorsKa, 40,87
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 34,53
M80 Kalle Lehtonen, KorsKa, 16,52

Liitosaapas
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 68,53
M55 Jari Pajuvirta, KorsKa, 43,26
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 37,50

Rengas
N45 Reija Rahunen, KorsKa, 10,48
M55 Jari Pajuvirta, KorsKa, 15,20
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 10,82

22.6.2020

Kymppikisat Juankoski

Tulokset:

Hirrensyöksy 15 kg

Miehet 1) Seppo Julkunen LepU 7,98, 2) Toimi Julkunen LepU 6,00.

Naiset 1) Asta Kankaala 6,97 (10kg)

Kuula 3kg

Miehet 1) Seppo Julkunen 10,61, 2) Toimi Julkunen 7,37.

Naiset 1) Asta Kankaala 8.30, 2) Marja- Leena Julkunen LepU 3,93

Renkaanheitto 5 kg.

Miehet 1) Seppo Julkunen 20,34, 2) Toimi Julkunen 10,71

Naiset 1) Asta Kankaala 14,42, 2) Marja- Leena Julkunen 3,88.

Jakkaranheitto 3,2 kg

Miehet 1) Seppo Julkunen 20,93, 2) Toimi Julkunen 12,33,

Naiset 1) Asta Kankaala 14,60, 2) Marja- Leena Julkunen 5,72

Yhdenkäden painonheitto , 5,45 kg

Miehet 1) Seppo Julkunen 23,36, 2) Toimi Julkunen 14,52

Naiset 1) Asta Kankaala 18,00, 2) Marja- Leena Julkunen 6,30

Listanheitto 50 mm

Miehet 1) Seppo Julkunen 35,03, 2) Toimi Julkunen 17,57.

Naiset 1) Asta Kankaala 22,33, 2) Marja- Leena Julkunen 9,08

Voimakiekko 1,9kg

Miehet 1) Seppo Julkunen 30,53, 2) Toimi Julkunen 19,06

Naiset 1) Asta Kankaala 22,02, 2) Marja- Leena Julkunen 7,41

Nännikuminheitto

Miehet 1) Seppo Julkunen 43,34, 2) Toimi Julkunen 23,77.

Naiset 1) Asta Kankaala 34,52, 2) Marja- Leena Julkunen 19,90.

Reinotossunheitto

Miehet 1) Seppo Julkunen 31,30, 2) Toimi Julkunen 16,82.

Naiset 1) Asta Kankaala 22,53, 2) Marja- Leena Julkunen 12,64

Veivinheitto 1,6kg

Miehet 1) Seppo Julkunen 38,82, 2) Toimi Julkunen 20,33,

Naiset 1) Asta Kankaala 25,10, 2) Marja- Leena Julkunen 13,29

 

Leppävirran Juhannuskisat 21.6.2020.

Tulokset:

Korkeus,M75: 1) Asko Pesonen Iisvi 1,38, 2) Kunto Viiru KajKi 1,16

Korkeus M70: 1) Matti Kostamo LepU 1,31.

Korkeus N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 0,95

Korkeus T12: 1) Nellinoora Nykänen Varkaus 0,90

Korkeus T9: 1) Mette Korhonen SiiPo 0,90

Kuula M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 8,32, 2) Toivo Voutilainen PyU 7,98.

Kuula M70; 1) Matti Kostamo LepU 9,12.

Kuula M65: 1) Ahti Honkanen JoKa 10,90

Kuula M55; 1) Jari Nevalainen JoKa 11,14, 2) Pekka Peltoniemi JoKa 9,52

Kuula M50: 1) Pauli Havukainen JoKa 10,15

Kuula M35v Inv 1) Teemu Voutilainen PyU 5,69.

Kuula P13: 1) Niilonuutti Nykänen Varkaus 5,15.

Kuula N65: 1) Arja Mäntykivi LepU 5,84

Kuula N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 8,66.

Kuula T12: 1) Nellinoora Nykänen Varkaus 5,06

Kuula T9: 1) Mette Korhonen SiiPo 4,32.

4000m Myl 1) Harri Parkkonen RRR 13.05,8

1000 m P13: 1) Niilonuutti Nykänen Varkaus 6.30,4

1000m P11: Veikko Ylönen Vilhulan Vire 4.02,8

1000m P7: 1) Neo Korhonen SiiPo 5.22,1

1000m P5: 1) Miska Takkunen LepU 6.45,1

1000m T12: 1) Nellinoora Nykänen Varkaus 4.24,8

1000m T9: 1) Mette Korhonen SiiPo 4.24,0

100m P3: Markus Takkunen LepU 34,7.

Maastojuoksu 4km

Myl 1) Harri Parkkonen RRR 13.32.

M55: 1) Ismo Kotijärvi Lep<u 15,55

M60: 1) Hannu Kuosmanen MänVe 16,29, 2) Veikko Myyryläinen Raippa Team 18,59

M65: 1) Hannu Kauppinen RRR 16,24, 2) Ari Hulkkonen LepU 20,45.

P14: 1) Patrik Rautiainen ÄU 16,13.

N30: 1) Elina Hartikainen RRR 15,32

N55: 1) Birgi Putkonen RRR 18,09.

N60; 1) Marjatta Räsänen RRR 20,27, 2) Merja Korhonen RRR 29,28.

N65: 1) Elina Mykkänen RRR 20,03

T10: 1) Petra Rautiainen ÄU 20,24.

1km P11: 1) Veikko Ylönen Vilhulan Vire 4.03

1km P9: 1) Veli- Pekka Koivusalo LepU 4.54.

1km P6: 1) Miska Takkunen LepU 6.48

Voimakiekon ja renkaanheiton MM Leppävirta 21.6.2020

Voimakiekko.

Myl 1) Petri Satto JankJana 37,84, 2) Jukka Vesterinen LepU35,34, 3) Seppo Julkunen LepU 28,28, 4) Lassi Salmi JKU 23,22., 5) Matti Saukkonen LepU 19,3

NV Myl 1 ) Timo Pulkkinen VarkInv 15,22.

Erityisryhmä Myl 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 13,28, 2) Juhani Mikkonen LepU 10,00

Naiset 1) Jenniina Virtanen JankJana 23,18, 2) Asta Kankaala LepU 22,96, 3) Satu Lehtonen LahtiSport 20,94, 4) Anu Virtanen JankJana 20,67, 5) Pinja Luostarinen Varkaus 11,,21

Erityisryhmä naiset 1) Aune Juvonen LepU 3,58

M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 34,86

M50: 1) Petri Satto JankJana 40,42

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 30,09, 2) Jari Nevalainen JoKa 30,06, 3) Pekka Peltoniemi JoKa 29,51, 4) Matti Saukkonen LepU 22,66

M65: 1) Ahti Honkanen JoKa 26,00, 2) Jorma Rajakannas LepU 21,45.

NV M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 15,38

ER M65: 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 15,17

Er M70: 1) Juhani Mikkonen LepU 11,16

M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 21,38.

P15: 1) Lassi Salmi JKU 33,32 Se

N17: 1) Jenniina Virtanen JankJana 25,78

N40: 1) Anu Virtanen JankJana 23,64

N45: 1) Asta Kankaala LepU 23,16

N50: 1) Satu Lehtonen LahtiSport 24,11.

Er N55: 1) Aune Juvonen LepU 5,22.

Renkaanheitto

Myl 1) Petri Satto JanakJana 24,29, 2) Seppo Julkunen LepU 20,61, 3) Matti Saukkonen LepU 13,13, 4) Jorma Rajakannas LepU 12,78

Naiset 1) Satu Lehtonen LahtiSport 15,44, 2) Asta Kankaala LepU 14,14, 3) Aune Juvonen LepU 2,24.

Er Myl 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 9,60, 2) Juhani Mikkonen LepU 5,45.

M55: 1) Seppo Julkunen LepU 19,40, 2) Matti Saukkonen LepU 14,,39.

M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 11,62.

NV M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 9,10

ER M65: 1) Veli Sakari Kainulainen LepU 9,28

Er M70: 1) Juhani Mikkonen LepU 5,44

M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 12,53.

P9: 1) Joonas Satto JankJana 4,10

P7: 1) Matias Nyyssönen LepU 7,17.

P5: 1) Aatos Jämsen LepU 3,50

N45: 1) Asta Kankaala LepU 13,50

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,80, 2) Satu Lehtonen LahtiSport 13,8.

Er N55: 1) Aune Juvonen LepU 3,90

17.6.2020

JoPa:n viikkokisat 16.6.2020 Raahe

Saappaanheitto

MYL 1)Petri Liikanen jopa 51,49 2)Jani Ojala Jopa 49,33 3)Juha Korpi Jopa 47,82 4)Janne Parttimaa Jopa 47,06

Tiistaikisat 16.6.2020 Vantaa

Perinnesaapas

N45 Reija Rahunen, KorsKa, 25,66
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 41,33
M55 Jari Pajuvirta, KorsKa, 36,67
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 34,51
M80 Kalle Lehtonen, KorsKa, 17,15

Liitosaapas

N45 Reija Rahunen, KorsKa, 27,20
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 64,52
M55 Jari Pajuvirta, KorsKa, 46,38
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 50,31

15.6.2020

Viikkokisat 15.6.2020 Leppävirta

Perinneurheilulaji

Voimakiekko:

T13: 1) Elina Naumanen JoU 12,82
Myl: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 19,55
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 11,15
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 21,72

14.6.2020

Pielavesi Cup 2 14.6.2020

Perinnesaapas

P7 1.) Jasu Korhonen Heta-13 11,53
M19 1.) Aku Korhonen Heta-13 45,16
M40 1.) Niko Korhonen Heta-13 48,96
N50 1.) Pirjo Saukkonen LepU 32,54
M60 1.) Eero Oravainen Savon saapas 35,76
M70 1.) Esko Korkalainen Savon saapas 24,03
Nyl 1.) Heidi Korkalainen Savon saapas 35,81 2.) Pirjo Saukkonen LepU 32,56
Myl 1.) Aku Korhonen Heta-13 48,41 2.) Niko Korhonen Heta-13 47,06 3.) Eero Oravainen Savon saapas 36,87

Liitosaapas

P7 1.) Jasu Korhonen Heta-13 20,80
M19 1.) Aku Korhonen Heta-13 70,87
M40 1.) Niko Korhonen Heta-13 81,09
N50 1.) Pirjo Saukkonen LepU 52,80
M60 1.) Eero Oravainen Savon saapas 57,36
M70 1.) Esko Korkalainen Savon saapas 41,58
Nyl 1.) Pirjo Saukkonen LepU 54,48  N50 SE, 2.) Heidi Korkalainen Savon saapas 50,14
Myl 1.)Niko Korhonen Heta-13 81,15 2.) Aku Korhonen Heta-13 76,55 3.) Eero Oravainen Savon saapas 59,28

Erkki Saarinen rikkoi Suomen ennätyksiä

Nastolan rakokiven kenttä: M65, Hirsi 20kg/4m ,tulos 7,84m ja ylittää SE:n 7,48m selvästi. Hirsi 15kg/3,60m tulos 7,80m ylittää myös SE 7,68m.

Aurinkoheitot 13.6.2020 Juankoski

Voimakiekko

Nyl:1.Asta Kankaala LepU 22.21 2.Marja-Leena Julkunen LepU 9.32 3.Piia Vartiainen Juankoski 7.83
T13 1.Piia Vartiainen Juankoski 6.57
N45 1.Asta Kankaala LepU 24.69
N55 1.Marja-Leena Julkunen LepU 8.99
Myl:1.Seppo Julkunen LepU 28.91 2.Toimi Julkunen LepU 1753 3.Jari Vartiainen Juankoski 17.23
M40 1.Jari Vartiainen Juankoski 15.72
M55 1.Seppo Julkunen LepU 30.37
M75 1.Toimi Julkunen LepU 19.07
Rengas
Nyl:1.Asta Kankaala LepU 14.62
N45 1.Asta Kankaala LepU 14.44
N55 1.Marja-Leena Julkunen LepU 3.91
Myl:1.Seppo Julkunen LepU 18.10
M55 Seppo Julkunen LepU 19.94
M75 Toimi Julkunen LepU 10.75
Hirrensyöksy
10kg
P15 Riku Kankaala LepU 6.91 SE
N45 1.Asta Kankaala LepU 6.87
15kg
Nyl:1.Asta Kankaala LepU 6.37
M75 Toimi Julkunen LepU 5.99
20kg
Myl:1.Seppo Julkunen LepU 7.48
M55 1.Seppo Julkunen LepU 7.44

10.6.2020

Viikkokisailut 10.6.2020 Liperi

Liitosaapas

P9: Jiri Jokela KiiU 21,01

Aikuiset harrasti yleisurheilua

JoPa:n viikkokisat 9.6.2020 Raahe

Saappaanheitto

Myl 1)Juha Korpi Jopa 44,90 2)Markku Lattunen Jopa 43,90 3)Janne Parttimaa Jopa 37,60 M70 LV2 1)Juhani Lattunen Jopa 24,80

Tiistaikisat 9.6. 2020 Vantaa

Perinnesaapas

T4 Elli Lintuvuori, Vantaa, 2,06
N55 Eija Isaksson, KorsKa, 22,81
N70 Asta Savukoski, KorsKa, 19,40
M45 Rahunen, KorsKa, 43,87
M55 Jari Pajuvirta, KorsKa, 27,30
M65 1. Juha Itkonen, Vantaa, 30,96
2. Alpo Viljamaa, Vantaa, 30,28
M80 Kalle Lehtonen, KorsKa, 18,17

N yleinen
Eija Isaksson, KorsKa, 23,23

M yleinen
1. Toni Rahunen, KorsKa, 43,55
2. Alpo Viljamaa, Vantaa, 30,87
3. Juha Itkonen, Vantaa, 27,90
4. Jari Pajuvirta, KorsKa, 23,61

Liitosaapas
N70 Asta Savukoski, KorsKa, 25,06
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 63,82
M55 Jari Pajuvirta, KorsKa, 46,37
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 45,74

M yleinen
1. Toni Rahunen, KorsKa, 63,85
2. Juha Itkonen, Vantaa, 42,22

Linkopallo
M45 Toni Rahunen, KorsKa, 46,70
M55 Jari Pajuvirta, KorsKa, 47,07
M65 Juha Itkonen, Vantaa, 37,10

8.6.2020

Pielavesi Cup 7.6.2020 Pielavesi

Perinnesaapas


T5 1.)Kiia Heiskanen Savon saapas 3,73
P7 1.) Jasu Korhonen Heta-13 10,95
T9 1.) Jade Heiskanen Savon saapas 5,86
Nyt 1.) Heidi Korkalainen Savon saapas 37,51
Myl 1.) Aku Korhonen Heta-13 52,46 2.) Niko Korhonen Heta-13 49,35 3.) Seppo Asikainen Savon saapas 43,33 4.) Eero Oravainen Savon saapas 39,59
M19 1.) Aku Korhonen Heta-13 50,77
M40 1.) Niko Korhonen Heta-13 48,76
M60 1.) Seppo Asikainen Savon saapas 43,92 2.) Eero Oravainen Savon saapas 41,66
M70 1.) Esko Korkalainen Savon saapas 26,15
M75 1.) Jouko Voutilainen Savon saapas 29,55
Liitosaapas
T5 1.) Kiia Heiskanen Savon saapas 2,51
P7 1.) Jasu Korhonen Heta-13 19,52
T9 1.) Jade Heiskanen Savon saapas 11,29
Nyl 1.) Heidi Korkalainen Savon saapas 44,56
Myl 1.) Niko Korhonen Heta-13 83,97 2.) Seppo Asikainen Savon saapas 65,91 3.) Tapani Kananen Savon saapas 62,19 4.) Aku Korhonen Heta-13 60,23 5.) Eero Oravainen Savon saapas 57,56
M19 1.) Aku Korhonen Heta-13 63,44 M40 1.) Niko Korhonen Heta-13 61,95
M60 1.) Seppo Asikainen Savon saapas 63,46 2.) Eero Oravainen Savon saapas 58,42
M65 1.) Tapani Kananen savon saapas 62,90
M70 1.) Esko Korkalainen Savon saapas 42,30

TUL kilpailut 7.6.2020 Leppävirta

Perinneurheilulaji

Olympia Painonheitto

Myl 1) Jarkko Karstila LahtiSport 8.59, 2) Jorma Rajakannas LepU 3.70.

M55: 1) Pekka Peltoniemi JoKa 5.26.

M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 3,36, 2) Pentti RiikonenVarkaus 3,29.

M70: 1) Tapani Leppälä KP 4.14.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 5.33

N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 5.00.

HEITON HURMAA SAARIJÄRVELLÄ 4.6.2020

 
Yhden käden painonheitto:
M65 7,26 kg Reijo Vuorinen MultJy 17.94
 
Voimakiekko:
M65 1,9 kg Reijo Vuorinen MultJy 28.28
 
Linkopallo:
T8 Uma Karmitsa Kangasala 12.85
M40 Miika Karmitsa Kangasala 38.21
M70 Kalevi Karmitsa SaPu 53.10


4.6.2020

JoPa:n viikkokisat 3.6.2020 Raahe

Saappaanheitto Myl 1)Jani Ojala 47.75 2)Jukka Saaranen 45.52 3)Juha Korpi 43.03

2.6.2020

Tiistaikisat 2.6.2020 Vantaa

Saappaanheitto.Nyl 1.Riikka Kela JaJa 26,38, 2.Eija Isaksson KorsKa 24,30,Myl :1.Ari Kela JaJa 45,40,2.Toni Rahunen KorsKa 43,91,3.Heikki Turunen KorsKa 37,02,4.Juha Itkonen Vantaa 32,93,N 55v 1.Eija Isaksson KorsKa 22,37,M45v 1.Toni Rahunen KorsKa 45,71,,M55v 1.Ari Kela JaJa 44,24,2.Jari Pajuvirta KorsKa 29,30,M65v 1.Juha Itkonen Vantaa 32,93,M70v 1.Heikki Turunen KorsKa 38,23,2.Jorma Hämäläinen KorsKa 32,67,linkopallo Nyl: 1.Riikka Kela JaJa 36,71, N70v 1.Marja Maksimainen Lahti Sport 24,39,M55v 1.Jari Pajuvirta KorsKa 49,50,M65v 1.Veli Saarela KorsKa 35,80,Renkaanheitto:N70v 1.Marja Maksimainen Lahti Sport 12,89,voimakiekko Nyl:Riikka Kela JaJa 18,60,M55v 1.Ari Kela JaJa 34,38,2.Jari Pajuvirta KorsKa 28,59,M65v 1.Veli Saarela KorsKa 23,35,2.Juha itkonen Vantaa 21,82,M70v 1.Heikki Turunen KorsKa 29,30,Yhden käden painonheitto :M55v 1.Ari Kela JaJa 17,78,M65v 1.Erkki Saarinen Lahti Sport 17,78,varsimoukari M55v 1.Ari Kela JaJa 22,85,M65 1.Erkki Saarinen Lahti Sport 19,07 SE,toiseksi paras heitto 17,98 ylittää myös entisen SE:n

Tulosheitot Heinävesi  2.6.2020

Linkopallo:

Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 37,41
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 36,64
Nyl erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 7,25
N55 erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 7,44
Myl eritryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 20,10, 2) Juhani Mikkonen LepU 18,42
M65 erir.rthmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 19,75
M70 eritryhmä: 1) Juhani Mikkonen LepU 19,38
Rengas:
Nyl eritryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 2,96
N55 eritryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 2,95
My erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 11,14, 2) Juhani Mikkonen LepU 8,56
M65 eri.rthmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 11,28
M70 erit.rthmä: 1) Juhani Mikkonen LepU 8,87

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään